Mlekari: Najavljeno povećanje premija za mleko neće sprečiti rasprodaju farmi

Proizvođači mleka ocenili su da najava o povećanju premije za mleko za tri dinara po litru, sa sedam na deset dinara, neće zaustaviti rasprodaju krava.
Mlekari: Najavljeno povećanje premija za mleko neće sprečiti rasprodaju farmi
Foto: Pixabay
Mleko se, kažu, prodaje za oko 37-38 dinara po litru, a prosečni troškovi proizvodnje su oko 56 dinara.
 
Vlasnik farme krava iz okoline Kruševca Goran Stojanović rekao je za Betu da rasprodaje farmu od 23 krave jer je problem sa jeftinim mlekom trebalo rešavati pre nego što ta proizvodnja finansijski potpuno ne uništi poljoprivrednike koji se njome bave.
 
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije Branislav Nedimović najavio je pre dva dana da će država povećati premiju za mleko za tri dinara, sa sedam na deset i da je to jedna od mera koje će biti donete u cilju podrške proizvodjačima mleka.
 
"Od 23 krave do sada sam prodao 13 i prodaću sve do jedne jer nema vajde od tog rada, a povećanje premije za tri dinara je kasno stiglo", rekao je Stojanović.
 
Dodao je da je "cena mleka nikakva, a premiju za ovu godinu još nije dobio".
 
Vlasnik iz Velikog Šiljegovca Radovan Ignjatović rekao je da je povećanje premije od tri dinara po litru dobrodošla pomoć posle šest godina koliko država nije povećavala tu vrstu finansijske podrške, kada bi i mlekare podigle otkupnu cenu za još deset dinara.
 
"Sve je poskupelo i povećanje premije od tri dinara značilo bi nam da smanjimo gubitke kada bi i mlekare podigle otkupnu cenu bar deset dinara, ali su mi u mlekari Ekomlek, kojoj prodajem mleko, rekli da mogu da podignu otkupnu cenu za dva dinara, a to je smešno", rekao je Ignajtović.
 
On je rekao da je sve poskupelo, od nafte do stočne hrane i da je sojina sačma koja je neophodna za koncentrate sa 60 dinara po kilogramu prošle godine poskupela ove godine na 110 dinara.
 
Dodao je da za ovu godinu još nije dobio premiju koja se isplaćuje kvartalno i da za dva kvartala potražuje oko 300.000 dinara.
 
Miladinović je rekao da jedino što ga sprečava da rasproda stočni fond su krediti koje je uzeo, pa novac koji dobije od mleka preusmerava u banku bez mogućnosti da zadrži deo kako bi naplatio rad.
 
Prema rečima vlasnika farme od 40 krava Radomira Miladinovića litar mleka košta 36-37 dinara, malo više od kilograma kukuruza, a da ima proizvodjača koji ga prodaju i za 25 dinara po litru.
 
"Povećanje premije za tri dinara bi značilo proizvodjačima kada bi sada i mlekare podigle otkupnu cenu na bar 50 dinara po litru", rekao je Miladinović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zika Markovic

    25.08.2021 12:38
    Sveopšta propast
    Mleko je samo jedan primer u sveopšte propasti društva,privrede i države. Ne treba proizvoditi više od onoga što možemo da potrosimo ili prodamo.Od poljoprivrede se ne može živeti,ne treba biti tvrdoglav niti slušati lažljive političare.Treba se seliti u gradove dok se ne ukaže prilika za inostranstvo.
  • Sremac

    24.08.2021 18:04
    Neka kosto kolko kosta ja od afere sa aflatoksinom vise ne kupujem nase mleko samo slovenacko, nemacko, hrvatsko, nekako im vise verujem nego nama. Isto tako i sa nasim i za nas uvezenim cokoladama od 90gr...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija