Evropske banke godišnje usmere 20 milijardi evra u "poreske rajeve"

Najveće evropske banke godišnje u proseku knjiže 20 milijardi evra u "poreskim rajevima", što čini oko 14 odsto njihove ukupne dobiti, prema izveštaju Poreske opservatorije EU.
Evropske banke godišnje usmere 20 milijardi evra u "poreske rajeve"
Foto: Pixabay
U izveštaju su razmatrane aktivnosti 36 sistemskih evropskih banaka, sa sedištem u 11 zemalja širom Evrope, koje podležu obavezi izveštavanja o poslovanju u svakoj zemlji sveta od 2015. godine, prenosi CNBC.
 
Na listi poreskih rajeva u ovom izveštaju nalazi se 17 jurisdikcija: Bahami, Bermudi, Britanska Devičanska ostrva, Kajmanska ostrva, Gernzi, Gibraltar, Hongkong, Irska, Ostrvo Man, Džerzi, Kuvajt, Luksemburg, Makao, Malta, Mauricijus, Panama i Katar.
 
Prema nalazima studije, u periodu od 2014. do 2020. godine čak 65 odsto bankarskih profita je prijavljeno da je ostvareno u inostranstvu preko povezanih preduzeća, dok su istraživači utvrdili i dokumentovali neravnotežu između podataka o visini profita koji je navodno ostvaren i knjižen u nekim zemljama i broja zaposlenih koji se tamo nalaze.
 
Tako je dobit po zaposlenom daleko veća u poreskim rajevima nego u drugim zemljama, navodi se u izveštaju, pri čemu podružnice u poreskim rajevima prijavljuju visoku profitabilnost i profitne margine.
 
Istraživači su takođe istakli da je 25 odsto profita banaka knjiženo u zemljama u kojima je efektivna poreska stopa niža od 15 odsto.
 
"Sve ukupno, ove činjenice ukazuju na značajno prisustvo i višegodišnju ustaljenu praksu evropskih banaka da koriste poreske oaze. Profitabilnost banaka u poreskim rajevima je abnormalno visoka i iznosi 238.000 evra po zaposlenom, za razliku od oko 65.000 evra u zemljama van tih poreskih utočišta", navode autori studije.
 
Dodaju da to govori da se profit knjižen u poreskim oazama prvenstveno prebacuje iz drugih zemalja u kojima su bankarske usluge realizovane.
 
Korišćenje poreskih oaza znatno se razlikuje među bankama, pokazuje analiza. Prema podacima, prosečan procenat dobiti knjižene u poreskim rajevima u periodu između 2014. i 2020. godine iznosio je oko 20 odsto, pri čemu se kretao u rasponu od nula do 58 odsto.
 
Istraživači su identifikovali nekoliko banaka sa "relativno visokim prisustvom u poreskim rajevima".
 
Primera radi, HSBC banka je knjižila u proseku 58 odsto dobiti pre oporezivanja u poreskim oazama u periodu od 2014. do 2020. godine, što je čini liderom među zajmodavcima na listi Poreske opservatorije EU s najvišim procentom profita kanalisanog u poreska utočišta, navodi CNBC.
  • Mirko

    09.09.2021 08:48
    Bogati i imućni očito znaju šta će sa parama.
    Dok mi sve na cigare.
  • Omg

    07.09.2021 22:43
    Bogati iz dana postaju bogatiji, a siromasni siromasniji.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija