Zbog čega tegla meda košta gotovo 2.000 dinara

U nekim prodavnicama med već sada košta od 1.500 do 1.800 dinara, a iz udruženja pčelara najavljuju da bi uskoro kilogram mogao da košta i 2.000 dinara.
Cena raste zbog sve manje ponude, a poznavaoci kažu – sve više livada je u korovu, a lošiji su i klimatski uslovi.
 
Nedostatak meda, posebno bagremovog, evidentan je već godinama, a glavni razlog je što pčele nemaju dovoljno nektara da bi sakupile med, kaže profesor Biološkog fakulteta Ljubiša Stanisavljević.
 
"Pčele nisu imale dovoljno nektara da bi sakupile med i to se desilo ove godine i dešava se već godinama, konkretno kod nas imamo nedostatak bagremovog meda. Dešava se da bagrem cveta, ali ne medi dovoljno i onda nemate dovoljne količine meda", objašnjava Stanisavljević.
 
I kupci koji godinama kupuju med od proverenih proizvođača primećuju nestašicu koja, kako kažu, traje već šest godina.
 
"Ne bih znao da vam kažem koji je pravi uzrok nestašice meda, ja kupujem već godinama od proverenog proizvođača", kaže jedan od sagovornika.
 
S druge strane, falsifikovanog meda je sve više na tržištu, a Srbija nema laboratoriju za detaljnu kontrolu, već su one rutinske i odnose se na ispitivanje osnovnih parametara.
 
Načelnik veterinarske inspekcije Zoran Ivanović kaže da u slučaju otkrića falsifikovanog meda u inspekciji povećavaju nadzor ne samo distribucije meda nego i proizvodnje.
 
"Svaki subjekat u poslovanju mora da obezbedi sve potrebne informacije svom nadležnom inspektoru", objašnjava Ivanović.
 
Kad ga već tako skupo plaćamo, bar da ne kupujemo falsifikat.
 
"Kada vidimo da je med kristalizovan jer je to njegovi prirodni proces, to je sigurno pravi med, jer falsifikatori nisu mogli da naprave falsifikat koji se kristališe", tvrdi Stanko Rajić iz Udruženja pčelara.
 
Stariji i iskusniji kupci imaju svoje načine kako proveravaju kvalitet meda, tako jedna baka kaže da kada okrene teglu, gleda da li će se pojaviti "kugla".

Teme

med
  • László Pocik

    26.07.2023 14:23
    Cena meda
    Otac mi je bio pčelar i sećam se dobro da pre 40-50 godina cena kg meda je bila cena do 3kg šećera. Gde smo sad? Traži se novac 10-15kg šećera za kg meda. Postali su neki beskrajno alavi, nije važan rad već otimaj, što manje radi a što bolje živi. Mislim da je ovako u svim sferama današnjeg života.
  • Tomo

    22.09.2021 17:25
    Halavost na delu
    Zato sto su alavi, isto kao ovi sto prodaju gorivo, samo sto gorivo moram kupiti, a med ne.
  • Pelagus

    19.09.2021 13:28
    Nema meda...
    U to ime, posecite još koje drvo!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Živković: EPS je spreman za zimu

Generalni direktor "Elektroprivrede Srbije" (EPS) Dušan Živković izjavio je da su svi proizvodni kapaciteti tog preduzeća spremni za zimsku sezonu.