Banke i dalje imaju crne liste onih kojima se ne odobrava kredit

U jeku pandemije prošle godine, banke su posledično zaoštrile uslove pod kojima odobravaju kredite.
Banke i dalje imaju crne liste onih kojima se ne odobrava kredit
Foto: Pixabay
One su tada napravile spisak delatnosti i zaposlenima u tim delatnostima prosto nisu odobravali zajmove, kojih je u tom trenutku bilo oko 20.000.
 
Na istoj listi su se našli i drugi rizični klijenti, uzimajući u obzir veličine kompanija, dužine zaposlenja, istorije računa u banci i blokada. Te iste liste postoje i važe i danas, godinu dana kasnije, u nešto izmenjenom obliku.
 
"Banke generalno nemaju razlog da vam kažu zašto vam odbijaju zahtev za kredit. U neizvesnim okolnostima, desio se prepad sa neznanjem šta će biti dalje. Okolnosti su i sad godinu dana posle maltene iste i banke generalno strahuju od, takođe neizvesnih, 'privrednih tokova'", kaže sagovornik "Blica" i dodaje da on ovaj potez banaka posmatra kao vrlo odgovorno ponašanje i zaštitu od pomenute neizvesnosti.
 
Kako saznaje "Blic", na ovim listama u bankama se nalaze iste delatnosti, a to su prvenstveno one koje su najviše osetile posledice pandemije kao što su na primer, hotelijerstvo, turizam, transport (i robe i ljudi).
 
Banke na svoje "crne liste" stavljaju i rizične klijente, koji prema njihovim računicama i analizama neće moći da kredite za koje podnesu zahtev isplate. Kod svrstavanja nekoga u kategoriju "rizičnog" presudno je sijaset faktora, između ostalog veličina kompanije u kojoj rade, dužina zaposlenja, istorija u banci, da li je bilo blokada i sl.
 
"Kod odobravanja kredita, radi se izuzetno kompleksna računica, i u nju je uključeno mnoštvo analiza, pored analize sektora, vašeg položaja, proverava se i sijaset drugih stvari na koje mnogi ne bi ni pomislili. Čak se proverava i da li imate onlajn kockarske aktivnosti", tvrdi sagovornik beogradskog lista.
 
Sve zavisi od pojedinačne banke, dodaje on i nastavlja: "Jedni će gledati vaš položaj, drugi sektor tj. delatnost, treći nešto treće."
 
On dodaje da koliko god da je sa savremenim tehnologijama nikad lakše aplicirati za kredit, postaje sve teže da vam ga i odobre.
 
"Dokle god traje krizni period, i dokle god banke osećaju neizvesnost, odobravanje kredita će biti pod sve većim skenerom", zaključuje on.
 
Prema zvaničnim podacima, dobijenim iz ankete koju je NBS sprovela ovog leta, pokazuje se da su privreda i stanovništvo povećali potražnju za kreditima u odnosu na prošlu godinu, a očekuje se i dalji rast. Kako NBS navodi, stanovništvo je najviše uzimalo dinarske gotovinske i devizne stambene kredite.
 
Kreditni izveštaj Udruženja banaka Srbije pokazuje da je samo u junu registrovano 103.305 kredita pravnim licima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Laloš

    06.10.2021 09:32
    @Nebojša
    Bogami je tačno. Preduzetnik sam skoro 20 godina sa minimum još dva zaposlena. Nikada nisam zakasnio sa doprinosima, nikada mi firma nije bila u blokadi, redovno izmirujem plate zaposlenim. Realno kredit mi je zatrebao jednom pre 4 godine, išao u 6 7 banaka i samo jedna mi je ponudila kredit na 5 godina sa kamatom od 7.8% na eure(u prevodu znamo da ga nećeš uzeti) . Pre neki dan sam obišao 4 banke da uzmem kreditnu karticu sa limitom od 50.000 din. (treba mi zbog putovanja za ne daj bože). Malte ne su mi se smejali kao da sam tražio milion eura,svi su mi rekli da može samo ako deponujem sredstva u tom iznosu u eurima. Niko me nije pitao ni za šta niti je pokušao da proveri firmu. Nisam uzeo iz principa po tim uslovima.
  • Kiklop

    04.10.2021 23:12
    Strava
    Banke su proslost, sve sam izvukao iz bakne i ulozio u bitcoin!! Pa se vi igrajte bankara. Kripto valute su buducnost a banke vas drze u zabludi kako je to prevara... Nema vece prevare od bankarske! Zbogom banko u kriptu imam sve!!! Bio sam skeptik ali vise ne! Samo neuk covek moze reci da su kripto valute prevara!
  • Nebojša

    04.10.2021 22:39
    Netačno
    Prvo, gledam tekst i komentare i ne mogu da se nacudim. Banke daju kredite preduzetnicima ALI NARAVNO NE DAJU POCETNICIMA, NE DAJU GUBITASIMA, NE DAJU ONIMA KOJIMA JE BILANS USPEHA NULA I ONIMA KOJI IMAJU PROFIT OD 100 EVRA.Banke gledaju vase poslovanje, a.to su mnogi okrenuti radu na crno je drugi problem i zato im banke ne daju kredite.
    Ako radite pozitivno na ptimer ekspresno cete dobiti kredit u Unicredt banci za firmu sa kamatom od 2.5 do 2.8% godisnje i grejs periodom od 12 mesexi na rok otplate 36 meseci. Radite preko racuna i pozitivno i kredit dobijate sigurno. Gro vas otvara racun u najblizoj ali ne i najboljoj banci i najjeftinijoj, gro preduzetnika nosi naloge za prenos i nema elektronsko bankarstvo. Neznanje se placa debelo, a rad na crno uvek dodje na naplatu pa se nemojte zaliti.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija