Cena ulja premašila 200 dinara, za prosečnu platu 84 litra manje nego godinu pre

U Srbiji je od početka prošle do kraja jula jestivo ulje, prema podacima zvanične potrošačke korpe, poskupelo za 45 odsto, pa je cena litra rafinisanog suncokretovog ulja premašila 200 dinara.
Cena ulja premašila 200 dinara, za prosečnu platu 84 litra manje nego godinu pre
Foto: Pixabay
U pojedinim velikim trgovinskim lancima dostiže 225 dinara.
 
Kako prenosi danas portal N1, za prosečnu platu sada može da se kupi 84 litra jestivog ulja manje nego godinu dana pre.
 
Faktore za uzlazni trend kretanja cena ulja na domaćem tržištu treba tražiti na svetskom tržištu, jer je cena uljarica na svetskim berzama porasla delom zbog manjeg roda u 2020. što je uslovilo nižu ponudu, i zbog toga što su se finansijski fondovi u pandemijskim uslovima poslovanja preorijentisali na ulaganja u poljoprivrednu robu.
 
Direktorka "Žita Srbije" Sunčica Savović rekla je da eventualnu stabilizaciju cena ne treba očekivati pre završetka žetve u Rusiji i Ukrajini, koje su najveći svetski proizvodjači, odnosno pre dospeća novih količina ulja na svetsko tržište.
 
Ona je ukazala da, pored toga, treba imati u vidu da je cena sirove nafte protekle sedmice bila na najvišem nivou u prethodne tri godine.
 
"To donekle ima uticaja i na rast cena jestivih ulja. I cena palminog ulja je u porastu", istakla je Savović.
 
U velikim trgovinskim lancima u Srbiji cene jestivog suncokretovog ulja kreću se od 164,99 dinara, koliko košta najjeftinije pakovanje pod oznakom trgovačke robne marke, pa sve do 224,99 dinara, koliko dostiže cena poznatih proizvodjača zejtina.
 
Prema zvaničnim informacijama o vrednosti potrošačke korpe, koju redovno objavljuje Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, litar ulja je poskupeo sa 121,81 dinar, koliko je vredeo u januaru 2020. na 176,76 dinara, prema poslednjim dostupnim podacima za jul 2021, što je povećanje od 45 odsto.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Sale

    09.10.2021 09:21
    Sale
    Sa tako bogatom Vojvodinom,Šumadijom,Mačvom...u Srbiji bi hrana trebala biti naj jeftinija u Evropi! Mi da imamo zdravu ekonomiju i školovane ljude za to bili bismo među prvim izvoznicima,hrane! A ovakooo,plate afričke a cene Evropske! Bruka i sramota! Sa ovim ludim narodom tako i treba jer za bolje nije! Hvala
  • Zzz

    08.10.2021 19:28
    Zbog hiperinflacije realno je da € bude bar 250 din,nego bi plate bile 200 ,a to je malo
  • Potrošač

    08.10.2021 19:26
    Danas u Lidl 169,00 din 1 l.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.