To je mesečni prihod veći od 914 hiljada evra. Godišnji porez na dohodak ove godine prijavilo je ukupno 30.290 građana naše zemlje, a to su oni koji su tokom 2020. prihodovali više od 2.987.424 dinara. Novina je što se u vrhu "najisplativijih" zanimanja ovaj put pojavio i - pravnik.
Prema podacima Poreske uprave Srbije, sve je veći broj građana čiji prihodi premašuju tri prosečne srpske plate. Ove godine, poreznici su primili ukupno 30.290 prijava za utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak građana za 2020. godinu. Prošle godine ovih prijava bilo je 27.866.
Veći je i raspon prihoda - dok je zvanično najbogatiji građanin Srbije (koji je preko računa prihodovao najviše) prošle godine zaradio 749 miliona dinara, ove godine taj iznos je čak 1,29 milijardi dinara.
Takođe, sve je veći i udeo muškaraca u ovoj statistici - sada ih je, u ukupnom broju prijavljenih, čak 91 odsto, dok ih je 2020. bilo 88 odsto.
Među prvih sto sa najvećim prijavljenim prihodima 87 je domaćih državljana, a 13 stranih.
"Najčešća prijavljivana zanimanja su menadžer, direktor, inženjer, ekonomista, pravnik. Prijavljeni prihodi za prvih sto podnosilaca poreskih prijava sa najvećim iskazanim prihodima kreću se u rasponu od oko 73 miliona dinara do oko 1,29 milijardi dinara", navodi Poreska uprava Srbije.
Najviše prijava, kao i uvek, podneli su građani sa teritorije koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Beograd - ukupno 20.368 prijava, zatim sa teritorije koju pokriva odsek Novi Sad - 6.039 prijava i teritorije koju pokriva Kragujevac – 2.106 prijava.
"Od sto najvećih prijavljenih prihoda 65 odsto pripada obveznicima sa teritorije koju pokriva Odsek za koordinaciju poreske kontrole Beograd", navela je Poreska uprava.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 10
Mr.M
Dusan
Лордан
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar