Poljoprivrednici: Setva pšenice kasni, troškovi prete da premaše prihod

Setva pšenice ove jeseni kasni zbog kiše i nedostatka mineralnog đubriva na domaćem tržištu i do sada je posejano oko 10 do 15 odsto planiranih površina iako se optimalni rok završava ovog meseca.
Poljoprivrednici: Setva pšenice kasni, troškovi prete da premaše prihod
Foto: Pixabay
To je rekao predsednik Nezavisne asocijacije poljoprivrednika Srbije Jovica Jakšić.
 
"Sada su uslovi za setvu dobri, ali problem je što na tržištu nema dovoljno mineralnog đubriva iako je skuplje za 100 odsto u odnosu na prošlu godinu, a skuplje je i gorivo pa je pitanje da li će se setva isplatiti ali moramo da sejemo zbog plodoreda", rekao je Jakšić.
 
Kilogram mineralnog đubriva UREA, prema rečima poljoprivrednika, košta 120 dinara, NPK đubriva 82 dinara, a MAP-a 100 dinara, pa je samo za đubrivo za hektar pšenice potrebno oko 55.000 dinara.
 
Ako se dodaju i drugi troškovi setve, pre svega gorivo koje košta 172 dinara po litru jer poljoporivrednici nemaju nikakav popust, hektar zasejane pšenice ove godine će po sadašnjim cenama koštati oko 120.000 dinara.
 
Pod uslovom da ne bude vremenskih nepogoda koje bi oštetile usev i da prinos bude šest tona po hektaru, a da cena pšenice bude 20 dinara, poljoprivrednik, ne računajući njegov rad, nema nikakvu zaradu, već će samo pokriti izdatke.
 
Svaki manji prinos od šest tona po hektaru, kako kažu poljoprivrednici, donosi gubitak, ali oni moraju zbog bolesti biljaka da poštuju plodored i na jednoj njivi naizmenično seju drugu kulturu, pa tako ove godine i pšenicu.
 
Poljoprivrednici su rekli da je još gora situacija ako ne uspeju da kupe mineralno đubrivo jer će tada prinos sigurno podbaciti za oko 50 odsto.
 
Na pitanje zašto na tržištu nema dovoljno mineralnih đubriva, u šabačkoj fabrici Eliksir kažu da "smo svedoci da je u gotovo svim industrijama primetan poremećaj u snabdevanju i proizvodnji i da cene svih roba osetno rastu".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Jovan2

    30.10.2021 12:45
    Prosle godine kupio npk po 37, a obicno je 42, bila pala cena zbog korone. I u septembru bila 55 i meni bilo skupo reko sacekacu malo, i sad je 85. Eee 100% povecanje cene i drzava ne reaguje, pa tako ce joj i biti.
  • Buric

    29.10.2021 18:30
    5G
    Nije lexus,skoda je u pitanju !!!!
  • scp - 096

    29.10.2021 18:27
    @Shimmy
    Ne valja ti matematika pošto poljoprivreda to nije. Pšenica jeste najmanje profitabilna kada gledaš direktnu cenu u otkupu. Kada sabereš sve useve koje gajiš, oni koji imaju barem 30% površina imaju veću profitabilnost gazdinstva u odnosu na one koji nemaju uopšte pšenicu. I da, od ratarstva ne može da se živi sa 10 20 ha. To je čisto vikendašenje

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.