Pouka posle havarije - više gasnih skladišta
Svojevrsni rezervoari dragocenog energenta nisu korisni samo tokom vanrednih dešavanja, već omogućavaju i da više gasa kupujemo leti, kada je primetno jeftiniji.
Foto: 021.rs
Dogodila se ozbiljna havarija na gasovodu kojim u Srbiju iz Bugarske stiže gas. Građani gotovo da nisu osetili ovo nedaće. Razlog je, pre svega, u činjenici da imamo skladište gasa u Banatskom Dvoru, gde uvek ima rezervi za vanredne intervencije.
Upravljači našim sistemom su odlučili i da, dok traje zastoj dotoka iz Bugarske, iz Mađarske uveze po pet miliona kubika dragocenog energenta dnevno, ne želeći da već na početku grejne sezone previše troše rezervne količine svog gasa. Mogli su, pošto od ove sezone imamo dva dobavljačka pravca gasa. Kada se na jednom dogodio tehnički incident, oslonili smo se na drugi.
Po običaju, Srbija kasni
Međutim, bilo bi mnogo neugodnije da se havarija na transportnom gasovodu dogodila pre samo pola godine, dok još nismo imali dva pravca za nabavku. Posebno bi teško bilo da se dogodila pre 15 i više godina, kada nismo imali ni skladište. Ovih dana smo svi videli koliko je dobro imati kvalitetan gasni sistem, sa rezervoarima gasa i mogućnošću oslonca na alternativne pravce dotoka.
Podsetimo, Srbija je u odnosu na druge evropske države, pa i u odnosu na Sloveniju i Hrvatsku u nekadašnjoj zajedničkoj državi, znatno kasnije i veoma sporo počela da razvija gasifikaciju. Gradila je sporo i samo ono što se mora kako bi gasovod u minimalnom obimu funkcionisao. Gas se u nas - na žalost tako je i danas - dominantno koristio za grejanje stambenog i poslovnog prostora, a stoga je i potrošnja izrazito neujednačena. Zimskih dana potrošnja je i po pet-šest puta veća nego leti.
Velike oscilacije u potrošnji
Takva dinamika potrošnje je veoma nezgodna za dobavljača. Male su mogućnosti da se proizvodnja gasa na gasnim poljima brzo i na kratak rok ozbiljnije uveća ili smanji. Oscilacije između zimske i letnje potrošnje su karakteristika za sve države, ali nisu ni približne kao u Srbiji. I svuda se rešavaju tako što se višak gasa iz letnjeg perioda lageruje u skladišta za dane kada zasneži.
Teško je naći državu koja ne poseduje ili ne zakupljuje skladišta. Srbija, međutim, do pre petnaestak godina niti je imala, niti je zakupljivala. Samo zahvaljujući dobrim odnosom sa Rusijom i blagonaklonosti dobavljača nismo plaćali penale.
No, pre petnestak godina, posle višegodišnjih pritisaka sa srpske strane, "Gasprom" je prihvatio da anticipira i izgrađeno je skladište od cirka 450 miliona kubika. Suvlasnički odnos znači i da se kapacitet deli bratski, na pola. Tako je pred dolazeću grejnu sezonu Srbija u Banatskom dvoru imala 242, a "Gasprom" 180 miliona kubika gasa.
Iznuđen uvoz
Snažan nalet hladnih dana već početkom oktobra, primorao nas je da gas iz rezervi počnemo da trošimo već na samom startu. Sasvim neuobčajeno. Pred havarijski prekid dotoka, naše rezerve su bile snižene na 210 miliona kubika, što je jedva dovoljno za mesec i po hladnih dana. Odlučeno je da se ne diraju do početka ozbiljnije zime, pa je i havarijski manjak nadoknađen uvozom iz drugog pravca. Odluka ima rezona, ali ima i cenu.
Nakon incidenta na transportnom gasovodu u Bugarskoj, ali i nakon neobično hladnog početka jeseni, pouka za Srbiju je jasna. Potrebno je imati znatno više skladišnih kapaciteta.
U svetu je običaj da zemlja ima mogućnosti skladištenja četvrtine godišnje potrošnje. Mi smo poslednjih godina trošili oko 2,5 milijardi kubika, od čega je samo 350 miliona sa ovdašnjih polja. Ostalo uvozimo.
Kada početkom sledeće godine počne da radi gasna elektrana u Pančevu, trošiće se dodatnih 500 miliona kubika. Poslednjih godina razvija se gasifikacija i procenjuje se da će nam već za pet-šest sezona biti potrebna dodatna milijarda kubika. Potrebne su nam i još dve-tri gasne elekrtane.
Finansijska poslastica
Kada se sve sabere, očekivana godišnja potrošnja gasa u Srbiji bi već za četiri-pet sezona mogla da dostigne i pet milijardi kubika. Poređenja radi, Bugarska troši šest, Mađarska blizu 11, Slovačka cirka pet i po milijardi kubika.
Planirani rast potrošnje gasa prati i rast kapaciteta skladišta, do četvrtine buduće proizvodnje. Drugim rečima, buduće skladišne potrebe Srbije su oko 1,35 milijardi kubika. Sa sadašnjih 250 miliona kubika nije lako dostići željeni porast.
Međutim, imamo sasvm solidne preduslove. Kapacitet u Dvoru je moguće uvećati na 700 miliona, dok je potencijal gasnog ležišta u Itebeju oko milijardu kubika. Tu je i nešto manja lokacija Tilva.
Mogućnosti za izgradnju gasnih skladišta ima. Čini se da je sada prilika da se učine operativni potezi. I nije reč samo o obezbeđivanju sigurnosti za slučaj jako hladnih zima ili incidenata poput aktuelnog u Bugarskoj. Prava korist, prava finansijska poslastica, jeste mogućnost da se više gasa od prodavca povlači leti, kada je cena osetno niža, i da se u skladištu čuva za hladne dane. Procene govore da bi se ulaganje neuobičajeno brzo isplatilo.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Poskupelo gorivo - ovo su nove cene
22.11.2024.•
7
Litar dizela na pumpama u Srbiji će koštati 197 dinara, a benzina 181 dinar.
Pejpal ne funkcioniše za hiljade korisnika širom sveta
21.11.2024.•
0
Aplikacija za plaćanje Pejpal danas ne funkcioniše za hiljade korisnika širom sveta.
Zaduženja u Srbiji: Privreda smanjuje, građani i preduzetnici povećavaju kredite
20.11.2024.•
2
Ukupni krediti privrede, građana i preduzetnika na kraju oktobra ove godine iznosili su oko 3.731 milijardu dinara, što je 0,1 odsto više nego u septembru, objavilo je Udruženje banaka Srbije.
Svaka druga kontrolisana zlatara nije izdavala fiskalne račune
20.11.2024.•
5
Svaka druga zlatara čiji su rad kontrolisali poreski inspektori ne izdaje fiskalne račune.
Mladi preduzetnici u Srbiji osnivaju sve više firmi: Rast od gotovo 25 odsto za pola godine
19.11.2024.•
7
Srbiji je od maja do novembra porastao broj novoosnovanih privrednih subjekata čiji su osnivači mlađi od 30 godina i tih firmi je bilo za 24,6 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.
Vučić o povišici koju će dobiti penzioneri, pričao i o putevima, oružju, dronovima, Ekspu, EU...
19.11.2024.•
22
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da će penzioneri biti prvi koji će dobiti povišicu od 10,9 odsto, obračunatu na decembarske penzije.
Akcija subvencionisane cene goriva produžena do 24. novembra
19.11.2024.•
0
Akcija subvencionisane cene goriva za sva registrovana poljoprivredna domaćinstva biće produžena do 24. novembra, objavilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Sindikat: Postajemo u svojoj zemlji roblje stranih investitora
18.11.2024.•
11
Kompanija Jura u Leskovcu, iako je dobila subvencije države od 10.000 evra po zaposlenom, ne poštuje zakone Srbije i tu postoje veliki problemi na koje niko ne reaguje i toleriše se takvo ponašanje.
"Strani plaćenici": Ko su najveći donatori Ministarstva odbrane i MUP?
18.11.2024.•
9
Uticaji stranih država u Srbiji se sve više mogu osetiti, uglavnom se kanališu kroz izjave predstavnika ministarstava i predsednika Aleksandra Vučića koji često otvoreno favorizuju određene države.
Budžetsko ulepšavanje budućnosti: Kad naprednjaci planiraju
18.11.2024.•
21
Pre desetak dana Vlada Srbije definisala je budžet za 2025. godinu i uputila ga Skupštini na usvajanje.
Amazon lansirao konkurenciju sajtovima Temu i Shein s "neverovatno niskim" cenama
18.11.2024.•
6
Amazon je pokrenuo novu platformu pod nazivom Haul, koja ograničava maksimalnu cenu proizvoda na 20 dolara (15,79 funti), s ciljem konkurisanja jeftinim trgovinskim gigantima poput Temu-a i Shein-a.
Lufthanza otpušta oko 400 zaposlenih
17.11.2024.•
0
Grupacija Lufthanza će ukinuti petinu radnih mesta u upravi, a radi se o oko 400 zaposlenih, objavio je frankfurstki poslovni magazin Menadžer.
Nakon masovnog trovanja mušterija: Mekdonalds ulaže 100 miliona dolara da povrati ugled
17.11.2024.•
0
Mekonalds je objavio da će utrošiti 100 miliona dolara kako bi pojačao prodaju nakon što je epidemija izazvana bakterijom ešerihija koli uplašila kupce i uticala na pad poslovanja firme u SAD.
"Pošte Srbije": Znatno povećan broj pošiljaka zbog Temu-a, robot za sortiranje uskoro u Novom Sadu
17.11.2024.•
13
Broj pošiljki Pošte i Post ekspresa povećan je oko 60 odsto od kada je krenula aplikacija Temu, izjavio je FoNetu vršilac dužnosti direktora "Pošta Srbije" Zoran Anđelković.
Kad ti Ilon Mask ponudi posao: Nećete primati platu, a radićete više od 80 sati nedeljno
17.11.2024.•
13
Jedan od lidera novoformiranog Sekretarijata za efikasnost vlade u administraciji Donalda Trampa, Ilon Mask, objavio je oglas za posao.
Evropska komisija za Srbiju predviđa solidan privredni rast
16.11.2024.•
1
U Evropskoj uniji privreda posle dužeg perioda stagnacije beleži blagi rast i inflacija nastavlja da pada.
Gasprom prestaje da isporučuje gas OMV-u
15.11.2024.•
6
Ruska državna naftna kompanija Gasprom, prestaće da snabdeva austrijski OMV počevši od subote, izjavio je austrijski kancelar Karl Nehamer.
NIS izdaje prve korporativne obveznice: Zaduživanje od 5,8 milijardi dinara
15.11.2024.•
0
Skupština akcionara Naftne industrije Srbije (NIS) usvojila je danas, na vanrednoj sednici, Odluku o izdavanju prve emisije obveznica Društva, ukupne nominalne vrednosti 5,855 milijardi dinara.
Ovo su nove - stare cene goriva
15.11.2024.•
6
Objavljene su nove cene goriva, koje će od danas u 15 časova važiti narednih sedam dana.
EU kaznila Fejsbuk sa 800 miliona evra zbog kršenja antimonopolskih pravila
14.11.2024.•
0
Evropska unija je danas kaznila kompaniju Meta u čijoj se vlasništvu nalazi Fejsbuk sa 800 miliona evra zbog onoga što su nazvali "zloupotrebljivim praksama".
Poreska uprava: Novi iznosi poreza na oružje za 2024. godinu
14.11.2024.•
2
Poreska uprava Srbije odredila je nove iznose poreza na oružje za 2024. godinu, nakon obrade podataka iz Ministrastva unutrašnjih poslova kojom su usklađeni dinarski iznosi za registrovano oružje.
Komentari 7
Agroekonomista
Zzx
Bojan
Ako pogledaš rast cene gasa na globalnom tržištu, shvatićeš da je i ta nova cena koju plaćaju Moldavci - "bratska" tj. značajno ispod tržišne.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar