Pouka posle havarije - više gasnih skladišta
Svojevrsni rezervoari dragocenog energenta nisu korisni samo tokom vanrednih dešavanja, već omogućavaju i da više gasa kupujemo leti, kada je primetno jeftiniji.
Foto: 021.rs
Dogodila se ozbiljna havarija na gasovodu kojim u Srbiju iz Bugarske stiže gas. Građani gotovo da nisu osetili ovo nedaće. Razlog je, pre svega, u činjenici da imamo skladište gasa u Banatskom Dvoru, gde uvek ima rezervi za vanredne intervencije.
Upravljači našim sistemom su odlučili i da, dok traje zastoj dotoka iz Bugarske, iz Mađarske uveze po pet miliona kubika dragocenog energenta dnevno, ne želeći da već na početku grejne sezone previše troše rezervne količine svog gasa. Mogli su, pošto od ove sezone imamo dva dobavljačka pravca gasa. Kada se na jednom dogodio tehnički incident, oslonili smo se na drugi.
Po običaju, Srbija kasni
Međutim, bilo bi mnogo neugodnije da se havarija na transportnom gasovodu dogodila pre samo pola godine, dok još nismo imali dva pravca za nabavku. Posebno bi teško bilo da se dogodila pre 15 i više godina, kada nismo imali ni skladište. Ovih dana smo svi videli koliko je dobro imati kvalitetan gasni sistem, sa rezervoarima gasa i mogućnošću oslonca na alternativne pravce dotoka.
Podsetimo, Srbija je u odnosu na druge evropske države, pa i u odnosu na Sloveniju i Hrvatsku u nekadašnjoj zajedničkoj državi, znatno kasnije i veoma sporo počela da razvija gasifikaciju. Gradila je sporo i samo ono što se mora kako bi gasovod u minimalnom obimu funkcionisao. Gas se u nas - na žalost tako je i danas - dominantno koristio za grejanje stambenog i poslovnog prostora, a stoga je i potrošnja izrazito neujednačena. Zimskih dana potrošnja je i po pet-šest puta veća nego leti.
Velike oscilacije u potrošnji
Takva dinamika potrošnje je veoma nezgodna za dobavljača. Male su mogućnosti da se proizvodnja gasa na gasnim poljima brzo i na kratak rok ozbiljnije uveća ili smanji. Oscilacije između zimske i letnje potrošnje su karakteristika za sve države, ali nisu ni približne kao u Srbiji. I svuda se rešavaju tako što se višak gasa iz letnjeg perioda lageruje u skladišta za dane kada zasneži.
Teško je naći državu koja ne poseduje ili ne zakupljuje skladišta. Srbija, međutim, do pre petnaestak godina niti je imala, niti je zakupljivala. Samo zahvaljujući dobrim odnosom sa Rusijom i blagonaklonosti dobavljača nismo plaćali penale.
No, pre petnestak godina, posle višegodišnjih pritisaka sa srpske strane, "Gasprom" je prihvatio da anticipira i izgrađeno je skladište od cirka 450 miliona kubika. Suvlasnički odnos znači i da se kapacitet deli bratski, na pola. Tako je pred dolazeću grejnu sezonu Srbija u Banatskom dvoru imala 242, a "Gasprom" 180 miliona kubika gasa.
Iznuđen uvoz
Snažan nalet hladnih dana već početkom oktobra, primorao nas je da gas iz rezervi počnemo da trošimo već na samom startu. Sasvim neuobčajeno. Pred havarijski prekid dotoka, naše rezerve su bile snižene na 210 miliona kubika, što je jedva dovoljno za mesec i po hladnih dana. Odlučeno je da se ne diraju do početka ozbiljnije zime, pa je i havarijski manjak nadoknađen uvozom iz drugog pravca. Odluka ima rezona, ali ima i cenu.
Nakon incidenta na transportnom gasovodu u Bugarskoj, ali i nakon neobično hladnog početka jeseni, pouka za Srbiju je jasna. Potrebno je imati znatno više skladišnih kapaciteta.
U svetu je običaj da zemlja ima mogućnosti skladištenja četvrtine godišnje potrošnje. Mi smo poslednjih godina trošili oko 2,5 milijardi kubika, od čega je samo 350 miliona sa ovdašnjih polja. Ostalo uvozimo.
Kada početkom sledeće godine počne da radi gasna elektrana u Pančevu, trošiće se dodatnih 500 miliona kubika. Poslednjih godina razvija se gasifikacija i procenjuje se da će nam već za pet-šest sezona biti potrebna dodatna milijarda kubika. Potrebne su nam i još dve-tri gasne elekrtane.
Finansijska poslastica
Kada se sve sabere, očekivana godišnja potrošnja gasa u Srbiji bi već za četiri-pet sezona mogla da dostigne i pet milijardi kubika. Poređenja radi, Bugarska troši šest, Mađarska blizu 11, Slovačka cirka pet i po milijardi kubika.
Planirani rast potrošnje gasa prati i rast kapaciteta skladišta, do četvrtine buduće proizvodnje. Drugim rečima, buduće skladišne potrebe Srbije su oko 1,35 milijardi kubika. Sa sadašnjih 250 miliona kubika nije lako dostići željeni porast.
Međutim, imamo sasvm solidne preduslove. Kapacitet u Dvoru je moguće uvećati na 700 miliona, dok je potencijal gasnog ležišta u Itebeju oko milijardu kubika. Tu je i nešto manja lokacija Tilva.
Mogućnosti za izgradnju gasnih skladišta ima. Čini se da je sada prilika da se učine operativni potezi. I nije reč samo o obezbeđivanju sigurnosti za slučaj jako hladnih zima ili incidenata poput aktuelnog u Bugarskoj. Prava korist, prava finansijska poslastica, jeste mogućnost da se više gasa od prodavca povlači leti, kada je cena osetno niža, i da se u skladištu čuva za hladne dane. Procene govore da bi se ulaganje neuobičajeno brzo isplatilo.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Voren Bafet nakon prodaje akcija Epla: "Teži" za 325 milijardi dolara u kešu
02.11.2024.•
2
Američki milijarder Voren Bafet trenutno poseduje više od 325 milijardi dolara u gotovini, nakon što je ove godine prodao nekoliko milijardi dolara vredne akcije kompanije Epl i Benk of Amerika.
Četvrtina zaposlenih bi pristala na manju platu samo da rade od kuće
02.11.2024.•
6
Oko 23 odsto zaposlenih u Srbiji pristalo bi na smanjenje zarade da bi zadržali mogućnost da rade od kuće.
U Srbiju moguć uvoz vozila starih i 24 godine: Ove godine će stići 130.000 polovnjaka
02.11.2024.•
9
Prosečna starost automobila u Srbiji 17 godina i jedina smo zemlja u regionu u kojoj je dozvoljen uvoz automobila sa euro 3 i 4 motorom.
Poreska uprava šalje rešenja frilenserima za porez iz 2019. godine
01.11.2024.•
1
Poreska uprava je utvrdila poreske obaveze frilensera, koji su od 1. januara do 31. decembra 2019. godine ostvarili prihode na osnovu naknade za autorska i srodna prava i naknade za izvršeni rad.
Ilić: U Srbiju se uvozi nekvalitetno meso iz inostranstva, pitanje gde ono završi
01.11.2024.•
5
Poslanik stranke Srbija centar (SRCE) Slobodan Ilić kazao je da se u Srbiju nekontrolisano uvozi nekvalitetno meso iz inostranstva.
EPS ugasio više od 100 blagajni za naplatu struje: Dodatni popusti za slanje računa na mejl
01.11.2024.•
7
Elektroprivreda Srbije (EPS) je ugasila 106 blagajni za naplatu električne energije.
Đedović Handanović: Ukidanje moratorijuma na izgradnju nuklernih postrojenja do kraja godine
01.11.2024.•
18
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da očekuje da izmene Zakona o energetici budu u parlamentu do kraja godine.
Nove cene goriva: Pojeftinili dizel i benzin
01.11.2024.•
6
Dizel i benzin će danas od 15 sati na pumpama u Srbiji pojeftiniti za po jedan dinar po litru.
Kraj akcije "Najbolja cena": Vučevićeva bleda kopija Vučićevog populističkog čeda
31.10.2024.•
27
Akcija "Najbolja cena" privodi se kraju. Poslednji predviđeni dan akcije je 31. oktobar. I, nekako se dolazi da je prošlogodišnja "Bolja cena" bila bolje od ovogodišnje "Najbolje cene".
Vlada usvojila predloge finansijskih i poreskih zakona: Povećava se neoporezivi iznos zarade
31.10.2024.•
1
Vlada Srbije usvojila je danas set predloga zakona iz oblasti finansija, kao i set poreskih zakona.
Google kažnjen sa 20.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 dolara
31.10.2024.•
11
Rusija je kaznila Google novčanom kaznom u iznosu od neverovatnih 20 kvintilijardi dolara, nakon što je američki tehnološki gigant uklonio jedan ruski kanal sa Youtube-a.
Stelantis beleži dalji pad prodaje: Dva faktora koji utiču na to
31.10.2024.•
2
Grupa Stelantis, koja je matična kuća Pežoa, Fijata i Krajslera, beleži pad prodaje u trećem kvartalu ove godine od 27 odsto, na 33 milijardi evra.
SAD uvele sankcije za dve firme iz Srbije i Crne Gore zbog prodaje opreme Rusiji
31.10.2024.•
4
Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije za skoro 400 novih pojedinaca i kompanija iz više desetina zemalja zbog pružanja vojne podrške Rusiji, među kojima su i dve firme iz Srbije i Crne Gore.
EU pokreće istragu protiv Temua zbog prodaje falsifikovanih i nebezbednih proizvoda
31.10.2024.•
4
Evropska komisija će otvoriti formalni postupak protiv kineske platforme za onlajn prodaju Temu kako bi ispitala da li krši pravila o suzbijanju prodaje nelegalnih proizvoda, prenosi Blumberg.
Svaki treći stomatolog u Srbiji ne izdaje fiskalne račune
31.10.2024.•
18
Svaki treći stomatolog u Srbiji ne izdaje fiskalne račune.
Za registrovana gazdinstva: Do 10. novembra subvencionisana cena dizela od 179 dinara po litru
30.10.2024.•
2
Do 10. novembra obezbeđena je subvencionisana cena dizela od 179 dinara po litru za sva registrovana poljoprivredna gazdinstva u Srbiji.
Vučić bi sa trgovinskim lancima razgovarao o marži: Džaba sve kad je plata mala
30.10.2024.•
24
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je trgovinskim lancima da zarađuju na količini, a ne na visokim cenama.
Analiza pokazala: Srbiji će u narednoj deceniji biti potrebno bar 100.000 radnika
30.10.2024.•
9
Iako je potencijal za stvaranje zajedničkog tržišta rada u zemljama Zapadnog Balkana veliki, u praksi do radnih migracija ne dolazi i najveći deo migracija sa Zapadnog Balkana usmeren je na EU.
Građani Srbije u proseku uštede 6.500 dinara: "Savet je da to budu tri, četiri mesečne plate"
30.10.2024.•
8
Prosečna mesečna ušteđevina u 2024. godini iznosila je 6.500 dinara, što je za 500 dinara više nego u prošloj godini, rezultat je istraživanja, uoči 31. oktobra - Svetskog dana štednje.
Britanski maloprodajni lanac otvara prodavnice u Srbiji
30.10.2024.•
3
Prve prodavnice Miller Grupe u Srbiji biće otvorene tokom novembra i decembra na aerodromu "Nikola Tesla".
Zašto nam je sve skupo: Ekonomista smatra da su krivci država i pasivna regulatorna tela
29.10.2024.•
10
Ekonomista Saša Đogović ocenio je da jedan od glavnih razloga zašto su cene u Srbiji, posebno prehrambenih proizvoda, više nego na drugim tržištima jesu upravo marže.
Komentari 7
Agroekonomista
Zzx
Bojan
Ako pogledaš rast cene gasa na globalnom tržištu, shvatićeš da je i ta nova cena koju plaćaju Moldavci - "bratska" tj. značajno ispod tržišne.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar