Unija pekara: Država će iz robnih rezervi pekarima isporučivati brašno po 30 dinara

Predsednik Unije pekara Srbije Zoran Pralica rekao je danas da će država iz robnih rezervi isporučivati pekarima brašno po 30 dinara.
Unija pekara: Država će iz robnih rezervi pekarima isporučivati brašno po 30 dinara
Foto: Pixabay

Kako je naveo, nerealno su poskupeli i pšenica i brašno, pa kilogram brašna u veleprodaji, umesto 28 dinara, košta više od 40 dinara.

"Isporuka brašna iz robnih rezervi države treba da zaustavi turbulenciju u cenama hleba da ne bi nekontriolisano rasla na 50, 70 ili 90 dinara, pa je, kada se stabilizuju cene svih imputa, vraćanje cene hleba na realan iznos teško", rekao je Pralica.

Vlada Srbije donela je odluku da se pekarima isporuči brašno iz Republičke direkcije robnih rezervi i na šest meseci ograniči cena hleba "Sava" na 46 dinara.
 
Pralica je rekao da su peciva i specijalne vrste hleba poskupeli oko 20 odsto, ali da pekari ne koriguju odmah cene za planirani pun iznos već to rade na svakih 10-15 dana po nekoliko dinara.
 
Dodao je da nije poskupelo samo brašno, već da su porasli i svi drugi troškovi za proizvodnju hleba, u proseku oko 50 odsto.
 
Pralica je rekao da "pekari na ceni hleba od 46 dinara skoro da nemaju nikakvu zaradu".
 
Nije realno, kako je ocenio, "da pšenica i brašno toliko poskupe i na domaćem i na stranom tržištu, a poskupeli su i na veštački način jer kada su cene počele da rastu zaustavljena je prodaja te robe i dodatno podgrejana tražnja koja je zatim ponovo ubrzala rast cena".
 
On je rekao da potražnja hleba posle rasta cene nije opala jer je to osnovni prehrambeni proizvod, kao što nije porasla ni potrošnja ulja koje je koštalo 80 dinara, a sada više od 200 dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Teme

cene
  • Dragan

    12.11.2021 15:27
    Ah
    Da pogodim Pralica je iz SNSa.Kao prvo cene se formiraju na tržištu a ne šta ko misli.Uz to države oporexuju dodatno pšenični hleb jer izuzetno loše utiče na zdravlje.Jedno od naj ne zdravijih namirnica je pšenični hleb a kod nas ne znaju napraviti ni pravi crni ,kukuruzni,heldin i raźeni hleb.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija