Prosečna subvencija po radniku dostigla 36.500 evra, među rekorderima fabrika čokolade u Novom Sadu

U Srbiji je u 2020. godini potpisano 22 ugovora o dodeli sredstava podsticaja vrednosti 215,7 miliona evra, piše u Predlogu zakona o završnom računu republičkog budžeta, objavila je Nova ekonomija.
Prosečna subvencija po radniku dostigla 36.500 evra, među rekorderima fabrika čokolade u Novom Sadu
Foto: Pixabay
Ukupna vrednost planiranih višegodišnjih investicija za koje je dodeljena državna pomoć je blizu 1,7 milijardi evra.
Realizacijom ovih projekata trebalo bi da se otvori 5.906 novih radnih mesta. To bi značilo da je Ministarstvo privrede u proseku svako novo radno mesto subvencionisalo sa oko 36.500 evra, piše Nova ekonomija.
 
Savet za ekonomski razvoj je u 2020. godini doneo odluku o dodeli sredstava podsticaja za još 10 privrednih društava, ali do kraja godine nije u potpunosti okončana procedura.
 
Jedna od najvećih državnih pomoći u 2020. godini dodeljena je švajcarskoj kompaniji Beri Kalebo u iznosu od 12 miliona evra za 100 novih radnih mesta u fabrici čokolade u Novom Sadu. To znači da je dodeljeno 120.000 po radnom mestu.
 
U periodu od januara do septembra 2021. godine zaključena su 33 ugovora o dodeli podsticaja, piše u zvaničnim podacima Ministarstva privrede.
 
Ukupna vrednost planiranih investicija po ovim ugovorima je 62,4 miliona evra, a odobrene su subvencije u iznosu od 57,4 miliona evra. Realizacijom ovih projekata trebalo bi da se zaposli 5.408 novih radnika. To znači da je država ove godine davala prosečno 10.600 evra po jednom radnom mestu što je tri puta manje nego prošle godine.
 
Iako je Srbiji politika dodele državne pomoći i dalje primarni način za privlačenje investitora stručnjaci skreću pažnju da su subvencije samo jedna od stavki koje investitori razmatraju prilikom odlučivanja o otvaranju novih pogona.
 
Ne postoje nikakvi ni naučni dokazi niti opravdanje da bilo koja zemlja subvencijama privlači strane direktne investicije, a njihov uticaj na smanjenje nezaposlenosti je zanemarljiv, rekao je Uroš Delević, profesor na londonskom Univerzitetu Grinič govoreći na konferenciji "OKO za Državnu Pomoć" (Odgovorno, Korisno, Otvoreno), navela je Nova ekonomija.
 
"Povećanje pojedinačne subvencije za 10 odsto dovelo je do povećanja zaposlenosti na nivou preduzeća od 0,2 odsto, dakle ne čak ni na nivou Srbije… Davanje subvencija za nekvalitetne investicije je trka do dna, jer će kompanije sa nekvalifikovanom radnom snagom svakako izmestititi svoju proizvodnju kad troškovi porastu, kao što je bio u slučaju Leonija", rekao je Delević.
  • GAGA

    15.11.2021 11:44
    INVESTICIJE
    Kada bi država dala subvencije našim domaćim preduzetnicima pa makar po radniku 10000 evra, to bi bilo sigurnije neogo da daje toliki novac starncima koji sutra odu kao sto je uradio "Beneton", "Geox"...Ovaj nas bi rukama i nogama ostao i borio se za opstanak i radnike jer nema kud da ode.
  • Mile

    15.11.2021 07:05
    kada bi dobio tolike pare a da ne moram 10-15 posto dati naprednjacima za stranku otvorio bi firmu i radio za sebe....
  • /

    13.11.2021 14:29
    /
    ...a najvece razocarenje im stize kada vide da za to sta rade na tim subvenconisanim radnim mestima od 1.500e na trzistu mogu izvuci maksimalno $100-200.

    e zato vucic, sns i ovaj udbaski mehanizam ne moze da se srusi

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija