U sudovima oko 250.000 postupaka građana protiv banaka - ali da li će biti vraćenog novca?
Da li će građanima Srbije kojima su banke prilikom podizanja kredita naplatile troškove obrade kredita biti vraćen taj novac?
Foto: Pixabay
Da li će banke, zbog velikog broja podignutih tužbi, imati drugačiji pristup prema klijentima koji su to uradili, da li će klijenti povući tužbe protiv banaka, pokazaće vreme.
Izvesno je da je se broj tužbi stalno povećava i ima ih oko 100.000, piše Dnevnik.
Po rečima predsednika Udruženja banaka Srbije Vladimira Vasića, sad ih je čak 250.000, a postoji razlika kada je reč o klijentima i broju pokrenutih sporova.
"Koliko za sada znamo, reč je o 220.000 do 250.000 tužbi. Broj klijenata koji su tužili banke kreće se od 50.000 do 80.000, maksimalno 100.000. Ta razlika u broju je nastala zato što su advokati s namerom povećavali broj procesa, tako što su po osnovu jednog kredita podnosili čak četiri tužbe", pojašnjava predsednik UBS za časopis "Svet bankarstva i investicija".
On je dodao i da klijenti koji su tužili banke moraju da budu svesni uzročno-posledične veze, odnosno da onda ne mogu da očekuju da će dobiti novi kredit ili dozvoljeni minus, prenosi portal Bonitet.
"Za banku svaka tužba znači odvajanje novca za rezervisanje, za banke je to trošak jer taj novac ne može da bude u plasmanima", ističe Vasić.
On je izneo i podatak da su iznosi za koje su klijenti tužili banke različiti, ali da ima nekoliko stotina tužbi koje se odnose na iznose ispod 250 dinara.
"To je, očigledno, interes da bi se pokrenula mašinerija, da bi se naplatili troškovi. Pitanje je da li biste vi, kao klijent, ugrozili poslovni odnos s bankom zato što vam je neko besplatno ponudio da tužite banke ili je neko otkupio potraživanja", rekao je Vasić.
Kada je reč o dosadašnjim presudama nadležnih sudova od 2018. godine, nije rađena precizna analiza toga koliko su banke novca isplatile na ime obrade troškova kredita, a Vasić je ukazao da svaka banka vodi svoje podatke i da se može proceniti da je reč o nekoliko desetina miliona evra.
Po rečima predsednika Udruženja Efektiva Dejana Gavrilovića, i nakon pravnog stava Vrhovnog kasacionog suda, koji je donet sredinom septembra, donose se presude u korist građana/klejenata kojima su naplaćivani troškovi obrade kredita.
"Ima, naravno, i presuda u korist banaka, a sve to zavisi od toga kada je sklopljen ugovor o kreditu i kako je urađena naplata troškova obrade kredita", kaže Gavrilović.
Za ugovore o kreditima koji su stariji od 2012. godine izvesno je da ne treba povlačiti tužbe, a za one posle toga - zavisi od toga kakva je bila ponuda i da li je trošak obrade kredita uračunat u efektivnu kamatnu stopu.
On ukazuje da, nakon što je pre tri godine Vrhovni kasacioni sud doneo odluku, odnosno potvrdio da naplata troškova obrade kredita nije dozvoljena, banke gube sporove.
"Uz odluku iz septembra da banka ima pravo na naplatu troškova i naknada bankarskih usluga, ukoliko je to jasno predočeno u ponudi, odnosno da je banka morala unapred da obavesti klijenta/dužnika o tome, sve zavisi da li je ponuda data pre potpisivanja ugovora. Ukoliko nije - onda banka gubi spor. Potraživanja klijenata po osnovu naplate troškova obrade kredita veća su od 100.000.000 evra, pošto ima nekoliko miliona ugovora", ukazuje Gavrilović.
Detaljnije čitajte OVDE.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Fabrika Džinsi u Leskovcu oglasila prodaju imovine: Hoće li otpušteni radnici naplatiti deo duga?
05.11.2024.•
0
Fabrika Džinsi Srbija u Leskovcu koja je u stečaju oglasila je prodaju dela imovine javnim nadmetanjem, a procenjena vrednost zemljišta sa objektima iznosi 124,8 miliona dinara.
DDOR među prvih 10 finansijskih institucija u Srbiji
05.11.2024.•
0
Kompanija DDOR zauzela je 58. mesto na prestižnoj listi Top 100 Employer Brands u Srbiji za 2024/25 godinu, u konkurenciji od skoro 450.000 poslodavaca.
Postoji li dilema EU ili BRIKS? Evo šta kažu brojke
05.11.2024.•
6
Kako se u Srbiji, posebno u vreme održavanja samita u Kazanju, uopšte nametnula dilema: EU ili BRIKS kada su to dva potpuno različita, neuporediva stepena organizovanja?
Radnici Boinga prekinuli sedmonedeljni štrajk: Prihvatili ponudu menadžmenta za povećanje plata
05.11.2024.•
0
Radnici američke avio-kompanije Boing prihvatili su ponudu menadžmenta za povećanje plata od 13 odsto i tako okončali sedmonedeljnu obustavu rada koja je do sada bila najskuplji štrajk u Americi.
Uskoro stižu nova poreska pravila: Oporezivanje pomoraca, registar fizičkih lica...
05.11.2024.•
7
Ministarstvo finansija predložilo je oko petnaest novih zakona ili dopuna, a među novinama su i oporezivanja pomoraca i registar fizičkih lica.
Vučić: U Srbiji nema jeftine radne snage
05.11.2024.•
18
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da u Srbiji više nema jeftine radne snage i dodao da će u decembru 2026. godine prosečna plata u zemlji biti 1.150 evra.
Kina uložila žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji zbog carina EU na električna vozila
04.11.2024.•
5
Vlasti u Pekingu su danas zvanično uložile žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji zbog dodatnih carina Evropske unije na električna vozila koja su proizvedena u Kini.
Institut nemačke privrede: Pobeda Trampa - potencijalni trgovinski rat SAD i EU
04.11.2024.•
2
Institut nemačke privrede navodi da će, bez obzira na ishod izbora u SAD, Evropska unija morati da diversifikuje svoje trgovinske odnose i uspostavi tešnje odnose sa drugim trgovinskim partnerima.
Švajcarsko "baštovanstvo": Građani ne veruju bankama, zlato zakopavaju u dvorištu
04.11.2024.•
5
Prema poslednjim istraživanjima, pet odsto Švajcaraca je zakopalo zlato u bašti a procena je da je pod zemljom trenutno oko deset tona ovog plemenitog metala vrednog 750 miliona franaka.
Srbija će postati deo jedinstvenog platnog sistema sa EU: Evo kada i šta to donosi građanima
04.11.2024.•
9
Prilikom posete Srbiji, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen istakla je da je Srbija na dobrom putu da postane deo SEPE, odnosno Jedinstvenog platnog područja Evrope.
Vučević u Šangaju potpisao memorandum sa kompanijom "Mint Grup"
03.11.2024.•
30
Premijer Miloš Vučević danas je u Šangaju na početku posete tokom koje će prisustvovati sajmu uvoza obišao fabriku Mint Grup koja ima dve fabrike u Srbiji i sa njom potpisao memorandum o razumevanju.
Živković: EPS je spreman za zimu
03.11.2024.•
10
Generalni direktor "Elektroprivrede Srbije" (EPS) Dušan Živković izjavio je da su svi proizvodni kapaciteti tog preduzeća spremni za zimsku sezonu.
Lista sankcija SAD: Više ljudi i firmi iz Srbije dospeli na nju u proteklih godinu dana
03.11.2024.•
3
SAD su u pre nekoliko dana uvele sankcije za skoro 400 novih pojedinaca i kompanija iz više desetina zemalja zbog pružanja vojne podrške Rusiji, među kojima su i dve firme iz Srbije i Crne Gore.
Srbija nedavno dozvolila uvoz polovnjaka iz SAD: Da li se uopšte isplati?
03.11.2024.•
9
Prošlo je nepunih mesec dana otkako je Srbija otvorila vrata polovnjacima iz SAD. Ipak, na autoplacevima ih nema jer vlasnici još nisu sigurni da li bi im se isplatilo da ih uvrste u svoju ponudu.
Voren Bafet nakon prodaje akcija Epla: "Teži" za 325 milijardi dolara u kešu
02.11.2024.•
3
Američki milijarder Voren Bafet trenutno poseduje više od 325 milijardi dolara u gotovini, nakon što je ove godine prodao nekoliko milijardi dolara vredne akcije kompanije Epl i Benk of Amerika.
Četvrtina zaposlenih bi pristala na manju platu samo da rade od kuće
02.11.2024.•
8
Oko 23 odsto zaposlenih u Srbiji pristalo bi na smanjenje zarade da bi zadržali mogućnost da rade od kuće.
U Srbiju moguć uvoz vozila starih i 24 godine: Ove godine će stići 130.000 polovnjaka
02.11.2024.•
10
Prosečna starost automobila u Srbiji 17 godina i jedina smo zemlja u regionu u kojoj je dozvoljen uvoz automobila sa euro 3 i 4 motorom.
Poreska uprava šalje rešenja frilenserima za porez iz 2019. godine
01.11.2024.•
1
Poreska uprava je utvrdila poreske obaveze frilensera, koji su od 1. januara do 31. decembra 2019. godine ostvarili prihode na osnovu naknade za autorska i srodna prava i naknade za izvršeni rad.
Ilić: U Srbiju se uvozi nekvalitetno meso iz inostranstva, pitanje gde ono završi
01.11.2024.•
5
Poslanik stranke Srbija centar (SRCE) Slobodan Ilić kazao je da se u Srbiju nekontrolisano uvozi nekvalitetno meso iz inostranstva.
EPS ugasio više od 100 blagajni za naplatu struje: Dodatni popusti za slanje računa na mejl
01.11.2024.•
7
Elektroprivreda Srbije (EPS) je ugasila 106 blagajni za naplatu električne energije.
Đedović Handanović: Ukidanje moratorijuma na izgradnju nuklernih postrojenja do kraja godine
01.11.2024.•
20
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da očekuje da izmene Zakona o energetici budu u parlamentu do kraja godine.
Komentari 6
ogi
Evo
hm?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar