Poskupljenje građevinskog materijala diže cene nekretnina i renoviranja

Cene građevinskog materijala od početka godine beleže rast, što je dovelo ne samo do porasta cena nekretnina u novogradnji, nego i do većih troškova gradnje u infrastrukturi.
Poskupljenje građevinskog materijala diže cene nekretnina i renoviranja
Foto: 021.rs

Za neke proizvode cena se udvostručila, a na stovarištima ističu da je lakše nabrojati šta nije poskupelo, nego šta jeste, piše Euronews Srbija.

"Deo robe kao što je OSB skočio je 300 odsto, pa se vratio za nekih 150 odsto. Opekarski proizvodi su u proseku poskupeli za oko 25 odsto. Gvožđe oko 80 odsto, stiropor i građa oko 85 odsto. Gvožđe je nešto raslo, pa je padalo, ali vratilo se na onu prvobitnu cenu posle prvog velikog poskupljenja", rekla je za Euronews Srbija šefica stovarišta "AD Kopaonik" Tanja Aprcović Pejović.

Uprkos pandemiji zbog koje su se cene najviše menjale, trgovci pamte i teža vremena.
 
"Mislim da preteruju, da smo imali mnogo gore godine. Mi nismo nešto osetili nestašicu materijala, jer smo mi firma koja kupuje direktno od proizvođača i oni se trude da nas ispoštuju", dodala je Aprcović Pejović.
 
Pored gvožđa i stiropora, među materijalima koji su najviše poskupeli je i građevinska oplata, čija je cena skočila sa 53.000 na 86.000 dinara po kubnom metru. Cena dasaka je za 10.000 dinara veća, jer se u maloprodaji ovaj materijal teško nalazi jeftinije od 32.000 dinara po kubiku. Crep se sada plaća 17 dinara više nego u januaru, kada je koštao 85 dinara po komadu. Ipak, tražnja se ne smanjuje.
 
"Materijala nema i fabrike su u velikom problemu jer kamioni čekaju da proizvod izađe iz fabrike, bukvalno sa trake, spakovan i tako se tovari i ide dalje ka kupcima. Velika je tražnja za građevinskim materijalom trenutno i nemamo svih asortimana na stovarištima. Uvek nedostaje neka vrsta crepa koja je trenutno najviše tražena ili negde u nekom delu nedostaje gitar bloka, to je problem. Materijala nema, a može da se čeka i nekoliko dana", ističe Slavica Živković iz Udruženja savremene industrije glinenih proizvoda Srbije.
 
Opširnije na Euronews Srbija.
  • Zoran

    28.12.2021 11:48
    Pad cene gvozdja
    https://energijabalkana.net/gvozdje-sve-jeftinije-ne-nazire-se-najniza-cena/
    https://www.boursorama.com/bourse/matieres-premieres/cours/_HR/
  • Zoran

    28.12.2021 04:06
    Cene padaju pogotovu cena celika.
    Informisite se malo.
  • Vesko

    16.11.2021 14:16
    @Ekonomija
    Nisi napisao nista argumentovano zasto je kurs stabilan, vec vredjas one sto sumnjaju u njegovu stabilnost? Kurs se definise ponuda i potraznja deviza/dinara, a ova zemlja svoje devize najvecim delom dobija preko dozaka gastabajtera. Sta ce biti kada oni nebudu vise imali kome da salju? Imas negativni bioloski saldo (oko 50000godisnje), a svaki radnik doprinosi prosecno 500e sto je nedovoljno za odrzanje ovog kursa. Ovaj balon ce jednom puci, a onda cete gledati 1992/1993 godinu i brojanje nula na novcanicama.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija