Vučić: Pitanje svih pitanja u Srbiji je gas

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom planira da razgovara o ceni gasa i povećanju obima snabdevanja.
Vučić: Pitanje svih pitanja u Srbiji je gas
Foto: Pixabay
"Ovoga puta imaćemo mnogo konkretnih stvari o kojima ćemo razgovarati. Rekao bih da je pitanje svih pitanja ovde u Srbiji - gas", rekao je Vučić.
On je naveo da je uveren da će sa ruskim predsednikom naći rešenje za tri stvari koje se odnose na gas, a to su cena gasa, njegova količina i to da je Srbiji potrebno sve više gasa.
 
"Mi trošimo sve više i više. Ako smo nekada trošili 1,1 milijardu kubnih metara gasa, sada koristimo 2,7 milijardi. Trebalo bi da postignemo dogovor o povećanju isporuka gasa, jer naša privreda najbrže raste u Evropi", poručio je Vučić.
Naveo je da je "Putin uvek pokazivao razumevanje za Srbiju u teškim okolnostima".
 
"Nadam se da će nas i ovoga puta razumeti po pitanju cene i obima isporuka gasa", dodao je predsednik Srbije.
 
Predsednik Srbije je izjavio da je Srbija spremna da sa ruskim Gaspromom nastavi da realizuje projekte izgradnje interkonektivnih gasovoda kao nastavka Turskog toga kroz zemlje Evropske unije.
 
"Spremni smo da dalje širimo interkontektore ovog gasovoda (Turski tok) u regionu", rekao je Vučić.
 
Sastanak Vučića i Putina planiran je za 25. novembar.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Tri Tacke

    16.11.2021 02:25
    sirovina
    Gas se u Srbiji koristi i kao sirovina, ne samo kao energent, npr. nekoliko fabrika ghme, farbi, itd. Ali sa gasom postoji problem koji se prikriva geopolitikom. Činjenica je da Srbija ima svoj gas i da mi ne znamo koliki je udeo domaćeg gasa i ako su kapaciteti povećani 6 puta. Problem je industrija koja povlači ogromne količine, a izdašnost glavnog izvora opada. Rusi imaju još dva gasna polja u Sibiru koja se ne eksploatišu jer kada su otkrjvena nije bilo tehnologije za ekstrakciju - danas postoji, ali Rusi apsolutno ništa ne rade po tom pitanju, već svojom bazom u sirijskoj Latakiji čuvaju najveće gasno polje na svetu Levijatan koje niko, za sada, ne eksploatiše. Kuriozitet je da jedno od ta dva sibirska polja koja se ne eksploatišu ima Đavolju rupu u kojoj gas gori već 50 godina.. i nikom ništa. A tu je i Bajkalsko jezero sa ogromnim depozitom hidrata, tako tu metan može i da se rudari. Metan sa vodom formira nestabilnu čvrstu supstancu hidrat koja kad se blago zagreje raspada na metan i vodu... Interesantno je da je sipstanca Hidrat otkrivena tek 70-tih godina prošlog veka i ako postoji u ogromnoj količini na morskom dnu, npr. Mediteranu. Čak su otkriveji i rakovi koji jedu hidrat. Tehnolog koji ga je otkrio je rekao da je to kao kada bi smo otkrili mesec na noćnom nebu.
  • Gas

    15.11.2021 05:35
    Novi Sad
    Pitanje svih pitanja za Srbiju je da nijedan ljudski zivot ne bude izgubljen zbog drzave! Ni na koji nacin! Pitanje svih pitanja je da niko ne moze da kaze da kada neko od nas ode da - iza toga stoji Srbija! Izmedju mnogih primera i razlicitih uzroka je tragicna vest iz Novog Sada o smrti Nebojse, glumca, pesnika, muzicara. Imao je 50 godina. Umro je na klupi od smrzavanja u centru Novog Sada. Srbija, iako nije bogata zemlja, ima mogucnosti i nacina da spreci da njeni gradjani ne umiru od gladi, zime i nedostatka lekova. To vazi i za decu, i za ljude i za stare nase!
  • Gas Adzija

    14.11.2021 21:43
    @ trabant lux
    Kao sto rekoh za raspravu je potrebno
    da baratate osnovnim znanjem necega “300 milki” ne znam da li toliko ali tranzitne takse se naplacuju prema hrvatskoj gasovod nije planiran u prvoj fazi, prema BiH jeste.
    Svako dobro.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija