Energetska kriza u Kazahstanu zbog rudarenja kriptovaluta

Rudarenje kriptovaluta troši ogromnu količinu električne energije, a to izaziva lokalnu energetsku krizu u Kazahstanu.
Energetska kriza u Kazahstanu zbog rudarenja kriptovaluta
Foto: Pixabay
Fajnenšel tajms izveštava da je operater električne mreže u ovoj zemlji KEGOC saopštio da će početi da racionalizuje distribuciju struje za 50 registrovanih kriptorudara nakon što je njihov rad navodno pozvao na hitno isključenje u tri elektrane u oktobru.
Oni će takođe biti prvi isključeni ako dođe do kvarova na mreži, saopštilo je preduzeće, prenosi portal Biznis.
Kazahstansko ministarstvo energetike je procenilo da je potražnja za električnom energijom skočila za osam odsto od početka 2021. godine u odnosu na tipičan rast od jedan ili dva odsto. Od oktobra je došlo do nestanka struje u šest regiona u zemlji.
 
Zvaničnici i posmatrači su vezali prekide struje za sve veći broja neregistrovanih rudara kriptovaluta koji ilegalno proizvode digitalnu imovinu iz svojih domova ili čak iz fabrika.
 
Aktuelni kineski rat protiv kriptovaluta može biti delimično odgovoran za takvu situaciju. Potražnja za energijom počela je da raste kada su se kompanije koje se bave rudarenjem kriptovalute preselile iz Kine početkom 2021. godine, a ponovo je skočila kada je Kina ovog maja proglasila rudarenje ilegalnim.
 
Struja je bila relativno jeftina u Kazahstanu, što ga čini utočištem za kompanije koje se nadaju da će ostvariti veći profit na osnovu kripto operacija.
 
Kazahstan u ovom trenutku pokušava da nadoknadi nestašice struje. Vlasti u ovoj zemlji traže od ruske energetske kompanije da dopune nacionalnu elektroenergetsku mrežu, a registrovanim rudarima će naplaćivati naknadu od jedne tenge (oko 0,0023 dolara) za svaki kilovat-sat počevši od 2022. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija