Zbog nestašice mikročipova u EU pala potražnja za automobilima

Potražnja za automobilima u EU znatno je pala u novembru zbog nestašice mikročipova, koji su evropsko tržište u ovoj godini zadržali na nivou 2020, prve godine pandemije.
Zbog nestašice mikročipova u EU pala potražnja za automobilima
Foto: Pixabay
To je pokazao izveštaj udruženja proizvođača ACEA.
U EU je u periodu od januara do novembra registrovano 8,9 miliona novih automobila, gotovo kao i u istom periodu 2020, pokazalo je ACEA-in izveštaj.
Nestašica mikročipova zadržala je prodaju automobila na nivou istog perioda 2020, koji predstavlja "rekordno nisku poredbenu osnovicu", ističu u udruženju.
 
Smanjeno i nemačko tržište
 
S druge strane, tri od četiri vodeća evropska tržišta beležila su rast, a najsnažnije je poraslo italijansko tržište, za 8,6 odsto. Slede Španija i Francuska, gde je potražnja porasla 3,8 odnosno 2,5 odsto.
 
Opet, najveće evropsko tržište, nemačko, smanjeno je 8,1 odsto.
 
Veći rast zabeležila je samo Grčka, za 27,9 odsto, a blizu je Estonija s rastom potražnje za 23,3 odsto.
 
Novembar produžio period pada
 
U novembru je u EU registrovano 713.346 novih automobila, za 20,5 odsto manje nego u istom mesecu prošle godine i najmanje u pretposlednjem mesecu u godini otkako je ACEA 1993. počela da prikuplja podatke.
 
Novembar je tako produžio period pada i na peti mesec, nakon 30,3-postotnog smanjenja u oktobru.
 
Dvocifreni pad zabeležen je u novembru na tri od četiri vodeća evropska tržišta, a najveći je bio u Nemačkoj, gde je potražnja za novim automobilima pala za 31,7 odsto.
 
Slede Italija i Španija s padom od 24,6 odnosno 12,3 odsto. Najblaži pad potražnje beležila je Francuska, za samo 3,2 odsto.
 
Veću potražnju za automobilima nego u novembru prošle godine beležile su samo Bugarska, Irska i Slovenija, ističe ACEA.
  • Bojan

    20.12.2021 06:24
    ...
    Nije pala potražnja nego ponuda zbog čega je smanjen broj prodatih automobila.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija