Srbija prinuđena da uvozi dodatne količine gasa: "Banatski dvor" prazan, nadležni kriju informacije

Srbija je prinuđena da uvozi dodatne količine gasa, zbog čega na dnevnom nivou troši milione dolara, a razlog je skoro potpuno ispražnjeno podzemno skladište "Banatski dvor", saznaje Danas.
Srbija prinuđena da uvozi dodatne količine gasa: "Banatski dvor" prazan, nadležni kriju informacije
Foto: 021.rs

Potreba za dodatnim količinama gasa iz uvoza nastala je zbog prekomernog pražnjenja zaliha u "Banatskom dvoru", kaže za beogradski list ekspert za energetiku Velimir Gavrilović.

"To skladište je, pred početak grejne sezone, bilo gotovo u potpunosti opskrbljeno gasom. Međutim, remont bloka B1 i Termoelektrani 'Nikola Tesla B' u Obrenovcu je kasnio, to je smanjilo domaću proizvodnju struje u uslovima povećane potrošnje usled zime, zbog čega su trošene veće količine gasa iz 'Banatskog dvora'. Njime su snabdevane 'Panonske termoelektrane-toplane' u Novom Sadu kako bi se proizvele nedostajuće količine struje. To je uslovilo da se to gasno skladište gotovo u potpunosti isprazni i da u njemu nema dovoljno količina za redovno popunjavanje dnevne potrošnje u Srbiji", kaže Gavrilović.

Prema njegovim rečima, nedostajuće količine 'plavog energenta' Srbijagas može da kupi ili direktno od ruskog državnog giganta Gasproma ili na nekoj od berzi.
 
"Srbijagasu se, naravno, više isplati da gas kupi direktno od Rusa jer su na berzi cene papreno visoke. Ne znamo da li je i kakav je ugovor sklopljen o isporuci dodatnih količina između Gasproma i Srbijagasa, ali je cena gasa po kojoj ga Moskva nudi srpskoj strani sigurno znatno veća od one koja je precizirana dugoročnim ugovorom čije je važenje produženo za narednih šest meseci", kaže Gavrilović.
 
Nedavno je, prigovarajući direktoru Srbijagasa Dušanu Bajatoviću, predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao da zbog toga što podzemno skladište gasa "Banatski dvor" nije prošireno, Srbija u ovom trenutku mora da na dnevnom nivou uvozi šest miliona kubnih metara gasa. Međutim, nekoliko dana kasnije Vučić se korigovao i rekao kako je Srbiji na dnevnom nivou potrebno oko 10 miliona kubnih metara gasa, a da od Rusa po ceni od 270 dolara za 1.000 kubika dobijamo šest miliona.
 
Dodao je da očekuje dogovor sa Moskvom i za dodatne količine u iznosu od četiri miliona kubnih metara gasa, čija će cena biti veća od sadašnje, ali da će se "boriti da bude što povoljnija".
 
Ono što predsednik nije rekao je to koliko u ovom trenutku Srbija plaća za nedostajuće količine gasa i od koga ih kupuje. O tome se, kao ni o trenutnim količinama "plavog energenta, u podzemnom skladištu gasa "Banatski dvor" ne izjašnjava ni Ministarstvo rudarstva i energetike, niti Srbijagas. 
 
Poslednji dostupni podaci pokazuju da je krajem oktobra u podzemnom skladištu u Banatskom dvoru bilo smešteno 219 miliona kubnih metara gasa.
  • Nikola

    26.12.2021 22:34
    Nema gasa, nema struje, požar Kolubara, požar Obrenovac, blato sa mazutom a Srbija i dalje energetski mag, uprkos uvozu struje!!! Na izbore svi u aprilu da se zahvalimo vlasti, ako ne pomognu izbori, na ulice. Proleće je pravo vreme za to!!!
  • Yester

    26.12.2021 20:33
    Rrrr
    tako vam je to kad cekate od ruske brace gas.sto ne lozite gospodo drva i sumski otpad
  • zoki zoki

    26.12.2021 19:36
    Ko je kriv " zbog prekomernog pražnjenja zaliha u "Banatskom dvoru", ?!?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Živković: EPS je spreman za zimu

Generalni direktor "Elektroprivrede Srbije" (EPS) Dušan Živković izjavio je da su svi proizvodni kapaciteti tog preduzeća spremni za zimsku sezonu.