Mali: Srbiji na raspolaganju 890 miliona evra od MMF-a za vraćanje starih dugova

Ministar finansija Siniša Mali najavio je da će Srbija od januara početi da povlači specijalna prava vučenja od MMF, koja je dobila prošle godine i da će ih iskoristiti za vraćanje starih dugova.
Mali: Srbiji na raspolaganju 890 miliona evra od MMF-a za vraćanje starih dugova
Foto: 021.rs

Odbor direktora MMF-a je u avgustu dodelio Srbiji 627,6 miliona specijalnih prava vučenja (SDR), što je ekvilentno iznosu od oko 890,22 miliona dolara ili 759,71 milion evra.

MMF je tada distribuirao 95,8 odsto od ukupne alokacije 650 milijardi dolara SDR-a, koju je Odbor direktora Fonda odobrio za podršku likvidnosti i borbe država članica protiv pandemije i posledica korona krize.

"Uzećemo tu pomoć koju je MMF lane ponudio svim članicama pod izuzetno povoljnim uslovima i iskoristiti je isključivo za jednu svrhu, a to je vraćanje starih dugova, a taj novac ćemo povalačiti od januara", precizirao je Mali u izjavi za Tanjug.
 
Ministar Mali je istakao da Srbiji ove godine za vraćanje dospeva ukupno oko 340 milijardi dinara starih dugova, što je blizu tri milijarde evra, od čega će deo biti refinansiran, a deo vraćen.
 
Najveći deo dugova, oko 55 odsto ili 187,5 milijardi dospeva u prvom kvartalu, tako da će, prema njegovim rečima, država u prva tri meseca imati puno posla oko upravljanja javnim dugom, koji treba da se refinansira, restrukturira i vrati.
 
Država će, ističe ministar finansija, i dalje nastaviti sa dinarizacijom, pa se ove godine ne planira izlazak na međunarodno tržište kapitala.
 
"Nema potrebe za tim i mi ćemo se koncentrisati na domaće tržiste kapitala. Očekujem da ćemo dalje povećati udeo dinarskih kredita u ukupnom portofoliju kredita. Na primer, 2012. godine smo imali oko 19 odsto od ukupnih obaveza u dinarima, a sada smo već na 30 odsto, što je dobro, jer to je naša valuta, to je prirodni hedž koji imamo protiv bilo kakvih oscilacija", istakao je Mali.
 
Dodao je da se druge strane smanjuje udeo dolarskih obveznica i dolarskih kredita, pošto je 2016. godine njihov udeo iznosio 34 odsto, a sada je taj procenat opao na samo 10,3 odsto.
 
"Vrlo pažljivo upravljamo našim javnim dugom, jer to nam je jedan veoma važan aspekt javnih finansija. U 2021. godini smo imali udeo javnog duga ispod 58 odsto bruto društvenog proizvoda", naveo je Mali.
 
Naglasio je da su javne finansije stabilne, da država na računu ima više od 250 milijardi dinara, odnosno više od dve milijarde evra, da se država dugom bavi na pravi način i da građani ne treba da brinu oko toga.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mbm

    24.04.2024 12:00
    Nema posla ni plata
    Pa plata za drzavni vrh mora biti, kaze Vucic, ostali- koji se broje u stotinama hiljada i jesu Srbi u Srbiji, i gradjani Beograda u Beogradu, kojima su nasilno oteta radna mesta, nasilno likvidirane spoljnotrgovinske firme, koji nemaju gde da se zaposle ni gde da zarade, kojima je pravo na zivot, opstanak, decentni strukovni rad i zaradu ugrozen, kojima su osnovna ljudska prava jemcena i medjunarodnim ratifikovanim ugovorima i Ustavom Srbije de fakto i protivoravno ukinuta-za njih nema krilatice pa moraju dobiti platu i svije radno mesto. Sta je tajni SNS i drzavno "demokratski" plan i strategija za te hiljade i hiljade ljude i Beogradjane?! Gde da rade - nema gde, jer je privatizacijom uništeno, gde da ostvare pravo na rad, zaradu, opstanak, penziju - nema gde jer ova vlast kao i raniji propali drzavnici, nije spisobna da formira ni jedno drzavno preduzece i zaposli ljude, nije sposobna da zauzda gradjevinski i imovinski kriminal, nije sposobna da spreci unistenje i unutrasnji progon sopstvenog gradjanina i drzavljana, nije sposobna nizasta sem za licne interesne potrebe sebe i partijskih interesnih lidera kojima je dugogodišnje okružena. To jr razlog stalnog zapadanja i proladanja u sve dublji mrak i ugrozavanje sopstvenog stanovnistva koje niti moze da prezivi od rada i zarada, niti moze da ostvari pravo na decentni rad i opstanak, niti moze doci do sredstava nuznih za zivot i opstanak. Takav rezim koji vlada, odbačen je od svih demokratskih snaga i drzava i zato tone.
  • milena

    06.12.2022 09:49
    javni dug Srbije
    Jos uvek je manji od svih ostalih zemalja u regionu posebno od Hrvatske ciji je javni dug 89,1 % nas je 56% .To je jedno.
    Rodjena sam i odrasla u Jugoslaviji, jeste bilo nam je dobro onda ali sada jos uvek osetimo te kredite koje je Tito dobijao i zbog kojih smo dobro ziveli cak i mi u Srbiji a da o Hrvatskoj i Sloveniji ne govorim oni su uvek bili povlasceni , pa i danas od EU koliko su sredstava dobili pa opet im je javni dug veci nego nas i da dalje ne pisem, budite realni ljudi, niko nema carobni stapic pa ni Sinisa Mali ni Vucic , ni vlada ali ko hoce da vidi i bude realan vidi se napredak nase zemlje.
    Budimo realni i strpljivi.
  • Mbm

    07.03.2022 08:30
    Nesolventna drzava u bankrotu
    Rezimska republika Srbija koja radikalno ide do Tokija, nijr sposobna da servisira obaveze i dugove zs promociju SNS Bosne pod floskulom zs sroski narod, a u interesu plemena Vucic iz Bosne i pridoslih da glasaju za izmusljena radna mesta i prebivališta u Srbiji, staz osiguranjs i penzijski staz, koji ce bosanac Mali od palube, nakon nsmirenja scojih pet minuta straha i kriminala potreba, isplatiti "napacenim bosancima" ns teret Srba u Srbiji, koje ce zaposliti ns ulici, bez plate i prepustiti streljackom vodu komunizma.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija