Srbija emitovala obveznice za obeštećenje u procesu restitucije

Država Srbija je prvi put emitovala obveznice kojima će se građanima namirivati dug po osnovu obeštećenja za oduzetu imovinu, objavilo je Ministarstvo finansija.
Srbija emitovala obveznice za obeštećenje u procesu restitucije
Foto: Pixabay

Ukupan iznos obeštećenja oduzete imovine za emisije obveznica koje se emituju u 2022. godini, utvrđen je na osnovu Rešenja o obeštećenju, koje je donela Agencija za restituciju, a postala su pravnosnažna u periodu od 1. jula 2020. do 30. juna 2021. godine, je 69,45 miliona evra i biće isplaćen emitovanjem obveznica ročnosti pet, deset i dvanaest godina.

Obeštećenje po osnovu emitovanih obveznica isplaćivaće se od 14. januara 2023. godine jednom godišnje, sve do dospeća obveznice zavisno od njene ročnosti.
 
"Korisnicima obeštećenja, po rešenjima Agencije za restituciju koja su postala pravnosnažna do 30. juna 2021. godine, a koji su dostavili dokumentaciju o otvorenim računima, obveznice su upisane na vlasnički račun kod Centralnog registra, depoa i kliringa hartija od vrednosti, tako da stanje i raspored obveznica po serijama odgovarajuće emisije, mogu da dobiju preko člana (ovlašćene banke ili investicionog društva), koji je otvorio navedeni račun kod Centralnog registra HOV", navodi se u saopštenju.
Korisnicima obeštećenja, koji nisu dostavili dokumentaciju o otvorenim računima, obveznice su upisane na privremeni račun kod Centralnog registre, pa je neophodno da u što kraćem roku otvore odgovarajuće račune preko člana CRHoV, preuzmu i popune Obrazac sa sajta Agencije za restituciju i dostave tražene podatke, kako bi bili isplaćeni.
 
Ministarstvo finansija Srbije će 31. marta 2022. godine isplatiti bivšim vlasnicima akontaciju u novcu, na osnovu rešenja o obeštećenju koja su postala pravnosnažna do 30. juna 2021. godine, u iznosu od 10 odsto od utvrđenog iznosa obeštećenja po svim osnovama bivšeg vlasnika.
 
Obveznice glase na ime i prenosive su, a isplaćuju se u evrima. Zakonom je predviđeno da su promet i posedovanje ovih obveznica oslobođeni svake vrste poreza.
 
Zakonom o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju predviđen je postupak vraćanja oduzete imovine i obeštećenja za oduzetu imovinu, koja je na teritoriji Srbije primenom propisa o agrarnoj reformi, nacionalizaciji, sekvestraciji, kao i drugih propisa, na osnovu akata o podržavljenju, posle 9. marta 1945. godine oduzeta od građana i određenih pravnih lica i prenesena u opštenarodnu, državnu, društvenu ili zadružnu svojinu
 
Zakon se primenjuje i na vraćanje imovine čije je oduzimanje posledica Holokausta na teritoriji Srbije.
 
Tim propisom je predviđeno da se imovina vraća u naturalnom obliku ili se daje obeštećenje u vidu državnih obveznica i u novcu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mikica

    07.03.2022 16:26
    Popis državne imovine
    Nigde na svetu nema da jedna država nežna kojom imovinom raspolaže. Kod nas nikad nije popisana imovina-drž. zemlja, stanovi, kuće, jer njome raspolažu i plaćaju min. zakup tajkuni, političari, kriminalci. Da se zna šta je državno, lako bi se izvršila zamena državne i naše imovine koja je oduzeta a sada se isplaćuje u bescenje na 12god.Sramota
  • Željko Tomić

    20.01.2022 09:33
    Počujte Srbi
    Isti ovakav ološ kakav se sad obogatio pljačkajući i uništavajući narod Srbije je bio i pre 2. Sv. rata i sad mi opljačkani od Karađorđevića i Pašića plaćamo bagri (čast izuzecima) za oduzetu opljačkanu imovinu. Dokle bre?
  • Djole

    18.01.2022 11:36
    reseno - ne reseno
    Obradili tek mali deo te izdali resenja - pravosnazna ,
    a za ostale
    Ko dozivi ......
    i td. i td.
    Sramota

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija