Svaki novi talas epidemije sprečava oporavak tržišta rada, bez posla 207 miliona ljudi

Globalnom tržištu rada biće potrebno više vremena da se oporavi od uticaja korona krize, nego što se ranije mislilo.
Svaki novi talas epidemije sprečava oporavak tržišta rada, bez posla 207 miliona ljudi
Foto: Pixabay

Nezaposlenost će ostati iznad nivoa pre kovida najmanje do 2023. zbog neizvesnosti vezanih za tok i trajanje pandemije, saopštila je Međunarodna organizacija rada (MOR).

U novom izeštaju MOR-a "Svetska zaposlenost i socijalni izgledi", objavljenom na veb sajtu ove organizacije, predviđa se da će ove godine na globalnom nivou bez posla biti 207 miliona ljudi, što je skoro za 21 milion više nego 2019. godine pre izbijanja pandemije.
Ukupan broj radnih sati u 2022. biće za skoro dva posto ispod nivoa pre pandemije, što je ekvivalentno broju od 52 miliona radnih mesta sa punim radnim vremenom.
 
"Ovo je znatno pogoršanje izgleda u odnosu na projekcije iz juna 2021. kada se predviđalo da će manjak radnih sati u odnosu na četvrti kvartal 2019. godine biti sveden ispod jedan posto u 2022", piše u izveštaju MOR-a.
 
Prošlog juna, procenjivalo se da će smanjenje broja radnih sati u 2022. godini biti na nivou koji odgovora broju od ukupno 26 miliona radnih mesta s punim radnim vremenom. Procenjuje se da će globalna stopa nezaposlenosti u 2022. iznositi 5,9 posto, dok je lane bila 6,2 odsto. Prethodno, u 2020. godini, stopa nezaposlenosti u svetu je iznosila 6,6 procenata, a 2019. godine je bila 5,4 posto.
 
"Svaki novi talas epidemije sputava oporavak. Mnogi sektori u kojima je ostvaren napredak u oblasti dostojanstvenog rada pre pandemije značajno su pogođeni, što umanjuje izglede za održivi oporavak u mnogim regionima", navodi MOR.
 
Dodaje da će povratak dostojanstvenog rada na nivo pre pandemije verovatno ostati nedostižan za veći deo sveta u narednim godinama.
 
Spor oporavak tržišta rada
 
Prema MOR-u, od početka oporavka, trendovi rasta zaposlenosti u zemljama sa niskim i srednjim prihodima prilično zaostaju u odnosu na bogatije ekonomije, uglavnom zbog nižih stopa vakcinacije i tesnog fiskalnog prostora u zemljama u razvoju. Negativan uticaj kovida je naročito ozbiljan u zemljama u razvoju u kojima je i pre pandemije postojao viši nivo socijalnog raslojavanja, nejednakosti, razlka u uslovima rada i slabiji sistemi socijalne zaštite, konstatuje se u izveštaju.
 
Direktor MOR-a Gaj Rajder je izjavio da se globalno tržište rada suočava sa sporim i neizvesnim oporavkom, te da on mora da bude zasnovan na omogućavanju zdravstvene i socijalne zaštite radnika i njihove bezbednosti.
 
"Pandemija strukturalno menja tržišta rada na takav način da povratak na vrednosti pre krize može biti nedovoljan da se nadoknadi šteta koju je pandemija izazvala.Ova šteta će verovatno zahtevati godine da se popravi, sa potencijalnim dugoročnim posledicama po učešće u radnoj snazi, po prihode domaćinstava i socijalnu i - moguće - i političku koheziju", zaključuje MOR.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.