U evropskim državama najave poskupljenja energenata i do 70 odsto - a u Srbiji?
Energetska kriza u Evropi mogla bi se na proleće preliti na džepove stanovnika evrozone.
Foto: Pixabay
Mnoge države već najavljuju poskupljenje energenata, a ujedno smišljaju i mere kojima bi zaštitile potrošače od ekstremnog rasta cena. Velika Britanija je najavila da bi računi za struju od aprila mogli biti uvećani i do 50 odsto, dok se u Hrvatskoj prognozira poskupljenje gasa za domaćinstva i do 70 odsto, piše Euronews Srbija.
Većina od 27 zemalja Evropske unije preduzela je mere kako bi zaštitila potrošače od visokih cena struje. Bugarska je zamrzla regulisane cene toplotne i električne energije do kraja marta, Španija i Francuska su usvojile limite za povećanje računa za energiju, dok su druge zemlje, uključujući Švedsku, ponudile kompenzaciju najteže pogođenim domaćinstvima.
U Srbiji nadležni mesecima šalju poruke da do kraja grejne sezone neće biti novih cenovnika, a stručnjaci smatraju da bi već na proleće moglo doći do povećanja cena struje i napominju da bi to čak bilo i neophodno za poslovanje "Elektroprivrede Srbije".
Analitičari su optimističniji kada je u pitanju gas, zbog sporazuma sa Rusijom koji ističe polovinom godine, do kada bi trebalo da splasne i potražnja za ovim energentom, što bi moralo i da mu konačno spusti cenu na globalnom tržištu. Ipak, podsećaju, da cene energenata za domaćinstva nisu menjane, ali da država subvencioniše preduzeća koja ih proizvode i distribuiraju.
Talas poskupljenja koji je zapljusnuo Evropu stiže i kod nas, a stručnjak za energetiku u kompaniji Deloitte, Željko Marković, smatra da bi struja za domaćinstva trebalo da poskupi minimum 50 odsto, ako bi se gledali samo trenutni ekonomski parametri, ali da bi to bilo preveliko opterećenje za potrošače i da nije realno da se cena za toliko poveća.
"To je gruba računica, ali je to vrednost koja bi omogućila održivo poslovanje EPS. Definisana je metodologija kojom se utvrđuje cena električne energije za garantovano snabdevanje i to je propisano od strane Agencije za energetiku. EPS ne učestvuje u formiranju cene, tako da oni moraju iz drugih prihoda da nadoknade ono što izgube zbog cene koja nije tržišna", objašnjava Marković.
On napominje da se ona formira tako što 80 odsto nosi cena domaće proizvodnje, a 20 odsto ima uticaj cene koja se plaća pri uvozu električne energije. Prema toj računici bi realna cena struje bila oko 80 evra po megavat satu. Marković kaže da privreda, posle preporuke koju je Vlada Srbije dala EPS-u plaća 75 evra, a da ona građane košta različito u zavisnosti od potrošnje u zelenoj, plavoj ili crvenoj zoni, ali da je u proseku oko 30 evra. Marković smatra da se cena električne energije najverovatnije nikada neće vratiti na nivo pre energetske krize, kada je na tržištu bila 60 evra za megavat-sat.
Tehnički direktor srpske berze struje SEEPEX Dejan Stojčevski, smatra da će ove godine električna energija poskupeti, ali da nije realno da se to dogodi pre proleća.
"Sledeće grejne sezone će sigurno cene struje za domaćinstva biti veće, ali je praksa da se to ne radi pred zimu, nego tokom leta, kada je potrošnja manja. Propisano je kako se formira cena, pa EPS da preporuku, koju Vlada usvoji, a Agencija za energetiku prihvati, ali to je politička odluka i u suštini će do povećanja doći kada Vlada odluči", kaže Stojčevski.
On ističe da je tržišna cena po kojoj Srbija trenutno uvozi struju oko 240 evra, ali da ona nije realna, već da je posledica nestašice i poskupljenja gasa i povećanja taksi na ugljen-dioksid u Evropi. Daleko od realnosti je, međutim, i cena od 30 do 40 evra koju trenutno plaćaju građani.
"Domaćinstva ne plaćaju tržišnu cenu, već se ona formira na osnovu realnih troškova koje EPS ima za njenu proizvodnju i uvoz. To, naravno, ne može biti 240, ali je i daleko više od 30 evra", objašnjava Stojčevski.
On za Euronews Srbija kaže i da je ranije mogla da se napravi razlika između rasta cene struje, gasa i nafte i dešavalo se da jedan energent "pada", dok drugi "raste", ali da su sada oni povezani i da vuku jedno drugo i kada raste cena gasa paralelno raste i cena struje i obrnuto.
Privrednici mogu da računaju na trenutnu cenu struje do jula, jer su cene električne energije "zamrznute". Vlada Srbije preporučila je EPS-u da ugovore sa kupcima na komercijalnom tržištu za period do 30. juna sklapa po ceni od 75 evra po megavat-satu, a sa industrijom naoružanja po 68 evra. Odluka Vlade Srbije je nastavak intervencije države na tržištu električne energije zbog energetske krize izazvane visokim cenama. Vlada je i ranije dva puta reagovala tako što je naložila EPS-u da cene za privredu ne menja u novembru i decembru.
Šta će biti sa cenom gasa?
Šef zagrebačke gradske plinare Jeronim Tomas izjavio je za RTL da će od vlade zavisiti u kojoj meri će cena gasa za domaćinstva porasti posle 1. aprila kada ističu mere zamrzavanja i da je moguće da gas poskupi i do 70 odsto. On je rekao da bi to bilo realno povećanje, jer cena gasa na svetskom tržištu raste znatno više.
"Niko to nije mogao da očekuje, to je nešto što će se definitivno menjati u budućnosti. Iza velikog skoka cena gasa stoje pre svega geopolitički razlozi, kao i rast potražnje za energentima zbog kovid krize", rekao je Tomas.
Stručnjak za energetiku Bogdan Petrović kaže za Euronews da je i za potrošače u Srbiji neminovno poskupljenje gasa u narednom periodu.
"Tokom leta je neminovno poskupljenje gasa. Čim istekne trenutni aranžman sa Rusijom, mi ćemo dobiti novu cenu i ona će sigurno biti veća. Mi gas već plaćamo više, samo što novac ne ide direktno iz novčanika građana, već iz budžetske rezerve, jer je Vlada Srbije sa 200 miliona evra intervenisala i dala kredit Srbijagasu. Tako je izbegnuto da se teret prenese direktno na potrošače. Niko ne gaji iluzije da će Srbijagas moći da vrati taj kredit", kaže Petrović.
Međunarodna agencija za energiju (IEA) je saopštila da je prošle godine u svetu zabeležen porast potrošnje gasa za 4,6 odsto, ukazujući i na problem manje popunjenosti skladišta gasa, posebno u Evropi. Agencija koja za svet 2022. prognozira dalji blagi rast potrošnje gasa, ističe da je, pošto snabdevanje nije moglo da prati potražnju krajem prošle godine došlo do značajnog rasta cene gasa.
Krajem prošle godine cena gasa u Evropi je dostigla rekordni nivo, i bila je za šest puta viša od četvrtog kvartala 2020. IEA navodi da će, iako je od tada usledio blagi pad, cena gasa i tokom 2022. ostati na najvišem, ikada zabeleženom godišnjem proseku.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Poskupelo gorivo - ovo su nove cene
22.11.2024.•
7
Litar dizela na pumpama u Srbiji će koštati 197 dinara, a benzina 181 dinar.
Pejpal ne funkcioniše za hiljade korisnika širom sveta
21.11.2024.•
0
Aplikacija za plaćanje Pejpal danas ne funkcioniše za hiljade korisnika širom sveta.
Zaduženja u Srbiji: Privreda smanjuje, građani i preduzetnici povećavaju kredite
20.11.2024.•
2
Ukupni krediti privrede, građana i preduzetnika na kraju oktobra ove godine iznosili su oko 3.731 milijardu dinara, što je 0,1 odsto više nego u septembru, objavilo je Udruženje banaka Srbije.
Svaka druga kontrolisana zlatara nije izdavala fiskalne račune
20.11.2024.•
5
Svaka druga zlatara čiji su rad kontrolisali poreski inspektori ne izdaje fiskalne račune.
Mladi preduzetnici u Srbiji osnivaju sve više firmi: Rast od gotovo 25 odsto za pola godine
19.11.2024.•
7
Srbiji je od maja do novembra porastao broj novoosnovanih privrednih subjekata čiji su osnivači mlađi od 30 godina i tih firmi je bilo za 24,6 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.
Vučić o povišici koju će dobiti penzioneri, pričao i o putevima, oružju, dronovima, Ekspu, EU...
19.11.2024.•
22
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da će penzioneri biti prvi koji će dobiti povišicu od 10,9 odsto, obračunatu na decembarske penzije.
Akcija subvencionisane cene goriva produžena do 24. novembra
19.11.2024.•
0
Akcija subvencionisane cene goriva za sva registrovana poljoprivredna domaćinstva biće produžena do 24. novembra, objavilo je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Sindikat: Postajemo u svojoj zemlji roblje stranih investitora
18.11.2024.•
11
Kompanija Jura u Leskovcu, iako je dobila subvencije države od 10.000 evra po zaposlenom, ne poštuje zakone Srbije i tu postoje veliki problemi na koje niko ne reaguje i toleriše se takvo ponašanje.
"Strani plaćenici": Ko su najveći donatori Ministarstva odbrane i MUP?
18.11.2024.•
9
Uticaji stranih država u Srbiji se sve više mogu osetiti, uglavnom se kanališu kroz izjave predstavnika ministarstava i predsednika Aleksandra Vučića koji često otvoreno favorizuju određene države.
Budžetsko ulepšavanje budućnosti: Kad naprednjaci planiraju
18.11.2024.•
21
Pre desetak dana Vlada Srbije definisala je budžet za 2025. godinu i uputila ga Skupštini na usvajanje.
Amazon lansirao konkurenciju sajtovima Temu i Shein s "neverovatno niskim" cenama
18.11.2024.•
6
Amazon je pokrenuo novu platformu pod nazivom Haul, koja ograničava maksimalnu cenu proizvoda na 20 dolara (15,79 funti), s ciljem konkurisanja jeftinim trgovinskim gigantima poput Temu-a i Shein-a.
Lufthanza otpušta oko 400 zaposlenih
17.11.2024.•
0
Grupacija Lufthanza će ukinuti petinu radnih mesta u upravi, a radi se o oko 400 zaposlenih, objavio je frankfurstki poslovni magazin Menadžer.
Nakon masovnog trovanja mušterija: Mekdonalds ulaže 100 miliona dolara da povrati ugled
17.11.2024.•
0
Mekonalds je objavio da će utrošiti 100 miliona dolara kako bi pojačao prodaju nakon što je epidemija izazvana bakterijom ešerihija koli uplašila kupce i uticala na pad poslovanja firme u SAD.
"Pošte Srbije": Znatno povećan broj pošiljaka zbog Temu-a, robot za sortiranje uskoro u Novom Sadu
17.11.2024.•
13
Broj pošiljki Pošte i Post ekspresa povećan je oko 60 odsto od kada je krenula aplikacija Temu, izjavio je FoNetu vršilac dužnosti direktora "Pošta Srbije" Zoran Anđelković.
Kad ti Ilon Mask ponudi posao: Nećete primati platu, a radićete više od 80 sati nedeljno
17.11.2024.•
13
Jedan od lidera novoformiranog Sekretarijata za efikasnost vlade u administraciji Donalda Trampa, Ilon Mask, objavio je oglas za posao.
Evropska komisija za Srbiju predviđa solidan privredni rast
16.11.2024.•
1
U Evropskoj uniji privreda posle dužeg perioda stagnacije beleži blagi rast i inflacija nastavlja da pada.
Gasprom prestaje da isporučuje gas OMV-u
15.11.2024.•
6
Ruska državna naftna kompanija Gasprom, prestaće da snabdeva austrijski OMV počevši od subote, izjavio je austrijski kancelar Karl Nehamer.
NIS izdaje prve korporativne obveznice: Zaduživanje od 5,8 milijardi dinara
15.11.2024.•
0
Skupština akcionara Naftne industrije Srbije (NIS) usvojila je danas, na vanrednoj sednici, Odluku o izdavanju prve emisije obveznica Društva, ukupne nominalne vrednosti 5,855 milijardi dinara.
Ovo su nove - stare cene goriva
15.11.2024.•
6
Objavljene su nove cene goriva, koje će od danas u 15 časova važiti narednih sedam dana.
EU kaznila Fejsbuk sa 800 miliona evra zbog kršenja antimonopolskih pravila
14.11.2024.•
0
Evropska unija je danas kaznila kompaniju Meta u čijoj se vlasništvu nalazi Fejsbuk sa 800 miliona evra zbog onoga što su nazvali "zloupotrebljivim praksama".
Poreska uprava: Novi iznosi poreza na oružje za 2024. godinu
14.11.2024.•
2
Poreska uprava Srbije odredila je nove iznose poreza na oružje za 2024. godinu, nakon obrade podataka iz Ministrastva unutrašnjih poslova kojom su usklađeni dinarski iznosi za registrovano oružje.
Komentari 5
ZOZONE
Gavril
Litra dizela u Srbiji je skuplja nego u:
Španiji, Češkoj, Kipru, ,Austriji, Slovačkoj, Slovenij, Letoniji, Mađarskoj, Poljskoj, Rumuniji, Bugarskoj.
Dragan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar