U odnosu na države regiona, cene evrodizela najviše su u Srbiji, a razlika u ceni između Srbije i Bosne i Hercegovine za pojedine naftne derivate ide i do 31 cent.
U Srbiji je juče zabeležena cena evrodizela od čak 185,9 dinara po litru, a ako se nastavi ovaj rast, onda ni 200 dinara po litru nije nedostižno.
Za ovo se može kriviti rast cena na svetskom tržištu - u samo jednom danu cena barela nafte "skočila" je sa 87 na 90 dolara, što je najviša cena u proteklih sedam godina.
Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca Srbije, kaže za
portal Nova.rs da zavisimo od globalnog tržišta.
"Pa Srbija ne proizvodi ni struje koliko je potrebno, a tek naftne derivate", navodi.
Dodaje da je berza sirove nafte najneizvesnija za prognoziranje, a da i dešavanja poput nemira između Ukrajine i Rusije svakako imaju uticaj.
Jedini uslov da se cene naftnih derivata smanje jeste da država smanji poresko opterećenje i akcize na dizel.
Upravo zbog niskih akciza i poreza od 17 odsto, cene naftnih derivata u susednoj Bosni i Hercegovini jeftiniji su u poređenju sa Srbijom. Naime, evrodizel je jeftiniji za 31 cent, dok su cene BMB 98 i BMB 95 niže za 25, odnosno 22 centa, piše Nova.rs.
Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije (UNKS), za Nova.rs kaže da se cene sirove nafte neminovno odražavaju na cene na benzinskim stanicama.
"Ovaj uticaj jedino može da ublaži ili potpuno eliminiše država promenom dažbina koje se naplaćuju u prometu derivata nafte, ali to je pitanje za nekog drugog", zaključuje Mićović.
Hrvatska je prošlog oktobra na mesec dana zamrzla cene goriva. Kod nas se ništa takvo još ne spominje iako je inflacija blizu osam odsto, a cene goriva među najvećim u regionu. Za ovo su najzaslužniji državni nameti koji čine 52,3 odsto maloprodajne cene benzina i 51,3 odsto cene dizela, piše Danas.
Ekonomista Goran Radosavljević podseća da u Zakonu o akcizama ima mogućnosti da država smanji ovaj namet u vanrednim situacijama, ali da mi to ne koristimo.
"Meni se čini da bi smanjenje dažbina zbog ogromnih deficita i deljenja para iz helikoptera samo učinili taj deficit većim. Onda bi s jedne strane smanjili akcizu, a s druge morali još da se zadužujemo, tako da je država u pat poziciji. Evo sada imamo protest poljoprivrednika u Požarevcu zbog visokih cena nafte i đubriva i kad krene prolećna setva toga će još biti. A još nas čeka i redovno usklađivanje akciza sa inflacijom", objašnjava Radosavljević za
Danas.
Sagovornik Danasa zaključuje da su cene naftnih derivata već jako visoke i da se približavaju cenama u Zapadnoj Evropi, dok je standard daleko od toga.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 32
Ingwarr
zecko
izazvala je nesposobna briselska - karijeristička partokratija
, ( priznali to ili ne )
. previše tržišnosti u formiranju cena dovodi do nerazumnosti
. kao i previše moći u odlučivanju briselske partokratije
( ovo neće odgovarati principima kontrole )
Web Queen
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar