Bez toga, od naredne godine više neće moći da rade. Za sada to je učinilo manje od 10 odsto računovođa sa spiska Agencije za privredne registre.
Koliko će današnjih knjigovođa moći da radi svoj posao dogodine, teško je proceniti. Svega njih 689 do sada se upisalo u Registar. Uslov za to je da dobiju dozvolu za rad od Komore ovlašćenih revizora.
Preduzetnik ili osnivač pravnog lica ne sme da bude osuđivan, mora da ima najmanje jednog zaposlenog profesionalca-računovođu ili revizora.
Član Udruženja računovođa Srbije Ratomir Ćirović kaže da je oko osam odsto njih dobilo taj sertifikat ili dozvolu za rad, a preko 90 odsto nije to do sada završilo.
"Reč je da svi oni koji obavljaju računovodstvene usluge i koji su registrovani imaju od ranije položena zvanja, to jest, profesionalne sertifikate, ali profesionalne organizacije koje su ovlašćene po zakonu traže da plaćaju određenu članarinu, pretplaćuju na njihove časopise, pohađaju seminare, da im dodeljuju određene bodove", kaže Ćirović, prenosi RTS.
Milica Nedučin se knjigovodstvom bavi više od 60 godina, a kao penzioner duže od dve decenije.
"Čini mi se da kao penzioner neću moći da radim. Mislim da bi trebalo da mi se omogući da i dalje mogu da radim, jer mislim da imam sposobnosti da prenosim znanje na decu koja se obučavaju i pokušavaju da osvoje tržište i da rade kao što sam ja do sada radila", ističe Nedučin.
U Zakonu se navodi da "nema nikakvih smetnji da se penzioner ponovo aktivira i bude angažovan kod pružaoca računovodstvenih usluga, a koji ima dozvolu i upisan je u Registar, ili da kao preduzetnik samostalno obavlja poslove pod uslovima propisanima Zakonom".
Računovođe strahuju da će mnogi ostati bez posla
U Ministarstvu finansija pojašnjavaju da je Zakon donet kako bi se povećao kvalitet usluga i korisnici zaštitili od nestručnih knjigovođa, čije greške mogu biti vrlo skupe. Računovođe strahuju da će mnogi ostati bez posla.
"Mnogi će se ugasiti zbog toga što 40-časovno radno vreme ne mogu da imaju osobe koje imaju volju da rade uz rad i da sastavljaju finansijske izveštaje. Ako je neko mikro pravno lice i ako ima samo mikroobveznike, on radi kalkulacije, platni promet, a na kraju godine tek sastavlja finansijski izveštaj. Što ne bi angažovali nekoga ko je i te kako stručan, a to su penzioneri, finansijski direktori nekih pravnih subjekata", smatra Dušanka Buzadžija iz Društva računovođa i revizora u Zrenjaninu.
Zakon kaže da je "neophodno da bar jedno lice bude zaposleno kod pružaoca računovodstvenih usluga sa punim radnim vremenom, i da ima odgovarajuće kvalifikacije. Svi ostali mogu biti angažovani na osnovu različitih ugovora, kao i do sada".
Zakon je dobar, kažu u Savezu računovođa i revizora Srbije, koji je ovlašćen za obuke. Predrag Petrović iz Saveza naglašava da će ispasti samo oni koji su nekompetentni i da će na taj način doći do čišćenja tržišta.
"Tu će biti upisane firme i preduzetnici koji ispunjavaju bar taj minimalni uslov. Zamislite da imate firmu koja sastavlja knjige za 150 firmi, obračunava zarade, a nema nikoga kvalifikovanog. Svaka minimalna kazna je 100.000 dinara. Koliki je to rizik i za državu i za poslodavce. Takvi više neće moći da posluju, moraće neko kvalifikovan da radi", kaže Petrović.
Ministarstvo je nedavno podsetilo računovođe da se prilagode Zakonu, jer se od 1. januara 2023. finansijski izveštaj neće smatrati potpunim ako ga je sastavio neko ko nije upisan u Registar.
Komentari 8
Biljana
Rade
Knjigovodja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar