Siva ekonomija: Crno tržište tekstilne robe iz Kine vredi više od 500 miliona evra godišnje

Neregistrovani promet tekstilne robe u Srbiji, koja se uvozi iz Kine i prodaje na crnom tržištu, iznosi više od 500 miliona evra godišnje, rekao je profesor ekonomije Predrag Mitrović.
Siva ekonomija: Crno tržište tekstilne robe iz Kine vredi više od 500 miliona evra godišnje
Foto: Pixabay

On je ocenio da bi obuzdavanje sive ekonomije u potpunosti pokrilo troškove zdravstvenog osiguranja za svakog građanina i donelo osetno manje poreze i doprinose na zarade, prenosi Nova ekonomija

"U sektoru autobuskog prevoza putnika utaji se oko 80 miliona evra godišnje. U ugostiteljstvu godišnje se utaji oko 300 miliona evra. Na buvljim pijacama promet neregistrovane robe iznosi mesečno oko 20 miliona evra, što je godišnje oko 200 miliona evra. I u drugim sektorima analizirali smo utaju poreza, na primer u turizmu, turističke agencije prodaju aranžmane u gotovini bez evidentiranja prometa, zatim u sektoru obezbeđenja i u sektoru čišćenja i održavanja objekata”, rekao je Mitrović.

Govoreći o tekstilnoj robi koja se uvozi iz Kine i prodaje na crnom tržištu i ko je odgovoran za ulazak te robe na tržište Srbije, Mitrović je ocenio da je odgovorna Uprava carina koja ne radi svoj posao na adekvatan način.
 
"Ne plaćaju se porezi i carine jer su na funkcijama ljudi koji su slepi poslušnici i nalaze se u sistemu organizovanog kriminala, rade po nalogu određenih instanci vlasti. U poslednjih deset godina vrednost robe na buvljim pijacama na koju nije evidentiran porez ni carina iznosi oko 10 milijardi evra", rekao je Mitrović, prenosi Nova ekonomija.
 
Takođe, analizirana je, prema njegovim rečima, neregistrovana trgovina preko interneta koja iznosi godišnje nekoliko destina milijardi dinara.
 
Podsetio je i na nenamensko trošenje lokalnih samouprava u Srbiji i da je u periodu od sedam godina, od 2008. do 2014. nenamenski potrošeno 59 milijardi evra, što je državni revizor potvrdio.
 
"Nastavljeno je sa nenamenskim trošenjem i dalje u lokalnim samoupravama. Pokrenuto je više od hiljadu prekršajnih i krivičnih prijava, male kazne su platili sitni činovnici, ali nikad nisu afere u lokalnim samoupravama procesuirane do kraja i niko nije odgovarao. Kada bismo jedan deo nelegalnih radnji uspeli da sprečimo bilo bi dovoljno da se rasterete privrednici i građani Srbije”, rekao je Mitrović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dejan

    20.02.2022 09:03
    Dil
    Kinez otvara firmu u srbistanu bez prethodne provere ! To ostalo ,,naredjenje,, od mire markovic ! Onda usput par globalnih cinjenica,srblje voli da se kiti u ,,markirano-brendirano,, i jos da je fake-šund, kinez ne voli da placa porez i carinu, sve kockice su se sklopile i onda imamo ovu ,,vrednost,, trzista smecarske robe !!! Sad kad trojanka pruga pocne da dovlaci na milione tona razne robe,bice to smrt domace proizvodnje koja jedva da i postoji !!!!!
  • K

    20.02.2022 07:10
    K
    70% mladje populacije,kupuje garderobu preko interneta koja je iz Kine! Jeste nisu orginalni brendovi ali su za te novce odlicni! Jedan par patika vrlo dobre replike su 40 evra pa vi racunajte koliko se obrne novca?!
  • xZx

    20.02.2022 07:10
    Vlada zakon bezakonja
    BizMismeni osnivaju kompanije u inostranstvu da bi izbegli plaćanje poreza, nekima država gleda kroz prste jer ima koristi od njih, a običan narod kraducka na sitno. Lopovska smo zemlja i ako to ne volimo da čujemo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.