Kriza u Ukrajini oborila akcije na globalnim tržištima, skaču cene nafte i gasa

Akcije na globalnim tržištima su danas strmoglavo pale, dok su cene imovine koja važi za sigurna utočišta, poput nafte i zlata ojačale, jer se istočni deo Evrope nalazi na ivici rata.
Kriza u Ukrajini oborila akcije na globalnim tržištima, skaču cene nafte i gasa
Foto: Pixabay
Najširi indeks azijsko-pacifičkih MSCI, bez japanskih, na putu je da zabeleži najgori dan u ovom mesecu, i trenutno je u minusu od 2,1 odsto, pritisnut padom berzi u Hongkongu i kontinentalnoj Kini, javlja Rojters.
Japanski indeks Nikei potonuo je za 2,5 procenata. Američke i evropske berze se takođe kreću ka snažnim gubicima na otvaranju trgovanja, pri čemu je indeks fjučersa Njujorške berze S&P 500 u padu za 1,8 odsto, tehnološki Nasdak za 2,5 odsto, pan-evropski terminski indeks EuroStoks 50 za 1,53, a londonski FTSE za 0,89 procenata.
Nasuprot tome, cena fjučersa evropske nafte Brent, odnosno ugovora za isporuku u narednom periodu po dogovorenoj fiksnoj ceni, porasla je za 1,5 odsto na 96,85 dolara po barelu, nakon što je na početku trgovanja dotakla nov sedmogodišnji maksimum na 97,21 dolara zbog zabrinutosti da će ruski izvoz energije možda biti poremećen. Spot cena zlata je napredovala za 0,2 odsto na 1.909,10 dolara po unci, pri čemu je ranije tokom trgovinske sesije dostigla nov šestomesečni maksimum od 1.911,56 dolara.
 
Nove sankcije Rusiji
 
Putin je u ponedeljak priznao dva otcepljena regiona u istočnoj Ukrajini kao nezavisne republike i naredio slanje ruske vojske, kako Moskva kaže, u mirovnu operaciju u toj oblasti, što je dovelo do vrhunca ukrajinske krize koja bi mogla da izazove veliki rat, navodi Rojters.
 
Vašington i evropske prestonice osudile su taj potez, obećavajući nove sankcije. Ukrajinski ministar spoljnih poslova rekao je da je dobio uveravanja u "odlučan i ujedinjen" odgovor Evropske unije.
 
Međutim, jedan zvaničnik Bajdenove administracije izjavio je da potez Rusije još uvek ne predstavlja "invaziju" koja bi pokrenula širi paket sankcija, jer ne predstavlja odstupanje od onoga što je Rusija već uradila.
 
Na berzi u Hongkongu, akcije ruskog proizvođača aluminijuma Rusala pale su za čak 22,1 procenat na 6,18 hongkonških dolara, što je njihov najveći dnevni procentualni pad od aprila 2018.
 
Kineske tehnološke akcije koje kotiraju u Hongkongu potonule su za 2,7 procenata zbog spekulacija o novom talasu pooštravanja regulative, što je pogodilo najviše deonice Tencenta i Alibabe.
 
Na tržištima valuta dešavanja su nešto prigušenija, osim kada je reč o ruskoj rublji koja se na početku trgovanja u Aziji stropoštala na najniži nivo u poslednjih 18 meseci, pre nego što se stabilizovala.
 
Japanski jen se na otvaranju sesije vratio rastu, dostižići skoro tronedeljni maksimum od 114,50 za dolar. Švajcarski franak se drži blizu jednomesečnog najvišeg nivoa zabeleženog u ponedeljak, evro se spustio za 0,2 odsto na jednonedeljni minimum od 1,1286 dolara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Biljana

    03.03.2022 14:52
    srpski dinar
    Zašto niko otvoreno ne kaže,šta će se desiti sa srpskim dinarom s obzirom da sve ide u pravcu ka vraćanjuna čvrstu valutu tj.zlato.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija