Profesor Savić: Ne očekujem nestašice, ali je neminovno povećanje cena

Bilo je dovoljno svega nekoliko sati da kriza u Ukrajini počne da se preliva i na ekonomski teren.
Profesor Savić: Ne očekujem nestašice, ali je neminovno povećanje cena
Foto: Pixabay
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Ljubodrag Savić kaže za Euronews Srbija da sa situacijom u Ukrajini ekonomska kriza sada ima jedan problem više. 
 
"Ova kriza će izazvati globalni potres, ne samo u Evropi, nego u svetu, a i mi ćemo je dobro osetiti. Kada sve što se dešava povežemo sa pandemijom koja još nije završena, sa svetom koji se još nije oporavio, sa inflacijom koja i u visokorazvijenim zemljama hvata maha, generalno se svetu ne piše dobro", navodi Savić.
 
Povodom krize u Ukrajini, Dušan Bajatović, direktor "Srbijagasa" je rekao da se sada vidi značaj Balkanskog toka i dodao da Srbija ne bi trebalo da bude ugrožena po pitanju količina ovog energenta. Bajatović je istakao da Srbija neće imati problema sa gasom i ocenio da država za sada preduzima sve mere da ne dođe do nikakavih problema.
 
"Neće biti poskupljenja gasa za industriju i građane do kraja grejne sezone", rekao je Bajatović za TV Prva.
Profesor Savić ne očekuje nestašice, ali napominje da je neminovno povećanje cena i da se može desiti da u nekom trenutku dođe do problema u isporuci. Smatra da nas, u najmanju ruku, čeka jedan prilično težak period.
 
"Imamo dobru saradnju sa Rusijom i počeli smo jedan veći broj proizvoda da izvozimo na rusko tržište i pitanje je kako će to sad da ide. Prvo treba očekivati da će cena nafte i gasa otići gore, ali se ne može ni naslutiti ni do kog će nivoa to biti, ni koliko dugo će to trajati. To će svakako uticati na srpsku ekonomiju, bez obzira što smo napravili sporazum o ceni gasa", kaže Savić.
 
Srbija je u 2021. izvezla u Rusiju robu u vrednosti od 996, 2 miliona dolara, dok smo uvezli robu vrednu 1,8 milijardi dolara. Uglavnom smo u Rusiju prodavali jabuke, gume, čarape, soju i lekove. Uz gas i naftu, iz Rusije smo kupovali vojnu robu, delove aviona i helikoptera i đubrivo. Prirodni gas čini čak 26 odsto uvoza iz Rusije. Robu izvoze 764 srpske kompanije, dok 1.280 kompanija uvozi robu iz Rusije.
 
Kada je u pitanju spoljnotrgovinska razmena sa Ukrajinom, tokom 2021. u poređenju sa 2020. godinom beležimo značajan rast. Ostvaren je izvoz od 181,4 miliona dolara, što je više za 45 odsto u odnosu na prethodnu godinu, i uvoz od 268,8 miliona dolara, što je više za 61 odsto.
Profesor napominje da su energenti najvažniji input za svaku proizvodnju i ističe da nema nijedne proizvodnje u kojoj direktno ili indirektno nije ugrađen gas ili nafta i ukazuje da će se poskupljenje energenata direktno odraziti na kompletnu privredu i na cene proizvoda.
 
PKS: Uticaj na stopu rasta privrede
 
Pomoćnik direktora Sektora za strateške analize i analitiku u Privrednoj komori Srbije, Bojan Stanić, ističe da su od početka 2022. godine energenti u proseku poskupeli za oko 25 odsto, a da se može očekivati dalji rast s obzirom na činjenicu da Evropa oko 40 odsto gasa i 25 odsto nafte uvozi iz Rusije.
 
"Rusija i Ukrajina su i veliki izvoznici žitarica i sukob između dve zemlje će se odraziti na snabdevanje pojedinih država. Što se tiče Srbije, možemo očekivati dodatne političke pritiske i videćemo kako će naša Vlada uspeti da im se odupre. Rusija ipak nije Kina, pa time uticaj ovog sukoba nije u tom smislu veliki udar na globalnu ekonomiju, ali se može očekivati da će poskupljenje cene energenata uticati na stopu rasta privrede u evropskim zemljama i on bi ove godine i u Srbiji mogao biti manji nego što je prognozirano", kaže Stanić.
 
On ukazuje i da se Srbiji značajno sužava manevarski prostor i ističe da će uticaj na Srbiju, kao i na ostale zemlje, zavisiti od toga koliko će ovaj sukob trajati, a kaže da su prognoze da se neće brzo okončati.
 
Tasić: Od toka sukoba zavisiće i dubina krize
 
Profesor ekonomije Slaviša Tasić smatra da trenutne sankcija iz EU, neće bitno pogoditi čak ni Rusiju, ali da će od daljeg toka sukoba i poteza EU zavisiti na koji način će ova kriza uticati na ekonomsko-energetske tokove u Evropi.
 
"Trenutne sankcije nisu toliko obuhvatne, one su manje od onoga što se najavljivalo. Zaustavljen je Severni tok 2, ali ostatak gasnog protoka radi i Rusija i dalje prodaje gas Evropi. Više je prisutan strah, ako Rusija nastavi sa nekom invazijom da će Zapad da odgovori jačim sankcijama i tek onda bismo mogli imati pravu krizu", objašnjava Tasić za Euronews Srbija.
 
Profesor smatra da bi se ti potresi mogli odraziti i na Srbiju, ako se kriza produbi.
 
"Imamo dugoročni ugovor, a njima je u interesu da se pokažu kao strana koja poštuje svoje dugoročne ugovore. Ako cena gasa krene da raste i ako se trgovina prekine drugim sankcijama i mi ćemo morati da se prilagodimo. Sa dubljom krizom ceo svet upada u jednu recesiju. U situaciji smo kada privreda i inače pada i usporila je i sada na sve to imamo i ovu krizu. Srbiju će pogoditi ceo taj sled događaja na svetskom nivou", rekao je Tasić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pawlle

    27.02.2022 22:57
    Svako poskupljenje pokazuje nesposbnost onih koji su na vlasti
  • V5

    27.02.2022 07:16
    Bez aduta
    Ova predviđanja u stilu: Ako ne bude gore, biće bolje, nisu od neke koristi. Srbiji su ruke i onako vezane. Drugi sviraju, mi samo igramo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.