Profesor Savić: Ne očekujem nestašice, ali je neminovno povećanje cena
Bilo je dovoljno svega nekoliko sati da kriza u Ukrajini počne da se preliva i na ekonomski teren.
Foto: Pixabay
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Ljubodrag Savić kaže za Euronews Srbija da sa situacijom u Ukrajini ekonomska kriza sada ima jedan problem više.
"Ova kriza će izazvati globalni potres, ne samo u Evropi, nego u svetu, a i mi ćemo je dobro osetiti. Kada sve što se dešava povežemo sa pandemijom koja još nije završena, sa svetom koji se još nije oporavio, sa inflacijom koja i u visokorazvijenim zemljama hvata maha, generalno se svetu ne piše dobro", navodi Savić.
Povodom krize u Ukrajini, Dušan Bajatović, direktor "Srbijagasa" je rekao da se sada vidi značaj Balkanskog toka i dodao da Srbija ne bi trebalo da bude ugrožena po pitanju količina ovog energenta. Bajatović je istakao da Srbija neće imati problema sa gasom i ocenio da država za sada preduzima sve mere da ne dođe do nikakavih problema.
"Neće biti poskupljenja gasa za industriju i građane do kraja grejne sezone", rekao je Bajatović za TV Prva.
Profesor Savić ne očekuje nestašice, ali napominje da je neminovno povećanje cena i da se može desiti da u nekom trenutku dođe do problema u isporuci. Smatra da nas, u najmanju ruku, čeka jedan prilično težak period.
"Imamo dobru saradnju sa Rusijom i počeli smo jedan veći broj proizvoda da izvozimo na rusko tržište i pitanje je kako će to sad da ide. Prvo treba očekivati da će cena nafte i gasa otići gore, ali se ne može ni naslutiti ni do kog će nivoa to biti, ni koliko dugo će to trajati. To će svakako uticati na srpsku ekonomiju, bez obzira što smo napravili sporazum o ceni gasa", kaže Savić.
Srbija je u 2021. izvezla u Rusiju robu u vrednosti od 996, 2 miliona dolara, dok smo uvezli robu vrednu 1,8 milijardi dolara. Uglavnom smo u Rusiju prodavali jabuke, gume, čarape, soju i lekove. Uz gas i naftu, iz Rusije smo kupovali vojnu robu, delove aviona i helikoptera i đubrivo. Prirodni gas čini čak 26 odsto uvoza iz Rusije. Robu izvoze 764 srpske kompanije, dok 1.280 kompanija uvozi robu iz Rusije.
Kada je u pitanju spoljnotrgovinska razmena sa Ukrajinom, tokom 2021. u poređenju sa 2020. godinom beležimo značajan rast. Ostvaren je izvoz od 181,4 miliona dolara, što je više za 45 odsto u odnosu na prethodnu godinu, i uvoz od 268,8 miliona dolara, što je više za 61 odsto.
Profesor napominje da su energenti najvažniji input za svaku proizvodnju i ističe da nema nijedne proizvodnje u kojoj direktno ili indirektno nije ugrađen gas ili nafta i ukazuje da će se poskupljenje energenata direktno odraziti na kompletnu privredu i na cene proizvoda.
PKS: Uticaj na stopu rasta privrede
Pomoćnik direktora Sektora za strateške analize i analitiku u Privrednoj komori Srbije, Bojan Stanić, ističe da su od početka 2022. godine energenti u proseku poskupeli za oko 25 odsto, a da se može očekivati dalji rast s obzirom na činjenicu da Evropa oko 40 odsto gasa i 25 odsto nafte uvozi iz Rusije.
"Rusija i Ukrajina su i veliki izvoznici žitarica i sukob između dve zemlje će se odraziti na snabdevanje pojedinih država. Što se tiče Srbije, možemo očekivati dodatne političke pritiske i videćemo kako će naša Vlada uspeti da im se odupre. Rusija ipak nije Kina, pa time uticaj ovog sukoba nije u tom smislu veliki udar na globalnu ekonomiju, ali se može očekivati da će poskupljenje cene energenata uticati na stopu rasta privrede u evropskim zemljama i on bi ove godine i u Srbiji mogao biti manji nego što je prognozirano", kaže Stanić.
On ukazuje i da se Srbiji značajno sužava manevarski prostor i ističe da će uticaj na Srbiju, kao i na ostale zemlje, zavisiti od toga koliko će ovaj sukob trajati, a kaže da su prognoze da se neće brzo okončati.
Tasić: Od toka sukoba zavisiće i dubina krize
Profesor ekonomije Slaviša Tasić smatra da trenutne sankcija iz EU, neće bitno pogoditi čak ni Rusiju, ali da će od daljeg toka sukoba i poteza EU zavisiti na koji način će ova kriza uticati na ekonomsko-energetske tokove u Evropi.
"Trenutne sankcije nisu toliko obuhvatne, one su manje od onoga što se najavljivalo. Zaustavljen je Severni tok 2, ali ostatak gasnog protoka radi i Rusija i dalje prodaje gas Evropi. Više je prisutan strah, ako Rusija nastavi sa nekom invazijom da će Zapad da odgovori jačim sankcijama i tek onda bismo mogli imati pravu krizu", objašnjava Tasić za Euronews Srbija.
Profesor smatra da bi se ti potresi mogli odraziti i na Srbiju, ako se kriza produbi.
"Imamo dugoročni ugovor, a njima je u interesu da se pokažu kao strana koja poštuje svoje dugoročne ugovore. Ako cena gasa krene da raste i ako se trgovina prekine drugim sankcijama i mi ćemo morati da se prilagodimo. Sa dubljom krizom ceo svet upada u jednu recesiju. U situaciji smo kada privreda i inače pada i usporila je i sada na sve to imamo i ovu krizu. Srbiju će pogoditi ceo taj sled događaja na svetskom nivou", rekao je Tasić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Tesla tuži EU zbog carina na električna vozila proizvedena u Kini
26.01.2025.•
0
Kompanija Tesla Ilona Maska pokrenula je tužbu protiv EU pred sudom u Luksemburgu zbog uvođenja carina na električna vozila proizvedena u Kini, javlja Politico pozivajući se na izvore.
Frilenseri imaju rok do 30. januara da podnesu poresku prijavu
26.01.2025.•
0
Od početka januara 2025. godine teče rok za podnošenje poreskih prijava za četvrti kvartal 2024. godine za frilensere.
Ako Srbija obustavi projekte Jadar, Expo 2027 i Beograd na vodi - koje su posledice?
26.01.2025.•
26
Srbija do sada, barem da javnost zna, nije potpisala sa kompanijom Rio Sava Exploration nikakav ugovor o realizaciji projekta Jadar.
Apple najvredniji svetski brend, iza njega Microsoft i Google
26.01.2025.•
0
Najvredniji svetski brend je drugu godinu zaredom Apple, pošto je njegova vrednost prošle godine porasla za 11 odsto na 547,5 milijardi dolara.
Direktorka MMF-a: Evropa zaostaje za SAD zbog slabijeg rasta produktivnosti
25.01.2025.•
4
Ključna razlika između Evrope i Sjedinjenih Američkih Država je u slabijem rastu produktivnosti Starog kontinenta, poručila je izvršna direktorka Međunarodnog monetarnog fonda Kristalina Georgijeva.
Rusko ministarstvo: Američke sankcije NIS-u udar na saradnju Srbije i Rusije
25.01.2025.•
8
Rusko Ministarstvo inostranih poslova saopštilo je da očekuje da će se naći obostrano prihvatljivo rešenje za Srbiju i Rusiju posle američkog uvođenja sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS).
Cene benzina i dizela nepromenjene
24.01.2025.•
0
Cene benzina i dizela u Srbiji će do sledećeg petka, 31. januara, ostati nepromenjene.
Cena goriva ograničena i narednih šest meseci
24.01.2025.•
2
Cene evrodizela i benzina evropremijum BMB 95 biće ograničene i narednih šest meseci, propisala je Vlada Srbije.
Novo zaduživanje: Srbija danas prvi put emitovala dinarske obveznice
23.01.2025.•
2
Srbija je danas prvi put emitovala dinarsku obveznicu sa rokom dospeća od deset godina i ostvarila do sada najveću tražnju na domaćem tržištu budući da je ona premašila iznos emisije i plan prodaje.
Unija poslodavaca se neće izjasniti o generalnom štrajku
23.01.2025.•
6
Unija poslodavaca Srbije se neće opredeliti ni za ni protiv upućenog poziva da se u petak, 24. januara, organizuje generalni štrajk na teritoriji Srbije.
Tango Six: Zbog sankcija NIS-u "Viz er" više ne toči gorivo na beogradskom aerodromu
22.01.2025.•
9
Mađarska niskotarifna avio-kompanija "Viz er" (Wizz Air) odlučila je da se uskladi sa američkim sankcijama Naftnoj industriji Srbije (NIS).
Tramp saglasan da Mask kupi i TikTok u Americi
22.01.2025.•
6
Američki predsednik Donald Tramp saglasan je s idejom da popularnu kinesku aplikaciju TikTok, koja je u SAD privremeno zabranjena, preuzme vlasnik platforme X Ilon Mask.
Poljoprivrednici: Nisu isplaćene subvencije za 2024, povraćaj akcize kasni...
21.01.2025.•
6
Poljoprivrednicima u Srbiji još nisu isplaćene sve subvencije iz prošle godine, rekao je predsednik Skupštine Uduženja poljoprivrednika Subotice Miroslav Matković.
Skaču cene goriva: Vreme da država (konačno) smanji akcize?
21.01.2025.•
20
U poslednje tri nedelje cene i dizela i benzina u Srbiji porasle su za po sedam dinara.
Električne "fiat pande" još ni od korova, a Srbiju čeka "strahoviti rast automobilske industrije"
21.01.2025.•
22
Ima li šanse za "strahoviti rast automobilske industrije" ove godine dok proizvodnja električne "grande pande" u Kragujevcu kasni mesecima?
Više od 10.000 milionera za godinu dana napustilo Veliku Britaniju
21.01.2025.•
4
Više od 10.000 milionera napustilo je Veliku Britaniju u protekloj godini, navode analitičari firme "New World Wealth", pripisujući to višestrukim razlozima.
Skoro pola čovečanstva u siromaštvu a najbogatiji još bogatiji: I to za 2.000 milijardi dolara više
20.01.2025.•
3
Bogatstvo svetskih milijardera poraslo je za dve hiljade milijardi dolara u 2024. godini dok se, prema istraživanjima, polovina čovečanstva nalazi u siromaštvu a među njima su najčešće žene.
Prošle godine krivotvoreno 3.840 novčanica: Vrednost lažnih dinara i deviza 26 miliona dinara
20.01.2025.•
0
U Srbiji je prošle godine falsifikovano ukupno 3.840 komada novčanica, od čega je 1.697 novčanica u dinarima i 2.143 novčanica efektivnog stranog novca, objavila je Narodna banka Srbije.
Presek spoljne trgovine u 2024. godini: Šta se 100 puta više uvozilo iz Konga?
20.01.2025.•
2
Presek spoljne trgovine Srbije u prvih 10 meseci prošle godine skrenuo je pažnju na jednu afričku zemlju a ispostavilo se da nam je uvoz iz Konga - neverovatno porastao.
Poljoprivrednici u Subotici: NIS na nekim pumpama obustavio prodaju dizela po povlašćenim cenama
20.01.2025.•
10
Naftna industrija Srbje (NIS) obustavila je na pojedinim pumpama u Subotici prodaju dizela na agrokartice po povlašćenim cenama od 179 dinara za litar.
Subvencije prošle godine dobile 54 kompanije: Dominira autoindustrija
19.01.2025.•
3
Srbija već godinama isplaćuje milione evra stranim i domaćim kompanijama, kao podsticaj za ulaganja.
Komentari 2
Pawlle
V5
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar