Može li cena gasa dostići 2.000 dolara i da li Srbija ima razloga za brigu

Sukobi u Ukrajini su trenutno uticali na svetske berze.
Može li cena gasa dostići 2.000 dolara i da li Srbija ima razloga za brigu
Foto: Pixabay
Prvo je nafta prešla psihološku granicu od 100 dolara po barelu, a onda su i cene gasa, uz smanjene isporuke, skočile za 35 odsto na evropskom tržištu. 
Rusija je jedan od najvećih dobavljača energije na svetu. Prema podacima iz CIA Vorld Factbook, ona je drugi najveći izvoznik sirove nafte na planeti, posle Saudijske Arabije i najveći izvoznik prirodnog gasa, daleko ispred drugoplasiranog Katara.
Jelica Putniković, glavna i odgovorna urednica portala "Energija Balkana", istakla je za RTS da Rusija nema konkurenciju i da Evropa oko 40 odsto gasa i 30 odsto nafte uvozi iz Rusije i da, ako bi se to prekinulo, Evropa bila u problemu.
 
"Mi smo videli čim su krenule ove ratne situacije u Ukrajini, gas je poskupeo na evropskim berzama, međutim posle je cena pala. Opet ćemo videti kako će ići dalje. Ono što je pozitivna informacija je da je saopšteno iz Rusije da oni nastavljaju sa isporukama", rekla je Putniković. 
 
Dodaje i da su iz Evrope rekli da se plaše da će cena da poraste. Ocenjuje da bi, u zavisnosti od razvoja situacije, cena gasa mogla da poraste što bi ugrozilo i građane i privredu, ali se nada da će na kraju, kako je rekla, svi sesti za pregovarački sto.
 
Da li će gas dostići cenu od 2.000 dolara
 
Kaže da je bila jedna vrsta pretnje iz Rusije da bi gas u Evropi mogao da dostigne 2.000 dolara za 1.000 kubnih metara.
 
"To je jedno globalno tržište i ne može sad da se kaže da samo Evropa kupuje gas i naftu, cene rastu na svetskom tržištu. Prvo Rusiji se ne isplati da obustavi isporuku gasa. U vreme Sovjetskog Saveza, kada je bio hladni rat, nikada nije SSSR obustavio izvoz gasa. Jedino za vreme Drugog svetskog rata nisu hteli gas da prodaju Hitleru", podsetila je Putniković.
 
 
Nada se da će ta jedna ekonomska doza biti i na jednoj i na drugoj strani preovladajuća u odnosu na politiku jer je najbitnije da ljudi imaju gorivo za grejanje, za saobraćaj, za transport.
 
Rusija može da se okrene azijskim zemljama
 
Ruska Federacija ima najveće svetske rezerve prirodnog gasa, one čine 24 odsto ukupnih svetskih rezervi i uglavnom se nalaze u Sibiru. Podaci govore da u narednih 10 do 15 godina neće biti alternative ruskom gasu.
 
Putniković navodi i da su svi, inače, najavljivali da će cene gasa malo da padnu kada prođe grejna sezona. Međutim, privreda u Aziji jača i oni imaju sve veće potrebe za gasom koji stiže u tankerima, to je taj tečni prirodni gas.  
 
Smatra da bi Rusija mogla da se okrene i da svoje energente prodaje Kini i drugim azijskim zemljama. Tu su i Japan i Indija koji imaju ogromne potrebe za energentima.
 
"Niko ne kaže da Severni tok 2 neće proraditi"
 
Objasnila je da Severni tok 2 nije ni proradio, to znači da su evropski kupci prošlog leta na vreme naručivali gas od Rusije i napunili skladišta, onda ne bi ni bilo priče da nedostaje gasa i da Evropa ima problem.
 
"Severni tok 2 je baš i izgrađen zbog sigurnosti snabdevanja u nekom narednom periodu. I mislim da je to prolongirano dok se ne završi ova kriza s Ukrajinom. Niko ne kaže neće taj gas nikad proraditi."
 
 
S druge strane, ukazuje da nije samo Gasprom ulagao u taj gasovod nego i evropske kompanije, što znači da je to njima direktno udar na budžet kompanija.
 
Da li Srbija ima razloga za brigu?
 
Istakla je da "Banatski dvor" sada nije pun ali da ima dovoljno rezervi gasa.
 
"Ono što ja znam, a i čulo se od zvaničnika, jeste da se uvozi gas da bi se obezbedile dodatne rezerve, tako da bude dovoljno za grejanje. Mi se ne snabdevamo preko Ukrajine, imamo pravac iz Turske. Uvoze se i dodatne količine, čuli smo da su obezbeđena dodatna finansijska sredstva, tako da nama ne preti nestašica gasa. Mi sada čekamo da vidimo kakva će biti situacija kada se bude pravio novi dugoročni ugovor", rekla je Putniković.
 
Dodala je da nafte imamo za više od mesec i po dana i da je to jednostavno proces na koji nas tera EU. Navela je da zemlje Evropske unije traže da u rezervoarima ima nafte za 61 dan.
 
"Nismo još stigli do toga ali imamo za mesec i po dana. Podsetiću da pored NIS-a u Srbiji benzinske pumpe imaju evropske kompanije i one imaju već pristupe snabdevanju sirovom naftom i mogu da nam dostave derivate, tako da nema razloga za brigu", zaključila je Putniković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • miki21

    02.03.2022 01:24
    Samoposluga
    Doći će Kinezi sami po sibirski gas, a možda i ostanu da ga čuvaju.
  • Djekson

    27.02.2022 20:19
    Gas
    Pošto nisu uvedene Sankcije Rusiji
    Gas Moze biti cak i Dzabe
    Sve to ima Svoje
  • 313

    27.02.2022 19:17
    Bez brige
    Za Srbiju nema zime. Ima dovoljno blata za loženje, zaliha pasulja i soli i vođinih obećanja.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.