Cene žitarica na istorijskim maksimumima

Cene osnovnih žitarica, kukuruza i pšenice na berzama zbog rusko-ukrajinskog oružanog sukoba dostižu istorijske maksimume, rekao je direktor Produktne berze u Novom Sadu Miloš Janjić.
Cene žitarica na istorijskim maksimumima
Foto: Pixabay

On je rekao da je cena kilograma kukuruza na Produktnoj berzi 35,20 dinara po kilogramu, sa porezom na dodatu vrednost (PDV), na rekordnom nivou, a kilogram pšenice je 36,30 dinara.

Soja je 85,80 dinara po kilogramu sa PDV-om, ali se njome, kako je objasnio Janjić, ne trguje mnogo jer je skuplja od pšenice i kukuruza, pa je trgovcima potrebno više novca zbog čega su se fokusirali na pšenicu i kukuruz.
 
Na Produktnoj berzi ponovo raste i cena mineralnog đubriva, kilogram uree je u januaru koštao 107 dinara, pre dva dana 93, a danas je skoro 96 dinara.
Kukuruz i pšenica, kako je rekao Janjić, poskupljuju i na svetskim berzama u dvocifrenim iznosima.
 
Na Čikaškoj berzi pšenica je od prošlog ponedeljka poskupela skoro 26 odsto, kukuruz 13 odsto, a na Pariskoj berzi pšenica je poskupela 29 odsto, a kukuruz skoro 34 odsto.
 
Pšenica je na Pariskoj berzi prešla psihološku granicu od 300 evra po toni i košta 351 evro za terminske ugovore, kukuruz je 340 evra, a pšenica je na Čikaškoj berzi 368 evra po toni. 
 
Janjić je rekao da posebno zabrinjava nemogućnost izvoza pšenice i kukuruza iz Rusije kojoj je luka Novorosijsk pod sankcijama, ali i iz Ukrajine zbog oružanih sukoba.
 
Dodao je da na "pregrejano" tržište može da utiče i neizvesnost oko setve kukuruza i suncokreta u Ukrajini koja je veliki proizvođač tih poljoprivrednih proizvoda.
 
"Na robnim tržištima vlada osećaj katastrofe, oživele su i špekulacije i svi pre svega posmatraju političku situaciju i prognoziraju kada će se završiti ratni sukob, a manje razmišljaju u problemima sa setvom", rekao je Janjić.
 
Dodao je da je, ako se rat brzo zaustavi, moguće da se tržište poljoprivrednih proizvoda brzo smiri, a ako se produži nije isključeno da se u trgovinu uključe i finansijski fondovi jer je kupovina robe manji rizik, a veća zarada od nekih drugih investicija.
  • paornjak

    03.03.2022 23:47
    Laž
    Džabe su cene na berzi visoke kada kod nas pojedine firme/zadruge neće da isplaćuju berzansku cenu, a još i pdv zadržavaju za sebe. U utorak je cena kukuruza na našoj berzi bila 31,50 din + pdv, a firma kod koje smo predali kukuruz ( i sa kojom imamo potpisan ugovor jer nemamo svoje silose) je rekla da isplaćuje po 27 din ( a pdv zadržava za sebe)...Čisto ucenjivanje! Ipak direktor mora da skupi dovoljno love za novi vozni park...
  • ns

    03.03.2022 12:00
    Znači da će profitirati i naši ratari što su posejali jesenas pre krize.
  • samo kazem

    03.03.2022 08:01
    Logicno
    To se desava kad neko kreira (nekad se govorilo nastampa) trilione dolara bez pokrica, a onda blokira najveceg svetskog izvoznika zitarica (koji je do 2014 bio uvoznik).
    Obamin savetnik je rekao da je ruska ekonomija "beznacajna, ako se ne racunaju nafta i gas". Sad cemo videti da li je u pravu...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija