Šta uvozimo, a šta izvozimo u Rusiju, Ukrajinu i Belorusiju: Od nafte do aviona, guma i hulahopki

Iz Rusije uvozimo naftu i gas, iz Belorusije avione, a iz Ukrajine - rude gvožđa, piše N1.
Šta uvozimo, a šta izvozimo u Rusiju, Ukrajinu i Belorusiju: Od nafte do aviona, guma i hulahopki
Foto: Pixabay

Ovi proizvodi, prema podacima zvanične statistike, stoje u vrhu liste top 10 uvoznih proizvoda iz ovih država. Kada je reč o izvozu u ove zemlje, situacija je "šarenolika". 

Tako u Rusiju najviše izvozimo jabuke, automobilske gume, ali i samodržeće hula-hop čarape, prenosi N1. U Ukrajinu izvozimo mineralna i hemijska đubriva, pokrivače podova, beli lim, dok prva mesta na listi izvoznih proizvoda u Belorusiju "drže" automobilske gume, boje i premazi i - veštačka creva.

Od početka rata u Ukrajini, kamionima koji su prevozili robu ruskog ili beloruskog porekla nije bilo dozvoljeno da napuste granice Ukrajine. Vozači kamiona srpskih registarskih tablica na povratku za Srbiju, ukrajinsku granicu sa Rumunijom konačno su prešli 2. marta, ali privrednici koji posluju sa Rusijom, Ukrajinom i Belorusijom i dalje imaju probleme - prvenstveno u oblasti transporta robe, nabavke sirovina i - plaćanja.
 
Prema podacima koji su portalu N1 dostavljeni iz Privredne komore Srbije, u Belorusiju izozi 162 zemlje, dok robu iz ove zemlje uvozi 310 preduzeća. Kada je reč o Ukrajini, u nju izvozi 244 srpska preduzeća, iz nje uvoze 722 preduzeća, dok 45 firmi sa Ukrajinom ostvaruje razmenu u oba smera – i uvoz i izvoz.
 
Najviše preduzeća iz Srbije sarađuje sa Rusijom: samo izvozom na ovo tržište bavi se 577 firmi, iz Rusije samo uvoze 1.093 preduzeća, dok 187 firmi i uvozi i izvozi sa ruskog tržišta.
 
Vrednost ukupnog uvoza najveća je iz Rusije - prošle godine iznosila je 1,8 milijardi dolara. Iz Ukrajine smo pošle godine uvezli robe u vrednosti 268,8 miliona dolara, a iz Belorusije - 125,6 miliona dolara. Izvoz Srbije u sve tri države je manji od uvoza, tako da smo u spoljnotrgovinskoj razmeni u sva tri slučaja - u minusu.
 
Uvoz iz sve tri države beležio je rast tokom prošle godine. Izvoz je bio niži samo u Belorusiju.
 
Rusija
 
U 2021. godini, u odnosu na prethodnu godinu, izvoz u Rusiju je povećan za 9,3 odsto i iznosio je 996,2 miliona dolara. Uvoz je povećan za 15,3 odsto i iznosio je milijardu i 806,1 miliona dolara.
 
Vodeći uvozni proizvodi Republike Srbije iz Ruske Federacije su: prirodni gas (26 odsto), sirova nafta i ulja od bitumenoznih minerala (18 odsto) i drugo.
 
"Vodeći izvozni proizvodi Republike Srbije u Rusku Federaciju u 2021. godini su: sveže jabuke (9 odsto), nove spoljne pneumatske gume, za putničke automobile (šest odsto), hula-hop čarape samodržeće (četiri odsto), hartija i karton (četiri odsto), lekovi (četiro odsto)...", navode u PKS.
 
Prema podacima Agencije za privredne registre Republike Srbije, na teritoriji Srbije registrovano je 639 aktivnih firmi čiji su većinski vlasnici državljani Ruske Federacije, odnosno pravna lica registrovana u Ruskoj Federaciji. Najviše ih je registrovano za delatnosti trgovina na veliko i malo i popravka motornih vozila (301), zatim stručne, naučne, inovacione i tehničke delatnosti (70), prerađivačku industriju (42), građevinarstvo (42), informisanje i komunikacije (40).
 
Ukrajina
 
Tokom 2021. godine u poređenju sa 2020. godinom beležimo rast spoljnotrgovinske razmene između Srbije i Ukrajine. Ostvaren je izvoz od 181,4 miliona dolara, što je više za 45 odsto u odnosu na prethodnu godinu, i uvoz od 268,8 miliona dolara, što je više za 61 odsto.
 
Vodeći uvozni proizvodi Srbije iz Ukrajine u 2021. godini bili su: ruda gvožđa i koncentrati neaglomerisani (22 odsto), potom rude gvožđa i koncentrati - aglomerisani (20 odsto), nerazvstana roba (11 odsto)... Vodeći izvozni proizvodi za Ukrajinu su: mineralna ili hemijska đubriva (12 odsto), pokrivači podova, podloga premazana polivinilhloridom (8 odsto), lim beli kalajisani (8 odsto) i dr.
 
Prema podacima APR, na teritoriji Srbije registrovano je 141 aktivna firma čiji su većinski vlasnici državljani Ukrajine, odnosno pravna lica registrovana u Ukrajini. Najviše ih je registrovano za - trgovinu na veliko i malo i popravku motornih vozila (81), potom informisanje i komunikacije (13 firmi).
 
Belorusija
 
U 2021. godini, u odnosu na 2020. godinu spoljnotrgovinska razmena Srbije i Belorusije beleži smanjenje izvoza sa 53,5 miliona dolara na 51 milion dolara, što je pad za 4,6 odsto. Uvoz je, međutim, porastao za 131 procenat - sa 54,3 miliona dolara na 125,6 miliona dolara.
 
Vodeći uvozni proizvodi Srbije iz Belorusije  u 2021. godini bili su - avioni neoperativne mase preko 2.000 do 15.000 kg (37 odsto), potom etilen, propilen, butilen i butadijen, tečni (8 odsto)...
 
Vodeći izvozni proizvodi za Belorusiju su: gume spoljne pneumatske, nove za putničke automobile (24 odsto), boje i premazi (šest odsto) i dr.
 
Prema podacima APR, u Srbiji je registrovan 41 aktivni privredni subjekt čiji su većinski vlasnici državljani Belorusije, odnosno pravna lica registrovana u Belorusiji. Najviše ih je registrovano za - trgovinu na veliko i malo i popravku motornih vozila (27).
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • xqt

    05.03.2022 07:31
    Mušmule ne izvozimo (za sada)
    Srbija je uvozni tigar, a izvozni miš.
  • rusofili

    04.03.2022 22:19
    podsecanje na zakonsku obavezu
    po zakonu VASE drzave, duzni ste da se identifikujete kao strani agent. molim da se drzite toga.
    a ovde - NIS pod hitno vratiti. Gazprom ce sada da isisa sve iz istog. a 10% budzeta nije malo da ga se odreknemo.
  • Sanja

    04.03.2022 14:53
    Hulahopke
    @Ella
    Ne znam koje ste kupovali, ali u Zrenjaninu je velika fabrika hulahopki, koja sve izvozi u te zemlje. Fabrika je italijanska, tako da, moguce je da ste kupovali te iste domace hulahopke sa "Made in Italy" natpisom.
    @Nemanja
    Koja fabrika je u pitanju

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija