Ministarka Matić: Cene namirnica nepromenjive, doći će do rasta cene naftnih derivata

Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić poručila je da se cene osnovnih životnih namirnica neće menjati, a da će morati da dođe do izvesne korekcije cene naftnih derivata.

Razlog je, rekla je za Tanjug, jer su zbog rasta cene sirove nafte veleprodajne cene derivata već prevazišle postojeće maloprodajne.

"Snabdevenost osnovnim životnim namirnicama i njihove cene će ostati stabilni i ovakvi kakvi su sad. Kada je reč o naftnim derivatima, moramo imati u vidu da se njihova cena formira na svetskom tržištu i da za naftne kompanije koje rade kod nas cene moraju biti ekonomski prihvatljive i da se moraju korigovati", kazala je Matićeva.

Podsetila je da važenje postojeće uredbe o ograničenju cena evrodizela i bezolovnog benzina ističe 13. marta i navela da su u toku razgovori nadležnih ministarstava sa Udruženjem naftnih kompanija Srbije i NIS-om o novoj zaštitnoj ceni derivata.
 
"Svi smo bili svesni i prilikom donošenja prve Uredbe da su veliki poremećaji na berzi i da se cena nafte iz dana u dan menja. Sada je veleprodajna cena u nekim slučajevima premašila maloprodajnu cenu, pa dolazi do pojave negativne marže. Kao država smo svesni toga, tako da je neophodno da se koriguje ta cena i da razumemo prodavce, ali sa druge strane zaštitićemo tržište i obezbediti snabdevenost", rekla je ministarka trgovine.
 
Podsetila je da su NIS i ministarka energetike Zorana Mihajlović potvrdili da derivata ima dovoljno i naglasila da nema razloga za paniku i scene kakve smo videli na benzinskim stanicama.
 
Matićeva je istakla da će tržišna inspekcija i ubuduće odlučno sprečavati svaki pokušaj kršenja propisa i upozorila da oni koji se budu tako ponašali, rizikuju zabranu delatnosti.
 
"Kada je reč osnovnim životnim namirnicama, tu ne očekujemo nikakve promene. Ta uredba o ograničavanju cena osnovnih životnih namirnica je već dugo na snazi i važi do maja. Neće biti nikakvih promena. Nema bojazni za snabdevenost našeg tržišta hranom, ima je dovoljno i cene će ostati stabilne", rekla je Matićeva.
 
Ona je navela da su domaći trgovci i u vreme kovid krize pokazali da naše tržište može da se osloni na njih.
 
Ministarka Matić je ocenila da će najavljeno ukidanje kovid propusnica biti veoma značajno za našu zemlju, jer je prošle godine zabeležen rekordan broj stranih poseta i više od 1,5 milijardi evra zarade od turizma.
 
Ocenila je da je izuzetno važno i da prestanu ratna dejstva u Ukrajini, zato što su turisti iz Rusije prethodnih godina u sve većem broju dolazili u Srbiju.
 
"Nama je januar krenuo veoma dobro. Imali smo porast dolazaka stranih turista za preko 150 odsto, domaćih za više do 50 odsto. Uveliko pripremamo Sajam turizma za kraj marta i nadamo se da će, konačno, Beograd dočekati mnogobrojne goste iz regiona i zemalja sveta i verujemo da ćemo imati priliku za oporavak koji se dugo čeka i da ratne teme prestanu da budu glavne", rekla je Matićeva.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pawlle

    06.03.2022 22:59
    Maticeva 2014 barel je bio preko 100$ i cena goriva nije bila ovolika ,to samo pokazuje koliko plhackate naro,vasu nesposobnost
  • stane

    06.03.2022 15:40
    cene
    ocito da ministarka ne ide na pijacu, a i koji će vrag niti živi odte platice niti ona kuva.
  • x

    06.03.2022 13:35
    y
    promašili smo temu.

    profesorka srpskog jezika i književnosti nam je ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija.
    i nikom ništa.

    e, to je tema.

    kad to rešimo, rešićemo brdo tekućih problema.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija