Poskupljenje nafte na svetskom tržištu: Barel skoro 130 dolara

Grozničava nastojanja kupaca na globalnim tržištima nafte da obezbede dovoljne količine ovog energenta zbog straha od potencijalne nestašice izazvala je danas eksploziju cena "crnog zlata".
Poskupljenje nafte na svetskom tržištu: Barel skoro 130 dolara
Foto: Pixabay

Nakon što je prošle nedelje porasla za 21 odsto, evropska nafta Brent je jutros nastavila uspon usled rizika da će Sjedinjene Države i Evropa uvesti sankcije na izvoz ruske nafte.

Na ranom azijskom trgovanju, cena Brenta je porasla za 18 procenata ili za 11,84 dolara, na 129,8 dolara po barelu, dok je američka sirova nafta WTI ojačala za 10,29 dolara na 126 dolara, prema podacima sa portala oilprice.com, koji prati cene na naftnim tržištima u realnom vremenu.

"Ako Zapad zabrani veći deo ruskog izvoza energije, to bi bio veliki šok za globalna tržišta", kaže glavni ekonomista Benk ov Amerika (BofA) Itan Haris, prenosi Rojters.
 
On procenjuje da bi gubitak od 5,0 miliona barela iz Rusije mogao da dovede do udvostručenja cene nafte na 200 dolara po barelu i do smanjenja svetskog ekonomskog rasta.
 
Haris ističe da je, pored nafte, divlji rast cena zahvatio sva robna tržišta kakav se ne pamti bilo koje godine od 1915. naovamo. U prilog tome navodi da je prošle nedelje nikl skočio za 19 odsto, aluminijum za 15 procenata, cink za 12, a bakar za 8,0 posto, dok je pšenica na terminskom tržištu uzletela za 60 posto, a kukuruz za 15 procenata.
 
To će, kaže ekspert iz BofA, samo doprineti uzlaznom kretanju globalne inflacije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • EvoOvako

    07.03.2022 09:04
    O da...

    Sankcije Rusiji, pa oni ne mogu prodavati naftu, ali zato mogu oni koji pujdaju Ukrajinu protiv Rusije.
    A Ukrajina je žitnica Evropa, a Rusija proizvodi još više žitarica. Ukrajina će imati smanjenu proizvodnju, a od Rusije se neće kupovati zbog sankcija, pa će potražnja biti veća, a ponuda manja. Dakle, žitarice će poskupiti, a Baška kada se zna gde se đubrivo proizvodi.
    Pojavljuju se rezultati pritiska na Ukrajinu da ratuje sa Rusijom.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija