Žita Srbije: Tražimo da se zaključeni ugovori o izvozu pšenice i kukuruza realizuju

Proizvođači, trgovci i prevoznici traže da se zaključeni ugovori za izvoz pšenice i kukuruza do 8. marta ove godine izuzmu iz zabrane izvoza.
Žita Srbije: Tražimo da se zaključeni ugovori o izvozu pšenice i kukuruza realizuju
Foto: Pixabay
Direktorka Udruženja za unapređenje proizvodnje i izvoza žitarica i uljarica "Žita Srbije" Sunčica Savović rekla je da Srbija raspolaže rekordnim količinama tih žitarica i da treba dozvoliti da se izvezu ugovorene količine.
 
"Stav 'Žita Srbije' je da poštuje odluku Vlade Srbije o zabrani izvoza pšenice i kukuruza, ali mislimo da treba da se dopusti da se zaključeni ugovori realizuju", rekla je Savović.
Savović je ocenila da će proizvođači biti u problemu ako se ne dozvoli izvoz jer neće imati gde da uskladište viškove tih žitarica kada počne nova žetva.
 
Dodala je da je zadatak država da dovede u ravnotežu ponudu i tražnju kukuruza i pšenice i da za to ima nekoliko mera, među kojima su promena carinske politike, uvođenje kvota ili carina na izvoz, kao i zabranu izvoza.
"Promena carinske politike u ovom trenutku nije adekvatna, a protiv zabrane su uvek proizvođači, izvoznici i transporteri jer su finansijske posledice velike", rekla je Savović.
 
Trgovci su, kako je rekla, od decembra prošle godine do februara ove, izvezli manje pšenice i kukuruza nego što je bilo moguće jer su cene bile visoke i na domaćem tržištu.
 
Istakla je da su zalihe pšenice 1,2 miliona tona, a da su mesečne potrebe 125.000 tona, što znači da Srbiji ne treba više od 600.000 tona do žetve.
 
Ukoliko bi zabrana izvoza, kako je rekla, potrajala duže, u novu žetvu bi se ušlo sa rekordnim zalihama koje ne može da kupi ni Republička direkcija za robne rezerve.
 
Srbija je, prema njenim rečima, od oktobra do februara izvezla 735.000 tona kukuruza, a raspolaže sa zalihama od tri miliona tona, dok je mesečna potrošnja oko 380.000 tona.
 
"Dugotrajna zabrana izvoza tih žitarica je opasna i po prolećnu setvu jer poljoprivrednicima treba novac. Ako ih ne prodaju neće moći da finansiraju novu setvu", rekla je Savović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Akim

    12.03.2022 09:21
    A kako ce te ga izbesti?
    Kamioni nemaju goriva, skace cena transporta.Zeleznica na vagona za rasuti teret.Jedino Dunavom, ali I barze voze na dizel?Ja ipak tu nista nebih dirao, jer ce nam trziste biti stabilno I cene nece rasti.A to je ipak dobro za sirotinju
  • Borislav

    12.03.2022 08:33
    Loženje
    Nemojte da se ložite. Sve je ovo samo do izbora, a onda će žuti biti krivi što se izvezlo...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija