G7 poziva zemlje proizvođače nafte i gasa da povećaju isporuke

Industrijski najrazvijenije zemlje sveta u Grupi 7 pozvale su zemlje proizvođače nafte i gasa da povećaju isporuke da bi se suprotstavile porastu cena energenata zbog invazije na Ukrajinu.
G7 poziva zemlje proizvođače nafte i gasa da povećaju isporuke
Foto: Pixabay

Ruska invazija Ukrajine ima snažne posledice na medjunarodno tržište energenata, posebno izazivajući veliki rast cena nafte, gasa i uglja, navodi se u zajedničkoj deklaraciji ministara energetike zemalja G7 izdatoj posle vanrednog virtuelnog sastanka o Ukrajini.

"Sa zabrinutošću konstatujemo teret koji to predstavlja za domaćinstva, posebno ona sa niskim primanjima kao i za firme i industriju posebno u evropskim zemljama", naveli su ministri SAD, Nemačke, Velike Britanije, Francuske, Italije, Japana i Kanade.
 
Oni su naveli i da će se porast cena još teže osetiti u zemljama u razvoju koje su neto uvoznici goriva i čiji finansijski resursi su istrošeni.
 
Svetsko tržište je uznemireno od početka ruske invazije na Ukrajinu 24. februara i cene gasa i nafte čiji je Rusija veliki snabdevač naglo skaču.
 
Ministri su se dogovorili da preduzmu konkretne mere ako bude potrebno, posebno u saradnji sa Indonezijom koja je aktuelni predsedavajući G20, navodi se u saopštenju. Ovogodišnji presedavajući G7 je Nemačka.
 
"Potrebno je predvideti efikasne mere da bi se zaustavio rast cene gasa", naveli su oni.
 
"Pozivamo zemlje proizvodjače nafte i gasa da deluju odgovorno i ispitaju svoj kapacitet povećanja isporuka na međunarodno tržište, posebno kada proizvodnja nije dostigla pun kapacitet", zatražili su ministri G7.
 
Oni su ukazali da Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) u tome ima ključnu ulogu, mada ona za sada odbija da poveća proizvodnju.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija