Bugarska najavila da odustaje od ruskog gasa - ima li Srbija razloga za brigu
Najava bugarskih zvaničnika da neće obnoviti ugovor o kupovini gasa od "Gasporoma", koji im ističe do kraja godine ponovo je, uzburkala javnost i u Srbiji.
Foto: Pixabay
Sve oči su uprte u Bugarsku, jer značajne količine gasa u Srbiju upravo stižu preko njihove teritorije.
Energetski stručnjaci, međutim, smatraju da Bugari trenutno nemaju alternativu za ruski gas i da je poruka koju šalju najavom da će odustati od njega, pre svega politička. Napominju i da takva odluka Bugarske ne bi imala uticaj na dotok ruskog gasa u Srbiju ili Mađarsku, jer ideja o odustajanja od sklapanja ugovora ne podrazumeva da će odustati i od tranzita gasa preko njihove teritorije za druge zemlje.
Zamenik premijera Asen Vasiljev je izjavio da Bugarska neće obnavljati ugovor o snabdevanju prirodnim gasom sa ruskim "Gaspromom" zbog rata u Ukrajini, ali da će razmotriti alternativne isporuke i budući zajednički ugovor sa Evropskom unijom kako bi izbegla nestašice ovog energenta.
Inače, Bugarska se skoro u potpunosti snabdeva gasom na osnovu desetogodišnjeg ugovora sa "Gaspromom", koji ističe krajem ove godine.
Vučić: Tu ideju nije lako sprovesti
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je danas izjavio kako nije siguran da bi Bugarska mogla tako lako da sprovede ideju o prekidu uvoza ruskog gasa, jer nema dovoljno gasa iz drugih izvora, odnosno iz Kaspijskog mora. Najavio je da će Srbija razgovarati sa "Gaspromom" oko novog ugovora.
"Mi hoćemo ruski gas iz Turskog toka, i mi plaćamo tranzitnu taksu. To što Bugari hoće je njihova stvar. Za nas je dobro ako postoji više izvora gasa. Teško je sada, kada je krenula histerija po svetu, jer je postalo nemoguće racionalno razgovarati s nekim, zato je bolje sačekati da prođe neko vreme", rekao je Vučić.
Kako piše Blumberg, Evropska komisija je prošle nedelje iznela plan za zamenu dobavljača skoro dve trećine uvoza ruskog gasa ove godine, i nastoji da postepeno ukine zavisnost od Rusije kada je reč o svim fosilnim gorivima do 2027. Vlada u Sofiji je godinama odlagala projekte diverzifikacije svojih izvora, uključujući vezu gasovoda sa susednom Grčkom i proširenje jedinstvenog skladišta gasa u zemlji, a u ovom trenutku nastoji da ubrza oba projekta zbog straha da bi rat u Ukrajini mogao da izazove veći poremećaj.
Kako je rekao zamenik bugarskog premijera, vlada se nada da će zajednički mehanizam Evropske unije o snabdevanju gasom funkcionisati do kraja leta, što bi, prema njegovim rečima, omogućilo EU da ispregovara bolje cene. Rat u Ukrajini je već primorao EU da redefiniše svoju energetsku politiku i traži brže smanjenje zavisnosti od Rusije, njenog najvećeg snabdevača energijom.
U međuvremenu, prema podacima koje je pre nekoliko dana objavio "Gasprom", ruska kompanija je tokom prvih 15 dana marta značajno povećala izvoz gasa na mesečnom nivou u devet evropskih zemalja, uključujući i Bugarsku. Isporuka gasa Bugarskoj povećana je za više od 24 odsto, a najveće povećanje isporuka gasa je za Poljsku – 72 odsto i Hrvatsku – čak 111 odsto.
Bajatović: Izjave iz Bugarske su pusti snovi
Direktor "Srbijagasa" Dušan Bajatović je rekao danas da su izjave zvaničnika Bugarske o neprodužavanju ugovora pusti snovi, jer nemaju odakle da pune gasovod nego iz Rusije.
"Bugarska tu kupovinu ne može da obustavi, jer bi i sama ostala bez gasa. To je politička izjava. Rezultat pritiska na Bugarsku, a zatim je to pritisak na Srbiju i Mađarsku. Srbija trenutno 'vuče' gas iz dva pravca, a 50 do 60 odsto stiže Balkanskim tokom preko Bugarske, dok deo gasa stiže preko Mađarske. Za zemlje Evrope gas se bez prestanka isporučuje i preko Ukrajine. Nisu ukinuti sviftovi. Za energente funkcioniše bankarski sistem", rekao je Bajatović za TV Prva.
Koje alternative ima Bugarska?
Stručnjak za eneregtiku Miloš Zdravković za Euronews Srbija kaže da Bugarima ne bi bilo prvi put da sabotiraju ruske projekte u Evropi i ističe da to što Bugarska neće direktno da pregovara sa Rusima o novom gasnom ugovoru ne bi trebalo da ima posledice po Srbiju.
"Bugari imaju oko 70 miliona dolara godišnje tranzitnih taksi i teško da taj novac mogu da nadoknade iz nekog drugog izvora, ali se ovde ni ne postavlja pitanje protoka gasa za ostale zemlje. Svaka država za sebe pravi aranžmane, a Mađarska ima najbolje dugoročne ugovore i ona je u najpovoljnijoj energetskoj poziciji. Mi možemo poput njih da sklopimo novi ugovor. Jedino može da nas omete ako uvedemo sankcije Rusiji, jer u tom slučaju ne možemo očekivati da nam izađe u susret oko cene", smatra Zdravković.
Stručnjak za energetiku napominje da Bugarska, da bi izbegla pregovore sa "Gaspromom", može da se snabdeva preko Ukrajine, odnosno da gas iz Ukrajine ide preko Moldavije, Rumunije u Bugarsku, a druga varijanta je da ide reverzibilni gas Turskim tokom u suprotnom smeru, preko Mađarske i Srbije ka njima.
"Mogu negde u Centralnoj Evropi da kupuju gas, ali je to za njih mnogo skuplje i taj gas koji bi kupovali, odnosno način na koji bi ga kupovali im se ne isplati. Za njih je najpovoljnije, kao do sada, da ga kupuju direktno od 'Gasproma'", smatra Zdravković.
On napominje da Bugarska nema kratkoročno rešenje za potpunu zamenu ruskog gasa, a da kao na dugoročno rešenje računaju na novi terminal za gas u luci Aleksandropolis.
"Potrebno je, međutim, da se napravi konekcija između Aleksandropolisa i i bugarsko-grčke granice, pa ka Sofiji i to je onaj gasovod na koji bi trebalo da se priključi i naš Niš-Dimitrovgrad. Tu ima mnogo problema, jer još ne postoji ni terminal u Aleksandroipolisu, niti ima dovoljno gasa koji dolazi iz Azerbejdžana. Eventualno na šta mogu da računaju je gas sa Levanta, koji bi se vadio na obalama Izraela, Libana i grčkog Kipra, ali bi taj gasovod zaobilazio Aleksandropolis, on bi išao na Krit, pa odatle na Peloponez, a onda ka Južnoj Italiji. Ni u jednoj varijanti ne vidim šta Bugari mogu da urade drugačije", kaže Zdravković.
"Gasprom" više zaradio bez dugoročnih ugovora
On napominje da je "Gasprom" tokom energetske krize dodatno zaradio zbog odluke evropskih zemalja da otkažu dugoročne ugovore.
"Kompanija je imala dnevnu zaradu od 275 miliona dolara i tu ne računamo obrt ili izvoz nego samo dobit, a u martu je zbog svega ovoga što su Evropljani odustali od dugoročnih ugovora, pa su im prodavali gas na berzi odnosno na spot tržištima, dnevno zarađivala 750 miliona dolara. Dakle, tri puta više su dobijali", smatra Zdravković.
On smatra da Rusija ne bi mnogo izgubila ako bi Evropa odustala od ruskog gasa, jer se poprilično preorijentisala na azijska tržišta.
"Izgradili su moćan gasovod Snaga Sibira 1, kapaciteta 61 milijardu kubika, gde je 38 milijardi kubika rezervisano za kineske potrošače, a ostatak za Aziju. Napravili su veliki naftno-gasni terminal u Vladivostoku. Takođe je napravljen veliki gasovod Sahalin - Habarovsk - Vladivostok i oni obezbeđuju svoj tečni naftni gas, ovladali su tim tehnologijama uz pomoć američkih kompanija pre sankcija i oni sada nastupaju i istiskuju katarski i australijski gas iz Indije. Ambicije Kine su da do 2028. poveća uvoz ruskog gasa na 200 milijardi kubika, a to je otprilike izvoz koji Rusija izvozi u zemlje EU", ukazuje Zdravković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
EU kaznila Netfliks sa 4,75 miliona evra zbog kršenja uredbe o zaštiti podataka
18.12.2024.•
0
Holandski organ za zaštitu podataka kaznio je američku striming platformu Netfliks sa 4,75 miliona evra zbog kršenja Uredbe Evropske unije o zaštiti podataka.
Aleksić o pasivnom statusu domaćinstava: Država se obračunava sa poljoprivrednicima, sve veći otpor
17.12.2024.•
6
Politika aktuelne vlasti je tokom poslednjih 12 godina, poljoprivredu sistemski uništavala umesto da je podstiče, rekao je narodni poslanik Miroslav Aleksić.
Vučić: Vlada da formira tim koji će se baviti sankcijama NIS-u, moraću da pričam sa Putinom
17.12.2024.•
21
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić predložio je danas Vladi Srbije da formira tim koji će se baviti posledicama sankcija koje će SAD navodno uvesti NIS-u.
Kompanija u vlasništvu Volkswagena više neće gume iz Linglonga - zbog eksploatacije radnika
17.12.2024.•
16
Nemačka kompanija MAN Truck & Bus tvrdi da je u novembru obustavila nabavku guma iz zrenjaninske fabrike kineske kompanije Linglong, posle višegodišnjih navoda o eksploataciji radnika u ovoj fabrici.
Deset miliona evra iz budžetske rezerve za Beograd na vodi
17.12.2024.•
10
Kreativno inovativni multifunkcionalni centar Ložionica, koji se gradi u kompleksu Beograd na vodi, dobio je nešto više od 10 miliona evra iz budžeta, objavljeno je u Službenom glasniku.
Slučajno otkrio tuđu firmu na svojoj adresi, nadležni mu rekli: "Nema brisanja kad niste vlasnik"
16.12.2024.•
31
Da banka nije poslala pismo preduzeću registrovanom na adresi gde živi, Beograđanin Zoran Miletić ne bi ni znao da je nepoznata firma za svoju poslovnu adresu izabrala njegov stan na Čukarici.
Mali o tome da li ćemo ponovo iz flaša sipati gorivo: Sankcije NIS-u veliki i težak problem
16.12.2024.•
115
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da bi uvođenje sankcija NIS-u bilo izuzetno loše za Srbiju.
Turska zabranila da se datumi osnivanja fudbalskih klubova koriste kao šifre za platne kartice
16.12.2024.•
0
U Turskoj će biti ukinute debitne i kreditne platne kartice koje kao lozinke koriste datume osnivanja fudbalskih klubova.
Hil o mogućim sankcijama NIS-u: Rizik saradnje sa ruskim firmama odavno poznat
15.12.2024.•
23
Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil izjavio je da ne može da komenatriše mogućnost uvođenja američkih sankcija kompaniji NIS.
Automobilskoj industriji u Srbiji ne ide dobro, a tek se očekuje pogoršanje
15.12.2024.•
22
Izvoz će biti jedna od najbolnijih tačaka srpske ekonomije i u narednom periodu, a njen najviše pogođeni deo je auto industrija.
Đedović Handanović: Uvođenje sankcija NIS imaće teške posledice po Srbiju
15.12.2024.•
42
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je odluka o uvođenju sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS) geopolitička, usmerena protiv Rusije.
Ako SAD uvedu sankcije NIS-u: Drastičan skok cena i nestašica goriva, a to je samo deo posledica
15.12.2024.•
153
Drastičan skok cena i nestašica goriva, ali i mogući udar na državne finansije i međunarodne odnose, neke su od mogućih posledica ukoliko SAD uvedu sankcije NIS-u, kažu stručnjaci.
Stanovi u Srbiji poskupeli za godinu dana: Vojvodina na drugom mestu po povećanju
15.12.2024.•
7
RGZ indeks cena stanova u trećem tromesečju 2024. iznosi 168,69, što pokazuje da su cene stanova porasle za 4,69 odsto u odnosu na isti period prošle godine, objavio je Republički geodetski zavod.
Rok za predaju obaveštenja o isplati lične zarade za preduzetnike je 16. decembar
14.12.2024.•
0
Poreska uprava (PU) podseća da je rok za predaju obaveštenja o opredeljenju za isplatu lične zarade ili prestanku isplate za preduzetnike počev od 1. januara 2025, ističe 16. decembra.
NIS: Poslovanje neometano, snabdevenost pumpi redovna
14.12.2024.•
4
Poslovanje Naftne industrije Srbije (NIS) u ovom momentu se obavlja neometano i snabdevenost lanca benzinskih stanica je redovna, rečeno je u toj kompaniji.
Prodavci na pijaci bez fiskalnih kasa i tokom 2025. godine: Ponovo pomeren rok
14.12.2024.•
11
Pijačni prodavci u Srbiji ni iduće godine neće morati da imaju fiskalne kase.
NBS: Novembarska inflacija 0,3 odsto, hrana i piće od prošle godine poskupeli za 4,6 odsto
13.12.2024.•
15
Narodna banka Srbije saopštila je da je međugodišnja inflacija u novembru "usporila" na 4,3 odsto u skladu sa projekcijama dok su cene hrane i pića veće za 4,6 odsto nego prošle godine.
Rio Tinto i litijum u Argentini: Kompanija planira investiciju od 2,5 milijardi dolara
13.12.2024.•
3
Anglo-australijska rudarska kompanija Rio Tinto planira da investira 2,5 milijardi dolara u svoj prvi komercijalni projekat proizvodnje litijuma - u Rinkonu u Argentini.
Živković: EPS u petak preuzima blok B3 termoelektrane Kostolac
12.12.2024.•
6
Elektroprivreda Srbije (EPS) će 13. decembra potpisati sertifikat o preuzimanju bloka B3 termoelektrane u Kostolcu od kineske kompanije CMEK.
Evropska centralna banka snizila kamatne stope: Počinje da važi od 18. decembra
12.12.2024.•
3
Evropska centralna banka odlučila je da od 18. decembra smanji tri ključne kamatne stope za 25 baznih poena.
Koji su aktuelni trendovi u arhitekturi?
12.12.2024.•
0
Savremena arhitektura kombinuje funkcionalnost, estetiku i održivost.
Komentari 26
Lala
Iznogud
inzenjer
https://www.agora-energiewende.de/en/service/recent-electricity-data/chart/power_generation/18.03.2022/21.03.2022/today/
mislim da je prilicno samo-objasnjavajuci. treba sve balansirati.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar