Cena armature u Srbiji svaki dan sve veća, do građevinskog materijala sve teže doći
Za samo nedelju dana armatura je poskupela za oko 50 odsto po toni.
Foto: Pixabay
Juče su na stovarištima prodavci za kilogram tražili 195 dinara, a pre nekoliko dana je cena za istu količinu bila oko 130 dinara, piše Euronews Srbija.
Iz Privredne komore Srbije upozoravaju da je otežana nabavka ovog građevinskog materijala, kao i da se očekuje dalji rast cene. Kako navode u PKS, smanjena je ili obustavljena isporuka prema kupcima, a procenjuju da bi zalihe koje prodavci imaju mogle potrajati najviše dva meseca.
Na stovarištima u Srbiji kažu da uglavnom još ima dovoljno svih vrsta građevinskog materijala, ali napominju da se za pojedine vrste robe, poput proizvoda od čelika, svakog dana formira nova - viša cena i da je postalo gotovo nemoguće predati ponudu sa ozbiljno izračunatom cenom koja će trajati duže od jednog dana. Na portalima firmi koje prodaju armaturu navedeno je da se cena dobija na upit.
U PKS napominju da se priprema sastanak između proizvođača, uvoznika i velikih građevinskih kompanija kako bi se rešio problem i sprečila nestašica građevinskog materijala.
"Sukob u Ukrajini doveo je i do globalnog poremećaja tržišta hemikalija neophodnih za održavanje procesa proizvodnje cementa, prvenstveno gvožđe-sulfata i rastvora uree. U cementarama u Srbiji postoje zalihe za šest meseci", kažu u Privrednoj komori.
Oni napominju da su srpske cementare svoje potrebe za ugljem i naftnim koksom od oko 14 miliona evra, sa oko 50 odsto podmirivale uvozom iz Rusije.
Vlada Srbije na predlog PKS ubrzano radi na hitnom usklađivanju sa regulativama EU o korišćenju alternativnih goriva. Tržišta sa kojih je moguće da se uvezu kameni, mrki ugalj i koks su Grčka, Mađarska, Rumunija i SAD.
"Održano je nekoliko sastanaka i očekujemo rešenja koja će omogućiti nesmetanu proizvodnju cementa u Srbiji. Cene građevinskog materijala se nikada nisu vratile na nivo pre krize izazvane virusom korona, tako da su poslednja dešavanja u Ukrajini samo pojačala strah onih koji prodaju da će ostati bez robe. Izuzetno je važno da građevina ne stane, a veliki su izazovi, jer se u trenutnim okolnostima skoro ništa više ne može planirati", kaže Ivana Vuletić iz Udruženja za građevinarstvo, industriju građevinskog materijala i stambenu industriju.
Građevinci u pojedinim evropskim zemljama takođe ukazuju na probleme sa nabavkom materijala za nastupajuću sezonu, a iz Udruženja nemačke građevinske industrije upozoravaju da isporuke važnih proizvoda kao što su šrafovi i ekseri zbog sankcija Rusiji više ne dolaze u dovoljnim količinama u Nemačku. Oni navode da postoji mogućnost da zbog nestašice pojedinih vrsta građevinskih materijala obustave ili potpuno odustanu od nekih projekata koji su planirani.
Cene se menjaju na dnevnom nivou
Šefica jednog beogradskog stovarišta, Tanja Apricović Pejović, kaže za Euronews Srbija da na stovarištima još ima svega, ali da se cene menjaju na dnevnom nivou i da su od početka godine sigurno oko 50 odsto veće. Na njih, kako objašnjava, nije uticao samo rat u Ukrajini, već je problem sa cenama građevinskog materijala prethodno pogurala kriza izazvana virusom korona, a problemi su se onda samo nadovezali.
"Ranije smo formirali cene na osnovu onih koje dobijemo od proizvođača, ali sada bukvalno za to nema vremena kada je u pitanju gvožđe. To je berzanska roba i svakog jutra je druga cena. Robe još imamo, ali je pitanje kako će dalje teći nabavka", kaže Apricović Pejović.
Ona napominje da trenutno nema nestašice materijala i da svega ima dovoljno, ali da su nabavne cene skočile i da je poskupeo i transport robe.
"Nama su OSB ploče iz Mađarske dovozili u povratku vozači koji su išli u Ukrajinu i Rusiju, a sada je obim tog trgovanja značajno opao i prevoz je drastično poskupeo. Ranije smo plaćali oko 850 evra po kamionu, a sada je oko 1.350 evra i to ako uspemo da ga nađemo i da ugovorimo prevoz. Normalno je da je bilo jeftinije kada su prevoznici pravili ture u oba smera, a sada moraju da idu namenski po robu i to poskupljuje tansport. Ali, to je samo jedan segment", kaže Apricović Pejović.
Todorović: Energenti zidaju cenu
Generalni direktor jednog građevinskog preduzeća, Ratomir Todorović, za Euronews Srbija kaže da je gradnja objekata ove godine poskupela bar 30 odsto i da je neizvesno gde će se rast cena zaustaviti. Navodi i da bi, ako se taj trend nastavi, mogli biti ugroženi infrastrukturni projekti, ali i stanogradnja.
"Sa postojećim cenama teško je ispoštovati prethodne ugovore, ali i planirati buduće radove i davati ponude. To se sve zakomplikovalo, jer je mnogo neizvesnosti. Svi problemi su nastali u suštini zbog nafte, jer energenti imaju udeo u svim drugim cenama, zbog transporta robe", kaže Todorović.
Navodi i da ovo preduzeće ima razvijene poslove u Rusiji i da radnici za sada normalno odlaze u tu zemlju, ali da očekuje da će deo poslova biti prolongiran ili odložen.
"Ugovorili smo poslove u rubljama, a ljude plaćamo u devizama i sada je sve neizvesno. Videćemo kako će biti u narednom periodu", kaže Todorović za Euronews Srbija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Politiko: Evropa troši milijarde na ruski gas
18.01.2025.•
0
Evropa kupuje ruski gas po stopi bez presedana u 2025. godina, čime troši milijarde dolara koje Kremlj može da koristi za finansiranje svog rata u Ukrajini, prenosi Politiko.
Mićović o sankcijama NIS-u: Minimalan uslov za tržište goriva je da rafinerija u Pančevu nastavi rad
18.01.2025.•
5
Srbija nastavlja razgovore sa SAD-om i Rusijom podovom uvođenja sankcija NIS-u.
Spoljnotrgovinski deficit raste a strane direktne investicije polako presušuju: BDP, ipak, solidan
17.01.2025.•
5
Vodeće srpske ekonomiste zabrinjava to što se pogoršavaju sve komponente spoljnotrgovinske razmene jer se smanjuju doznake a raste odliv po osnovu dividendi i kamata dok uvoz raste brže od izvoza.
Nove cene goriva: Skuplji i dizel i benzin
17.01.2025.•
27
Objavljene su nove cene goriva koje će važiti do sledećeg petka, 24. januara.
Preduzeće Expo daje više od 28.000 evra za table i oznake u novom sedištu firme
17.01.2025.•
3
Preduzeće "EXPO 2027" daje oko 3,3 miliona dinara (28.600 evra) za nabavku 119 tabli za označavanje zgrade, novog sedišta tog preduzeća u Beogradu, objavila je Nova ekonomija.
Ambasador Hil o sankcijama NIS-u: Nećete kupovati gorivo na ulici kao 1990-ih
16.01.2025.•
74
Najvažnije je da Srbija napravi plan za uklanjanje ruskog udela iz vlasništva iz NIS-a, rekao je odlazeći ambasador SAD u Beogradu Kristofer Hil.
NIS obavestio poljoprivrednike da 27. januara ističe uredba o povlašćenoj ceni dizela
15.01.2025.•
5
Naftna industrija Srbije (NIS) je obavestila poljoprivrednike da 27. januara ističe uredba po kojoj imaju pravo na povlašćenu cenu dizela od 179 dinara po litru.
Ilon Mask tužen zbog kupovine akcija Tvitera po nerealnim cenama
15.01.2025.•
0
Američka Komisija za hartije od vrednosti (SEC) podnela je tužbu protiv Ilona Maska zbog toga što je prekršio zakon kada je kupio akcije Tvitera "po veštački niskim cenama".
Korisnici ajfona više ne mogu da skidaju aplikacije NIS-a
15.01.2025.•
7
Korisnici ajfona više ne mogu da skidaju i preuzimaju aplikacije Naftne industrije Srbije (NIS), dok android uređaji i dalje omogućavaju ovu opciju.
Meta otpušta pet odsto zaposlenih - one sa najslabijim rezultatima
15.01.2025.•
0
Kompanija Meta planira da otpusti pet odsto radnika, a na meti su oni s najslabijim rezultatima.
Posle "šok-terapije": Inflacija u Argentini pala na 117 odsto
15.01.2025.•
4
Inflacija u Argentini je 2024. godine iznosila 117,8 odsto što je pad od 94 poena u odnosu na prethodnu godinu, čime se ponosi ultraliberalni predsednik Havijer Milei.
Rusija kaznila Google sa 75 miliona evra jer ignoriše prethodnu kaznu
15.01.2025.•
2
Ruski sud je kaznio kompaniju Google sa osam milijardi rubalja (75,1 milion evra) zbog nepoštovanja prethodnih kazni, saopštio je sud Čeretanovo na Telegramu.
Beogradska berza privremeno obustavila trgovanje akcijama NIS-a
14.01.2025.•
4
Beogradska berza donela je danas odluku o privremenoj obustavi trgovanja akcijama Naftne industrije Srbije na prajm listingu.
Sutra počinje isplata uvećanih plata u javnom sektoru, prvo zdravstvenim radnicima
14.01.2025.•
6
U Srbiji sutra počinje isplata prvih uvećanih plata u javnom sektoru koje će biti isplaćene najpre zdravstvenim radnicima, izjavio je ministar finansija Siniša Mali.
Stambeni kredit od 100.000 evra: Banke ćute, ministarstvo obračunava, a mladi u blokadi
14.01.2025.•
9
Skupština Srbije trebalo bi u februaru da usvoji Zakon o kreditiranju stanova za mlade dok se komercijalne banake o tome vidljivo ne oglašavaju kao ni roditelji potencijalnih budućih vlasnika stanova.
Lavrov: NIS nikako ne može biti nacionalizovan
14.01.2025.•
78
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov izjavio je da NIS ni u kom slučaju ne može biti predmet nacionalizacije.
Vučić sa Bocan-Harčenkom o sankcijama NIS-u: Zatražio sam od ruskih prijatelja da počnu konsultacije
14.01.2025.•
4
Aleksandar Vučić rekao je da je tokom sastanka sa ruskim ambasadorom Aleksandrom Bocan-Harčenkom zatražio od "ruskih prijatelja" da otpočnu konsultacije o funkcionisanju NIS-a.
Španija uvodi porez od 100 odsto na nekretnine stanovnicima zemalja van EU
14.01.2025.•
8
Španska vlada najavila je planove za uvođenje poreza do 100 odsto na nekretnine koje kupuju stanovnici zemalja koje nisu u EU, poput Velike Britanije i SAD.
Koliko bi Srbiju mogao da košta otkup NIS-a i ima li te pare?
14.01.2025.•
49
Sankcije koje su SAD uvele NIS-u zbog ruskog vlasništva mogle bi da znače da će Srbija morati da otkupi udeo Gasproma i Gaspromnjefta od 56,15 odsto akcija.
Narodna banka Srbije: Neto devizne rezerve dostigle 24,6 milijardi evra
13.01.2025.•
3
Narodna banka Srbije je saopštila da su bruto devizne rezerve na kraju 2024. godine dostigle rekordni nivo u iznosu 29,2 milijarde evra, a u odnosu na novembar povećane su za 589,9 miliona evra.
Petković "Ne damo Jadar": Sprečićemo izgradnju gasovoda za planirani rudnik litijuma
13.01.2025.•
7
Aktivista udruženja "Ne damo Jadar" Nebojša Petković poručio je da meštani Gornjih Nedeljica kod Loznice neće dozvoliti gradnju gasovoda za potrebe planiranog rudnika litijuma u tom kraju.
Komentari 25
Pers
Zivela Srbija i ovaj mucenicki narod u njoj....
Антун Чупак
Cane
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar