Cena armature u Srbiji svaki dan sve veća, do građevinskog materijala sve teže doći
Za samo nedelju dana armatura je poskupela za oko 50 odsto po toni.
Foto: Pixabay
Juče su na stovarištima prodavci za kilogram tražili 195 dinara, a pre nekoliko dana je cena za istu količinu bila oko 130 dinara, piše Euronews Srbija.
Iz Privredne komore Srbije upozoravaju da je otežana nabavka ovog građevinskog materijala, kao i da se očekuje dalji rast cene. Kako navode u PKS, smanjena je ili obustavljena isporuka prema kupcima, a procenjuju da bi zalihe koje prodavci imaju mogle potrajati najviše dva meseca.
Na stovarištima u Srbiji kažu da uglavnom još ima dovoljno svih vrsta građevinskog materijala, ali napominju da se za pojedine vrste robe, poput proizvoda od čelika, svakog dana formira nova - viša cena i da je postalo gotovo nemoguće predati ponudu sa ozbiljno izračunatom cenom koja će trajati duže od jednog dana. Na portalima firmi koje prodaju armaturu navedeno je da se cena dobija na upit.
U PKS napominju da se priprema sastanak između proizvođača, uvoznika i velikih građevinskih kompanija kako bi se rešio problem i sprečila nestašica građevinskog materijala.
"Sukob u Ukrajini doveo je i do globalnog poremećaja tržišta hemikalija neophodnih za održavanje procesa proizvodnje cementa, prvenstveno gvožđe-sulfata i rastvora uree. U cementarama u Srbiji postoje zalihe za šest meseci", kažu u Privrednoj komori.
Oni napominju da su srpske cementare svoje potrebe za ugljem i naftnim koksom od oko 14 miliona evra, sa oko 50 odsto podmirivale uvozom iz Rusije.
Vlada Srbije na predlog PKS ubrzano radi na hitnom usklađivanju sa regulativama EU o korišćenju alternativnih goriva. Tržišta sa kojih je moguće da se uvezu kameni, mrki ugalj i koks su Grčka, Mađarska, Rumunija i SAD.
"Održano je nekoliko sastanaka i očekujemo rešenja koja će omogućiti nesmetanu proizvodnju cementa u Srbiji. Cene građevinskog materijala se nikada nisu vratile na nivo pre krize izazvane virusom korona, tako da su poslednja dešavanja u Ukrajini samo pojačala strah onih koji prodaju da će ostati bez robe. Izuzetno je važno da građevina ne stane, a veliki su izazovi, jer se u trenutnim okolnostima skoro ništa više ne može planirati", kaže Ivana Vuletić iz Udruženja za građevinarstvo, industriju građevinskog materijala i stambenu industriju.
Građevinci u pojedinim evropskim zemljama takođe ukazuju na probleme sa nabavkom materijala za nastupajuću sezonu, a iz Udruženja nemačke građevinske industrije upozoravaju da isporuke važnih proizvoda kao što su šrafovi i ekseri zbog sankcija Rusiji više ne dolaze u dovoljnim količinama u Nemačku. Oni navode da postoji mogućnost da zbog nestašice pojedinih vrsta građevinskih materijala obustave ili potpuno odustanu od nekih projekata koji su planirani.
Cene se menjaju na dnevnom nivou
Šefica jednog beogradskog stovarišta, Tanja Apricović Pejović, kaže za Euronews Srbija da na stovarištima još ima svega, ali da se cene menjaju na dnevnom nivou i da su od početka godine sigurno oko 50 odsto veće. Na njih, kako objašnjava, nije uticao samo rat u Ukrajini, već je problem sa cenama građevinskog materijala prethodno pogurala kriza izazvana virusom korona, a problemi su se onda samo nadovezali.
"Ranije smo formirali cene na osnovu onih koje dobijemo od proizvođača, ali sada bukvalno za to nema vremena kada je u pitanju gvožđe. To je berzanska roba i svakog jutra je druga cena. Robe još imamo, ali je pitanje kako će dalje teći nabavka", kaže Apricović Pejović.
Ona napominje da trenutno nema nestašice materijala i da svega ima dovoljno, ali da su nabavne cene skočile i da je poskupeo i transport robe.
"Nama su OSB ploče iz Mađarske dovozili u povratku vozači koji su išli u Ukrajinu i Rusiju, a sada je obim tog trgovanja značajno opao i prevoz je drastično poskupeo. Ranije smo plaćali oko 850 evra po kamionu, a sada je oko 1.350 evra i to ako uspemo da ga nađemo i da ugovorimo prevoz. Normalno je da je bilo jeftinije kada su prevoznici pravili ture u oba smera, a sada moraju da idu namenski po robu i to poskupljuje tansport. Ali, to je samo jedan segment", kaže Apricović Pejović.
Todorović: Energenti zidaju cenu
Generalni direktor jednog građevinskog preduzeća, Ratomir Todorović, za Euronews Srbija kaže da je gradnja objekata ove godine poskupela bar 30 odsto i da je neizvesno gde će se rast cena zaustaviti. Navodi i da bi, ako se taj trend nastavi, mogli biti ugroženi infrastrukturni projekti, ali i stanogradnja.
"Sa postojećim cenama teško je ispoštovati prethodne ugovore, ali i planirati buduće radove i davati ponude. To se sve zakomplikovalo, jer je mnogo neizvesnosti. Svi problemi su nastali u suštini zbog nafte, jer energenti imaju udeo u svim drugim cenama, zbog transporta robe", kaže Todorović.
Navodi i da ovo preduzeće ima razvijene poslove u Rusiji i da radnici za sada normalno odlaze u tu zemlju, ali da očekuje da će deo poslova biti prolongiran ili odložen.
"Ugovorili smo poslove u rubljama, a ljude plaćamo u devizama i sada je sve neizvesno. Videćemo kako će biti u narednom periodu", kaže Todorović za Euronews Srbija.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Nakon masovnog trovanja mušterija: Mekdonalds ulaže 100 miliona dolara da povrati ugled
17.11.2024.•
0
Mekonalds je objavio da će utrošiti 100 miliona dolara kako bi pojačao prodaju nakon što je epidemija izazvana bakterijom ešerihija koli uplašila kupce i uticala na pad poslovanja firme u SAD.
"Pošte Srbije": Znatno povećan broj pošiljaka zbog Temu-a, robot za sortiranje uskoro u Novom Sadu
17.11.2024.•
10
Broj pošiljki Pošte i Post ekspresa povećan je oko 60 odsto od kada je krenula aplikacija Temu, izjavio je FoNetu vršilac dužnosti direktora "Pošta Srbije" Zoran Anđelković.
Kad ti Ilon Mask ponudi posao: Nećete primati platu, a radićete više od 80 sati nedeljno
17.11.2024.•
8
Jedan od lidera novoformiranog Sekretarijata za efikasnost vlade u administraciji Donalda Trampa, Ilon Mask, objavio je oglas za posao.
Evropska komisija za Srbiju predviđa solidan privredni rast
16.11.2024.•
0
U Evropskoj uniji privreda posle dužeg perioda stagnacije beleži blagi rast i inflacija nastavlja da pada.
Gasprom prestaje da isporučuje gas OMV-u
15.11.2024.•
5
Ruska državna naftna kompanija Gasprom, prestaće da snabdeva austrijski OMV počevši od subote, izjavio je austrijski kancelar Karl Nehamer.
NIS izdaje prve korporativne obveznice: Zaduživanje od 5,8 milijardi dinara
15.11.2024.•
0
Skupština akcionara Naftne industrije Srbije (NIS) usvojila je danas, na vanrednoj sednici, Odluku o izdavanju prve emisije obveznica Društva, ukupne nominalne vrednosti 5,855 milijardi dinara.
Ovo su nove - stare cene goriva
15.11.2024.•
6
Objavljene su nove cene goriva, koje će od danas u 15 časova važiti narednih sedam dana.
EU kaznila Fejsbuk sa 800 miliona evra zbog kršenja antimonopolskih pravila
14.11.2024.•
0
Evropska unija je danas kaznila kompaniju Meta u čijoj se vlasništvu nalazi Fejsbuk sa 800 miliona evra zbog onoga što su nazvali "zloupotrebljivim praksama".
Poreska uprava: Novi iznosi poreza na oružje za 2024. godinu
14.11.2024.•
2
Poreska uprava Srbije odredila je nove iznose poreza na oružje za 2024. godinu, nakon obrade podataka iz Ministrastva unutrašnjih poslova kojom su usklađeni dinarski iznosi za registrovano oružje.
Obrušavanje kosina u Grdeličkoj klisuri: Azvi tužen za milione evra jer nije platio radove
14.11.2024.•
12
Španska kompanija Azvi, koja je gradila deo auto-puta E75 u Caričinoj dolini, tužena je zbog neisplaćivanja novca za sanaciju kosina koje su se urušavale od Grdeličke klisure do tunela Predejane.
Bivši predsednik Fiskalnog saveta: Iz Srbije godišnje ode 40.000 ljudi, ovo su razlozi
14.11.2024.•
11
Oko 40.000 ljudi godišnje emigrira iz Srbije, zbog kvaliteta usluga i institucija, obrazovanja i zdravstva, kao i visine plata, ocenio je donedavni predsednik Fiskalnog saveta, akademik Pavle Petrović
Srbija će "rafale" plaćati sve do 2028: Ove i naredne dve godine daje 2,46 milijardi evra
13.11.2024.•
37
Za nabavku višenamenskih aviona rafal iz Francuske u ovoj i u naredne dve godine iz budžeta Srbije će, kako je predviđeno, biti isplaćeno oko 2,46 milijardi evra, prenosi Balkanska bezbednosna mreža.
Izazovno okruženje ili kriza u IT sektoru: Kakvo je stanje na tržištu u Srbiji?
13.11.2024.•
5
Loša kretanja na berzi dve svetske IT kompanije, Better Collective i Play Studios Europe navodno su dovela do otpuštanja velikog broja zaposlenih, kako u drugim zemljama, tako i u Srbiji.
Tabaković: Ispitati cene lekova, onaj koji koristim u jeftinoj apoteci u Novom Sadu skuplji 50 odsto
13.11.2024.•
18
Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković izjavila je da ne očekuje veći rast cena, nego snižavanje onih koje su neopravdano povećane.
U SAD istraga o 1,4 miliona Hondinih vozila zbog problema sa motorom
12.11.2024.•
4
Američka Nacionalna služba za bezbednost saobraćaja (NHTSA) saopštila je da otvara istragu u vezi sa 1,4 miliona vozila kompanije Honda nakon izveštaja o ozbiljnim problemima sa motorima.
Nedostatak porudžbina u Nemačkoj sve veći problem za ekonomiju
11.11.2024.•
4
Nedostatak narudžbina u Nemačkoj ponovo se pogoršao i postaje sve veći problem za tamošnju privredu, zaključak je izveštaja Instituta za ekonomska istraživanja IFO iz Minhena.
Orban: Na Savetu za saradnju Srbije i Mađarske biće donete važne odluke
11.11.2024.•
18
Premijer Mađarske Viktor Orban kaže da će ove nedelje biti održan sastanak Saveta za saradnju Srbije i Mađarske u Budimpešti na kome će fokus biti na ekonomskim pitanjima i biti donete važne odluke.
Belorusija postala zemlja partner BRIKS-a
11.11.2024.•
3
Belorusija je postala zemlja partner BRIKS-a, saopšteno je iz beloruskog Ministarstva spoljnih poslova.
Procenitelj Seneši: Lobi održava privid da nema krize na tržištu nekretnina da ne bi spuštali cene
11.11.2024.•
12
Iako je više od 10.000 stanova u Beogradu prazno i u njima niko ne živi, investitori ne popuštaju sa cenama, a glavni grad još liči na veliko gradilište.
Nezaposlenost u EU: Najmanja u Češkoj i Poljskoj, najveća u Španiji i Grčkoj
11.11.2024.•
0
Stopa nezaposlenosti u Evropskoj uniji u septembru iznosila je 5,9 procenata, manje za 0,2 procentna poena u odnosu na isti mesec prethodne godine, saopštila je služba za statistiku EU Evrostat.
Nekadašnji italijanski avio-prevoznik otpušta preostale zaposlene - oko 2.000 stjuardesa i pilota
11.11.2024.•
0
Nekadašnji italijanski nacionalni avio-prevoznik, Alitalija, započeo je procedure za kolektivno otpuštanje svojih preostalih 2.059 zaposlenih, rečeno je sindikatima iz te kompanije.
Komentari 25
Pers
Zivela Srbija i ovaj mucenicki narod u njoj....
Антун Чупак
Cane
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar