Mićović: Više nije bitno da li imamo jeftinije gorivo, nego da li ćemo ga imati uopšte

Optimistično je što su se cene nafte u svetu malo smirile, izjavio je generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović.
Mićović: Više nije bitno da li imamo jeftinije gorivo, nego da li ćemo ga imati uopšte
Foto: 021.rs
Mićović je naveo da se promene sa cenama veoma brzo dešavaju i da je teško reći da li možemo da budemo optimisti kada je reč o novim cenama, od sledećeg petka.
Mićović je za Tan‌jug istakao da u Srbiji cene derivata ne određuje sasvim tržište, već država određuje i maksimalno dozvoljene maloprodajne cene i državne dažbine.
"Ona to ne radi do kraja paušalno, nego na osnovu formule koja je usvojena i koja se nalazi u pravilniku o utvrđivanju maksimalnih prvo veleprodajnih, a onda i maloprodajnih cena. U skladu sa tom formulom ubacuju se kotacije referentnih derivata benzina i dizela sa međunarodnog tržišta i zato smo prošlog petka imali dosta veliku promenu cene dizela", objasnio je Mićović.
 
Upitan koliko dugo će naša država moći da pokriva razliku između tržišne cene i cene koju je sama odredila, Mićović je rekao da se odlukom o smanjenju akciza država odrekla dela svojih prihoda, a da s druge i dalje pritiska naftni sektor da radi na granici ili ispod granice izdržljivosti.
 
"Mi smo rekli u redu, izdržaćemo tih mesec dana, ali ovo je drugi mesec važenja uredbe i već se primičemo granici kada može doći do nešto lošijeg snabdevanja tržišta", rekao je on.
 
Prema njegovim rečima, važno je da se što pre izađe iz sadašnje situacije određivanja cena i da se prepusti da tržište formira deo cene koji se tiče tržišta, da država određuje deo cene koji se tiče dažbina i da tako dođemo do što realnijih cena.
 
Ocenio je da se uveliko nalazimo u periodu kada više nije bitno da li imamo gorivo po niskim cenama, nego da li ćemo ga imati uopšte.
 
"Potražnja i prodaja na benzinskim pumpama je od početka marta veća za 30 do 40 odsto. To ne odgovara realnim potrebama tržišta i sigurno znači da se prave zalihe", istakao je Mićović.
 
Dodao je da razume da su i sadašnje cene za potrošače velike, ali da podaci pokazuju da u zemljama gde cene derivata nisu pod kontrolom, gorivo je teško naći za manje od dva i po evra po litru.
 
Kada je reč o sankcijama Evropske unije koje će se primenjivati od 15. maja i odnose se na 12 kompanija među kojima je i Gaspromnjeft, većinski vlasnik Naftne industrije Srbije (NIS), Mićović je ocenio da je položaj NIS-a u ovom slučaju jedinstven.
 
"Srbija je jedina koja ima kompaniju u takvom statusu od 12 na koje se sankcije odnose. Mislim da će Evropa, ako već nije, uvideti anomaliju tih sankcija, odnosno da to nisu sankcije prema ruskoj kompaniji nego prema srpskom tržištu", rekao je Mićović.
 
Dodao je da bi bilo ispravno da se sankcije prema Naftnoj industriji Srbije ne primenjuju i da se NIS-u omogući doprema sirove nafte.
  • Penzioner

    29.03.2022 17:42
    Sveznajuci
    A ti kao znas zasto se cebe dizu. Drzava uzima i dalje najvecu deo za akcize, treba im za dalju pljacku ove jadne drzave. A tebi Micovicu predlazem da radus u zivotu nesto pametno, dosta si parazitizirao na tudjoj grbaci, niti si nekad nesto znao ni radio a ne radis ni dan danas.....
  • Pera

    29.03.2022 14:44
    A koliko kosta dizel u Rusiji?
  • mp3

    29.03.2022 12:15
    Nema problema
    Imamo 2 miliona sardina. Jel može to ulje u golfa dvojku?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija