Ekonomista upozorio: Poskupljenja dolaze u talasima, potrošači će ih tek osetiti

Još pre nego što je talas poskupljanja usled pandemije u potpunosti stigao do potrošača izbio je rat u Ukrajini koji je dodatno podstakao rast cena.
Ekonomista upozorio: Poskupljenja dolaze u talasima, potrošači će ih tek osetiti
Foto: Pixabay
Na ovo ukazuje ekonomista Volfgang Šnelbeher iz konsultantske kuće "Boston Konsalting grup" (BCG).
On ističe da će, čak i kada bi rat ubrzo stao, trajati najmanje godinu dana dok posledice budu pogodile u potpunosti potrošače.
"Poskupljenja dolaze u talasima. To smo videli kod cene goriva. Sledeće poskupljenje biće osetno u naredne tri, četiri nedelje, a dok poslednji talas usledi može trajati i do godinu dana", rekao je Šnelbeher za agenciju APA.
 
On je istakao da će inflacija biti tema koja će malo duže da nas prati.
 
"U hemijskoj i mašinskoj industriji je poskupljenje prošlog meseca bilo na nivou od cele prošle godine. Kod namirnica zabeležen je porast cene za 11 odsto, ali samo pet odsto je do sada došlo do kupca. Kod artikala higijene je porast cene dostigao osam odsto, a samo dva procenta stiglo je do kupaca", dodao je austrijski ekspert.
 
Bojkot uvoza energenata iz Rusije, prema njegovim rečima, imao bi nesagledive posledice.
 
"Kod nafte je to sprovodljivije nego kod gasa. Kod gasa se mora reći da sve što se sada događa jeste isključivo psihološki. Ne dolazi manje gasa iz Rusije. Niko do sada nije izračunao šta bi obustava isporuke gasa stvarno značila za lanac snabdevanja", objasnio je on.
 
Ukazao je da kada rastu cene energenata rastu troškovi za svaku kompaniju, i da se to potom širi na sve oblasti.
 
Šnelbeher smatra da su svi instrumenti za ublažavanje posledica rastućih cena energenata već iskorišćeni. Dalje smanjenje kamata nije moguće, jer se ne mogu, kaže, u doba kada se ide ka inflaciji od šest odsto, dalje smanjivati kamate, koje su inače već oko nule.
 
Domaćinstva, kaže, zbog rastuće inflacije suočena su sa masivnim padom kupovne moći.
 
Šnelbeher kaže da je aktuelna situacija krhka kao što dugo nije bila.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dragan

    30.03.2022 09:22
    Ah
    Super.Mi i onako nemamo industriju pa nema šta da nas pogodi.Eto zavrnuli su nam benzin pa ćemo kao Šveđani upoznati lepotu hodanja,vožnje bicikla.Što pšenica,ulje,povrće,voće poskupljuje kad imamo svoje zalihe za izvoz ?
  • Vlada

    30.03.2022 08:41
    Vece cene, manji promet. Na zalost, ljudi ce poceti da se odricu i da smanjuju kolicine kupljenih proizvoda. Veliki broj trgovaca i zanatlija koristi situaciju pa podize cene i vise nego sto bi trebalo. Vratice im se to sa kamatom jer se do sada sve prelivalo na onom poslednjem u lancu. A kada taj vise ne bude imao novca usledice povratni talas. Samo neka besomucno podizu cene.
  • rale

    30.03.2022 07:56
    Znači budućnost ekonomije je da će sve na kraju biti tako povezano da će npr. požar u džungli Amazonije da izazove sve da poskupi. Kad malo razmisliš shvatiš da je onda ovakav sistem totalno nerealan i neodrživ.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija