Fajnenšel tajms: Postoje znaci da se finansijski sektor Rusije oporavlja

Iako se oporavak rublje pogrešno koristi kao dokaz da Rusija izlazi na kraj sa sankcijama, postoje znaci da se finansijski sektor te zemlje oporavlja posle početnog šoka zbog uvođenja kaznenih mera.
Fajnenšel tajms: Postoje znaci da se finansijski sektor Rusije oporavlja
Foto: Pixabay
Londonski Fajnenšel tajms navodi da ekonomisti Instituta za međunarodne finansije (IIF), Elina Ribakova i Bendžamin Hildženstok, ispravno ukazuju da skok vrednosti rublje ne bi trebalo nikoga da iznenadi.
 
Uvoz je znatno opao, kamatne stope su udvostručene, uvedena je oštra kontrola kapitala, a Rusija prodajom nafte i gasa nastavlja da akumulira prihode iz inostranstva.
Ruski prihodi od nafte i gasa su apsolutno monstruozni, navodi Fajnenšel tajms, pozivajući se na procenu IIF da je Rusija u martu zarađivala više od milijardu dolara dnevno, što će joj, ako ne bude promene u prodaji tih energenata, pomoći da nadoknadi deo deviznih rezervi centralne banke, koje je Zapad zamrznuo.
 
Iako su operacije ruske centralne banke u vezi sa deviznim rezervama ograničene zbog sankcija, Rusija bi zbog visokog suficita trebalo da bude u stanju da povrati izgubljene rezerve u relativno kratkom vremenskom periodu, prenosi list navode IIF.
Deluje da se i ruski bankarski sektor stabilizovao, nakon što su građani podigli veliku količinu novca sa računa u prvim danima posle ruskog napada na Ukrajinu, navodi se.
 
IIF zaključuje da će Zapad, ako želi da zadrži pritisak na Rusiju, a naročito ako želi da ga pojača, morati stalno da proširuje sankije, na primer izbacivanjem više ruskih banaka iz međunarodnog sistema plaćanja SWIFT.
 
Sledeći veliki korak, međutim, bio bi embargo na izvoz nafte i gasa, koji stručnjaci IIF procenjuju kao moguć.
 
Analitičari Fajnenšel tajmsa veruju da su verovatni sledeći koraci dalje pooštravanje sankcija ruskom finansijskom sektoru, uz potencijalno isključenje dodatnih ruskih institucija iz sistema SWIFT.
 
Oni navode i da je sve manje verovatno da će protivljenje embargu na uvoz ruskih energenata, koje je i dalje prilično veliko u mnogim evropskim zemljama, moći da se održi duži vremenski period ako se pojave novi dokazi o ruskim ratnim zločinima u Ukrajini.
  • Skoro kao strateg

    10.04.2022 10:53
    Trećeg dana Ruske agresije na Ukrajinu se videlo da je Putin raspolagao pogrešnim obaveštajnim podacima.
    Danas se vidi da zapad dobija obaveštajni rat, da Rusi nisu zabeležili niti jedan vojni uspeh, da još uvek Rusija nije ostvarila prevlast u vazduhu i da trpe nesrazmerno velike gubitke u tehnici i ljudstvu.
    Hajde da ekstrapoliramo- da li će zapad na sve načine insistirati na embargu energenata i da li će ga izgurati do kraja?
  • Иги

    10.04.2022 00:11
    Рубља везана за злато, Запад на апаратима.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija