Struja iz uvoza poskupela čak osam puta

Suma koju je u prva dva meseca tekuće godine Srbija platila za uvoz struje uvećana je za osam puta u odnosu na isti period prošle godine.
Struja iz uvoza poskupela čak osam puta
Foto: Pixabay
To za Danas kaže Ivan Nikolić, urednik časopisa "Makroekonomske analize i trendovi".
"U prva dva meseca ove godine za nabavku električne energije iz inostranstva izdvojeno je 86 miliona evra dok je prošle godine taj iznos bio 10 miliona evra. Razlog za razliku u ceni nije veća potrošnja struje u Srbiji već činjenica da je električna energija uvožena tokom zimskog perioda kada je njena cena veća. Takođe, u januaru i februaru je potrošeno 575 miliona evra više nego u istom periodu prošle godine na uvoz gasa i nafte. I u ovom slučaju ključna za uvećanje cifre nije bila potrošnja već cena tih energenata", objašnjava sagovornik beogradskog lista.
Prema podacima iznetim u časopisu "Makroekonomske analize i trendovi" ukupna industrijska proizvodnja u Srbiji je u januaru 2022. godine međugodišnje pala 2,2 odsto i u februaru 0,7 odsto, a presudan razlog je izrazit pad u sektoru snabdevanja električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija koji je u januaru iznosio 18,6 odsto, a u februaru 25,8 odsto.
 
Kada je reč o uvozu u Srbiju, najbrže raste uvoz energije koji je u februaru 2022. dostigao vrednost 92 odsto iznad proseka prethodne godine.
 
"U prva dva meseca ove godine vrednost uvoza je više nego dvostruko premašila rast vrednosti izvoza, a glavne komponente tog rasta su uvoz sirove nafte i gasa, koksa, naftnih derivata, hemijskih proizvoda i električne energije", navode u MAT-u.
 
Osnovni razlog za znatno veći uvoz struje u Srbiju nego inače je kolaps elektroenergetskog sistema do koga je došlo krajem prošle godine. Nadležni u Elektroprivredi Srbije tada nisu pripremili dovoljne količine kvalitetnog uglja ali ni mazuta za potrebe naše najveće Termoelektrane "Nikola Tesla", što je uzrokovalo manju proizvodnju struje iz domaćih izvora.
 
S obzirom da su zbog kašnjenja remonta bloka B1 u TENT-u u većoj meri trošene rezerve struje u hidroelektranama da bi se namirile količine koje nedostaju, morao je da usledi interventni uvoz struje iz inostranstva. U toku grejne sezone cene struje su "paprene" pa je to bio ceh koji je plaćen zbog loše procene poslovodstva EPS-a o potrebnim količinama uglja i mazuta u TENT-u. Nakon toga usledilo je i nekoliko havarija u EPS-u, što je na kraju dovelo i do toga da v. d. direktora preduzeća Milorad Grčić podnese ostavku.
 
Nestručno upravljanje Elektroprivredom Srbije je uzrokovalo i veći uvoz gasa što je takođe plaćeno veoma skupo. Naime, dok je blok B1 u TENT-u bio u remontu nedostajuće količine struje su se proizvodile u "Panonskim termoelektranama – toplanama" u Novom Sadu. Ta struja se proizvodila na gas pa su za te potrebe korišćene rezerve iz Podzemnog skladišta gasa "Banatski dvor".
 
To skladište je gotovo u potpunosti bilo ispražnjeno i Javno preduzeće "Srbijagas" je moralo da naruči dodatne količine od ruskog državnog giganta Gasproma. Međutim, Rusi taj "plavi energent" ne naplaćuju Srbijagasu po povlašćenoj ceni od 270 dolara za 1.000 kubnih metara gasa, kako je predviđeno dugoročnim ugovorom koji ističe u julu.
 
Umesto toga, nedostajuće količine u iznosu od četiri miliona kubnih metara dnevno Gasprom našoj zemlji naplaćuje oko 800 dolara za 1.000 kubnih metara gasa. Drugim rečima, za količine koje mu nedostaju na dnevnom nivo "Srbijagas" na uvoz ruskog gasa dnevno troši oko 3,1 milion evra.
  • volem

    11.04.2022 16:48
    da se nastavim
    Model Nemacke i njihove transparentnosti - da samo 50% preslikamo
    https://www.smard.de/en
    i udeo obnovljivih pod hitno povecamo
    Za sve koji kukaju za Obrenovac - takve elektrane na Zapadu odavno salju u penziju ili grade nove malo efikasnije - sve je tamo odavno dostiglo svoje zivotne vekove. Sloba/Zloba je mogao onomad da se hvali, od tada su 3 generacije elektrana i turbina, plus sistemi preciscavanja izduvnih gasova razvijeni.
    Plus sto se ide na veci stepen iskoriscenja, a ovi nasi jadnici nisu bili u stanju da naprave ni put kako treba do Obrenovca a ne neke toplovode da se makar nesto spasi. Ovako vise od 60% potencijalno iskoristive toplote/energije zavrsi u oblacima nad Srbijom.
    Imamo uslove za obnovljive. Imamo uslove za biomase. Imamo uslove za sagorevanje smeca i konacno ukidanja rugla deponija po pola drzave. Cene ulaganja su velike, ali bi sigurno tu mogli uhvatiti razne EU i ostale projekte i dobiti dosta bespovratnih sredstava. A i liga sampiona bi mogla da se prevede samo u jednoj sezoni za ovakvu svrhu, svima bi bilo bolje. Ali ocigledno da bolji i zdraviji zivot ima izuzetno mali prioritet u ovoj drzavi.
  • Boris

    11.04.2022 11:12
    Čitaš li ovo sirotinjo teška?
  • igor_t

    11.04.2022 10:28
    Da li postoji podatak koliko struje uvozimo?

    S obzirom kako je vodja bio nervozan, verovatno znacajan procenat.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija