Blumberg: Rusija u najvećem suficitu od 1994.

Rusija je zabeležila u prvom tromesečju ove godine najveći suficit na računu tekućih plaćanja još od 1994.
Blumberg: Rusija u najvećem suficitu od 1994.
Foto: Pixabay
Prihodi od izvoza nafte i gasa su porasli, a uvoz opao nakon što su SAD i njihovi saveznici uveli sankcije zbog ruskog napada na Ukrajinu.
Ovi prihodi su krucijalni ruski izvor čvrstih valuta tokom rata i omogućavaju vlastima da plaćaju uvoz, da podrže ekonomiju i da vrate poverenje u rublju, navodi agencija Blumberg.
Suficit na tekućem računu Rusije, kao najšira mera trgovinskih i investicionih tokova, dostigao je 58,2 milijarde dolara u prošlom kvartalu, što je više nego dvostruko iznad iznosa od 22,5 milijardi dolara prijavljenih godinu dana ranije, objavila je Banka Rusije.
 
Sofija Donjec, ekonomistkinja u investicionoj kompaniji Renesans Kepital u Moskvi, procenjuje da je suficit iznosio 19 milijardi dolara u martu, prvom punom mesecu od početka sukoba sa Ukrajinom.
 
"Efekat sankcija tek treba da se odrazi na izvoz", rekla je ona.
 
Iako se očekuje da će sveobuhvatne sankcije izazvati najdublju recesiju u Rusiji u poslednjih nekoliko decenija, dosadašnje evropske kaznene mere se ne odnose na ključni ruski izvoz energije, od kojeg je zemlja značajno prihodovala nakon skoka cena energenata od početka napada 24. februara.
 
Kontrole kapitala, koje su uvedene da bi se ograničio pad rublje znače da je odliv investicija iz Rusije gotovo zaustavljen.
 
Analitičari "Blumberg Ekonomiksa" predviđaju da će Rusija ove godine zaraditi skoro 321 milijardu dolara od izvoza energije, ili za preko 30 odsto više u odnosu na 2021. godinu. 
 
Institut za međunarodne finansije istovremeno procenjuje da bi suficit tekućeg računa Rusije mogao da dostigne ove godine čak 240 milijardi dolara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Antiputer

    12.04.2022 18:43
    Na žalost možemo samo da konstatujemo da je Putin vratio EU na fabrička podešavanja. Još od pre Brexita oni nisu bili značajan faktor na međunarodnom tržištu i to pre svega zbog jačanja istočnog tržišta ali i naglaska na ekonomsku saradnju sa Amerikom. Tu je baš mnogo toga bilo pogrešno, EU je sad samo produžena ruka Amerike, ništa slično onome što je u početku bilo zamišljeno.
  • Slucaj

    12.04.2022 18:22
    Kad su Evropljani razmazeni pa ne mogu mesec dana da zive bez goriva, dok ljudi ginu.
  • Dondur

    12.04.2022 15:53
    Hajde da i mi zaratimo to je lek za privredu!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.