Zatvoreno 144 menjačnica, u svakoj bila drugačija kursna lista

Za prvih mesec dana od stupanja na snagu novog propisa Narodne banke Srbije privremeno su zatvorene 144 menjačnice.
Zatvoreno 144 menjačnica, u svakoj bila drugačija kursna lista
Foto: 021.rs
Najveći broj menjača koji nisu poštovali Odluku o dopuni Odluke o bližim uslovima i načinu vršenja menjačkog poslovanja bilo je u Beogradu i Novom Sadu, ali i u Subotici, Velikoj Plani, Pančevu, Kragujevcu, Kraljevu, Čačku, Užicu, Nišu i Vranju.
Kako za Euronews Srbija kažu u Narodnoj banci, u postupku kontrole menjačkog poslovanja utvrđene su različite povrede propisa, a dešavalo se da ovlašćeni menjač nema jedinstvenu kursnu listu na svim menjačkim mestima, da nema istaknutu listu provizija, kao i da je popisom blagajne utvrđen višak odnosno manjak gotovine i efektive.
Među propustima zbog kojih su menjačnice zatvarane na po 30 dana je bilo i situacija da je menjačke poslove obavljala osoba koja nije posedovala sertifikat za taj posao, da ovlašćeni menjač nema istaknuta važna obaveštenja za građane, da transakcije obavlja van radnog vremena, da na menjačkom mestu ne poseduju svu propisanu dokumentaciju, ali i da u potvrdama o kupoprodaji efektive nisu uneti propisani podaci.
 
Ovlašćenje za obavljanje menjačkih poslova u Srbiji ima 2.171 ovlašćeni menjač, a oni te poslove obavljaju na 3.086 menjačkih mesta. U NBS kažu da je nekima zatvoreno i više menjačnih mesta zbog propusta u jednoj menjačnici.
 
"Odlukom je propisano da ukoliko Narodna banka Srbije ponovo utvrdi nepravilnosti u poslovanju ovlašćenog menjača, donosi rešenje o trajnom oduzimanju ovlašćenja za obavljanje menjačkih poslova na svim menjačkim mestima tog ovlašćenog menjača", ističu u NBS.
 
Narodna banka Srbije započela je u martu kontrolu menjačnica u Srbiji na osnovu sopstvenih saznanja i pritužbi građana da kurs u menjačnicama nije u skladu sa rasponom predviđenim odlukama NBS. Posle toga, izmenom propisa, NBS je pooštrila uslove za obavljanje menjačkih poslova. 
 
Ukinula je menjačima neograničenu proviziju na prodajni kurs evra i ostalog stranog novca, tako da menjačnice na prodajni kurs evra sada mogu da zaračunavaju najviše jedan procenat provizije. To obaveštenje menjač mora da istakne na vidnom mestu, na način na koji je istaknuta i kursna lista.
  • D

    21.04.2022 09:10
    @Gox
    Mešaš proviziju menjačnice sa kursom din/evro.
  • Pavle

    20.04.2022 18:17
    Pljačka banke
    Sve te "nepravilnosti" smešne su spram kursne razlike u bankama. Ne biste verovali kad bih napisao (ne znam za danas ni za sve banke pa neću), samo proverite unapred u svakoj.
  • S

    18.04.2022 13:10
    Menjacnica na uglu L. Telečkog i Trif.trga naplaćivala i proviziju za kupovinu deviza. Prijavljivali klijenti i naravno ništa nikome, radi i dalje. Sramota.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija