Cena autogasa nikad bliža ceni benzina

Cena autogasa je nikad bliža ceni benzina.
Litar autogasa danas iznosi 107 dinara, a u januaru je bila 73 dinara za godinu dana. 
Urednica Energije Balkana Jelica Putniković kaže za N1 da je više faktora uticalo na rast cena - poskupljenje sirove nafte i gasa, ali i rusko-ukrajinska kriza koja utiče na cene jer je deo TNG-a uvožen iz Rusije i Ukrajine.
Na pitanje da li će doći do daljih poskupljenja, Putniković kaže da sve zavisi od toga kako će se kretati cena sirove nafte.
 
"Kada je počeo rat Rusije i Ukrajine skočila je cena sirove nafte, a kada su krenule sankcije prema Rusiji pala je cena na 100 dolara po barelu, ona je sada oko 112 dolara. Imamo fluktuaciju cena. Najave da će Evropa uvesti sankcije na uvoz ruske nafte dodatno otežavaju trgovinu sirovom naftom i naftnim derivatima", istakla je ona.
 
Naglasila je i da se u Evropi zatvaraju rafinerije, a prirodni gas i nafta su sirovine za proizvodnju autogasa.
 
"Kod nas se TNG dobija oko dve trećine iz domaće proizvodnje, a oko trećina se uvozi i to je problem", dodala je Putniković. 
 
Ističe i da je i kod nas gorivo poskupelo jer su cene usklađene sa cenama u regionu, a imamo i akcize na TNG.
 
Srbija je, kako dodaje, zemlja u kojoj se forsiraju polovni automobili i mi smo verovatno jedini u regionu koji nisu zabranili njihov uvoz. 
 
"U pitanju su veliki potrošači goriva i ljudima je bilo normalno da ugrade gas i da se presumere na potrošnju autogasa, ali to iziskuje servis i licence. To se isplatilo kada je cena gasa bila polovina cene benzina, ali sada je taj paritet poremećen. Imamo i skuplje benzine, već sad je pitanje koliko se isplati i niko ne može da predvidi kako će se kretati cena nafte i naftnih derivata", rekla je Putniković.
 
Podseća i da je u Srbiji ograničena samo cena jedne vrste benzina i jedne vrste dizela, te da je država pustila tržište da reaguje.
 
Ono što svi ukazuju je da je akciza prevelika u Srbiji, na TNG je tri puta veća u odnosu na neke druge zemlje, kaže urednica Energije Balkana.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Србин

    19.04.2022 21:39
    Може ли још горе?
    ТНГ ослободити акцизе.
  • Baten

    19.04.2022 11:56
    Prave nas budalama
    I ova nesuvisla "objašnjenja" su finansirana iz cene gasa.
    Gas je bio 73 dinara, sada 107,što je 50%! Ako je nafta sa 100 skočila na 112,kako se opravdava razlika. Država je fiksirala cenu uvoznog gasa(do maja), a 2/3 ga imamo domaćeg. Mufljuzi se udružili i pljačkaju. Gazela će biti rešenje!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.