Trgovci gorivom traže ukidanje uredbe o ograničavanju cena

Trgovci naftnim derivatima u Srbiji ocenili su da bi Uredbu o ograničavanju visine cena naftnih derivata, koja je na snazi do 30. aprila, trebalo ukinuti i dozvoliti slobodno formiranje cena.
Trgovci gorivom traže ukidanje uredbe o ograničavanju cena
Foto: 021.rs

Kako navode, time bi se isključila mogućnost nestašica zbog nerentabilnog poslovanja.

Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković izjavio je za Betu da je nedeljno utvrđivanje cena goriva neprihvatljivo.
"Besmisleno je svake nedelje određivati cene goriva. Osim toga, Naftna industrija Srbije (NIS) se ponaša kao monopolista i nakon što se utvrdi prosečna maksimalna maloprodajna cena goriva ta kompanija na njenim pumpama smanji tu cenu za dva-tri dinara, pa moraju i ostali trgovci da bi bili konkurentni i mogli da prodaju gorivo", rekao je Atanacković.
 
Vlada Srbije donela je 10. februara Uredbu o ograničavanju visine cena naftnih derivata čija je važnost produžena do 30. aprila, a kojom se svakih sedam dana utvrđuju maksimalne cene evrodizela i evropremijuma BMB 95 na osnovu prosečne maloprodajne cene tog goriva u Srbiji.
 
Trgovačka marža je ograničena na šest dinara, odnosno ona je manja jer se na nu plaća porez na dodatu vrednost (PDV), pa trgovcima ostane nešto malo više od pet dinara po litru. Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović rekao je da se to udruženje uvek zalagalo da se formiranje cena prepusti tržištu.
 
"Još od kada je doneta Uredba o ograničavanju visine cena naftnih derivata zalagali smo se da se cene slobodno formiraju na tržištu, umesto da se administrativno uređuju", rekao je Mićović.
 
Dodao je da su i u Hrvatskoj cene naftnuh derivata ograničene, ali na višem nivou tako da ne mogu da ugroze snabdevanje i da se očekuje da se u Srbiji ukine uredba o administrativnom utvrđivanju cena.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.