Proizvođači malina: Zasadi u lošem stanju, kilogram će koštati od 600 do 800 dinara

Predsednik Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji Dobrivoje Radović rekao je danas da je to voće u lošem stanju jer je neprekidno izloženo vremenskim nedaćama.
Proizvođači malina: Zasadi u lošem stanju, kilogram će koštati od 600 do 800 dinara
Foto: Pixabay
Rekao je da će kilogram koštati od 600 do 800 dinara.
"Temperaturni šokovi su u poslednjih godinu dana loše uticali na zasade, najpre ih je pogodila suša, zatim polomio vlažan sneg, lastari su sada slabi i vegetacija kasni, pa će i rod biti manji i cena kilograma će, sudeći po troškovima biti od 600 do 800 dinara", rekao je Radović.
Dodao je da tvrdnje nekih trgovaca da će rat u Ukrajini smanjiti cenu i tražnju jer malina neće moći da se izvozi u Rusiju, nisu tačne jer se u Rusiju ni u normalnim uslovima ne izvozi značajna količina, već samo oko desetak odsto.
 
Malina se, kako je rekao, prošle godine prodavala po ceni od 420 do 450 dinara za kilogram, a otkupljivači su naknadno doplatili još po 15-20 dinara što znači da su dobro zaradili na prodaji malina.
 
U Japanu se to voće, prema njegovim rečima prodavalo po ceni od 11,5 do 15 evra po kilogramu. Radović je rekao da malina mora biti skuplja ove godine jer je sve poskupelo, mineralno djubivo tri puta, sa 40 dinara po kilogramu na 120 i 150 dinara, gorivo sa 120 na 190, sredstva za zaštitu više desetina odsto, a skuplja je i radna snaga.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • 002211

    22.04.2022 08:23
    Pre nekoliko godina su malinari bacali desetine ili stotine kila maline zbog ogorčenja. A vidi sad..
  • Imre

    21.04.2022 22:53
    Da je lek mozda bi i prosle,ipak nek racunaju na beogradjane njima odlicno ide,sto potvrdjuju glasanjem.
  • gari

    21.04.2022 19:56
    @ s
    Ne nestaju, evo ih u NS i BG! I naravno da onda cena kvadrata raste.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.