Sistem "ja tebi, ti meni" ili kako je korupcija potpuno obesmislila sve zdravo u Srbiji

Može se izmeriti koliku štetu korupcija nanosi privredi i finansijama favorizovanjem "parazitskih" privrednika na uštrb zdravog preduzetništva i tretiranjem javnih preduzeća kao "partijskog plena".
Sistem "ja tebi, ti meni" ili kako je korupcija potpuno obesmislila sve zdravo u Srbiji
Foto: Pixabay

Šteta koju je najteže precizno utvrditi, ali je i bez toga jasno da vodi u sigurnu propast, je "neformalno vaspitanje" mladih o tome šta su glavne vrednosti našeg društva, pišu "Biznis i finansije" u aprilskom broju.

Zašto se u Srbiji mnogo ne veruje zvaničnim podacima i brojkama kojima mašu političari, naročito u jeku predizbornih kampanja? Zato što i bez doktorata iz ekonomije, svako od nas zna iz sopstvenog iskustva da od najbanalnijih do ključnih stvari, kao kada je u pitanju zdravlje, najefikasnije deluje podzemna ekonomija podmićivanja.

Kada nam stranci zameraju kako u Srbiji stalno slušaju o tome da nešto ne može, vrlo brzo se i sami uvere da ovde sve može - samo ako znate prave ljude na pravom mestu.
 
Korupcija u Srbiji je razrađen sistem od dna do vrha, koji delotvorno urušava institucije i vladavinu prava. To nas, prema računici Fiskalnog saveta košta najmanje 1,6 odsto BDP-a godišnje, ali iza ovog procenta se krije ekonomski kancer koji dugoročno i sveobuhvatno nagriza i privredu i društvo. Zloćudni tumor vodi u stagnaciju, gubitak konkurentnosti, povećanje siromaštva i duga zemlje, ističe Dejan Šoškić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu u analizi o posledicama korupcije u Srbiji, prenosi B&F.
 
Usled uzdizanja jedne grupe pojedinaca i preduzeća iznad svih ostalih koji rade po zakonu, uništava se slobodna i fer konkurencija na tržištu rada, tržištu roba i usluga i tržištu novca i kapitala.
 
Korupcija kroz davanje lažnih diploma i zapošljavanje pojedinaca bez odgovarajućih znanja sputava poslovni uspeh zasnovan na sposobnostima i proteruje najbolje iz zemlje. Podstiče razmnožavanje loših roba i usluga po previsokim cenama, poput nekvalitetnih puteva, paprene obnove i izgradnje železnice ili remonta elektrana koje odmah posle toga dožive havariju. 
 
Trošak plaćaju poreski obveznici, a sve to guši inovacije i proždire preduzetničku energiju jer se podstiču oni koji sprovode korupciju, a ne oni koji poseduju znanje, kvalitet i efikasnost.
 
Raj za "parazitske" privrednike
 
Ekonomija "ja tebi, ti meni" stvara posebnu vrstu "parazitskih" privrednika koji monopolizuju privredu tako što ne proizvode nove vrednosti zahvaljujući konkurentnosti, nego redistribuiraju već stvorena dobra, bogateći se preko noći. 
 
Takvi "preduzetnici" jeftino kupuju posrnule gigante, obično iz metalske, tekstilne ili elektroindustrije, ali svoje poslovne ambicije završavaju rastakanjem imovine i otpuštanjem radnika.
 
Oni nisu u stanju da preduzeću udahnu novi život kroz racionalnije poslovanje, nove investicije i inovativnost. "Ne umeju da proizvedu ni televizor, ni traktor, ni mašinu za veš, ni fen za kosu... ništa, i da svoj proizvod izvezu na svetsko tržište uz zaradu", ističe Šoškić. Ako i posluju izvan zemlje, onda to rade isključivo na nezdravim tržištima, koje takođe guši korupcija.
 
Najčešće je njihov najveći domet da uvezu jeftino neku robu i prodaju je i do tri puta skuplje na domaćem tržištu, "a pojedini umeju da slažu ciglu na ciglu i zidaju tamo gde drugima nije moguće i prodaju iznad cene koja važi u mnogo bogatijim i uređenijim zemljama". Korupcija kreira monopole sa neprihvatljivo visokim profitima, jer zdravim preduzetnicima onemogućava poslovanje ili se ono svodi na puko preživljavanje.
 
Time se dodatno širi socijalni jaz koji nije zasnovan na sposobnostima, a građani su osuđeni da stalno plaćaju više i da za svoj novac dobijaju manje.
 
Problem koji se već duže ističe kao glavna prepreka za razvoj, smanjivanje domaćih privatnih investicija, u velikoj meri je posledica korupcije. Preduzeća uključena u korupciju svoju dobit izvlače na privatne račune i ne koriste je za reinvestiranje u poslovanje, jer ono i nije konkurentno. Zbog izvlačenja korupcionog profita kroz preduzeća koja su od države dobila posao, angažovani podizvođači i kada su kvalitetni ostvaruju niske zarade i imaju relativno loše bilanse za iole ozbiljnije kreditiranje kod banaka. To onda obeshrabruje sve privrednike koji zdravo posluju da više ulažu na tržištu na kome se sa samog vrha "blagosilja" nelojalna konkurencija.
 
Ovakva strategija odbija i kvalitetna strana ulaganja, jer neizvesnost uzrokovana visokom korupcijom "postaje deo riziko premije zemlje i utiče na rast zahtevanih stopa prinosa i kamatnih stopa, kao i na rast diskontnih stopa za sve buduće novčane tokove proizvedene u zemlji", navodi Šoškić. Zbog toga, potencijalni strani investitori ili odustaju od ulaganja ili ako dođu, manje su spremni da plate za imovinu koju kupuju i manje ulažu u nove proizvodne pogone kako bi kompenzovali neizvesnost usled korupcije.
 
Ona, osim privatnih, rastače i ulaganja javnih preduzeća, koja zbog dovođenja partijskih kadrova na rukovodeće pozicije loše posluju i smanjuju dobit, a još češće proizvode gubitke. Njih država preuzima na sebe, ali te gubitke plaćaju građani kroz poreze. Kada javna preduzeća služe za izvlačenje novca koji se sliva u privatne džepove pojedinaca, oni koji njima upravljaju nemaju motiva da racionalizuju poslovanje, već svoju neefikasnost kompenzuju povećanjem cena, što opet ide po džepu građana.
 
Šteti tu nije kraj. Detaljnije čitajte OVDE.
  • Mr. No

    24.04.2022 21:29
    Kuda plovi ovaj brod
    Advokat Đuka boj, rešava korupcije bol.
  • Bolo

    23.04.2022 17:39
    Lideri u korupciji
    I u drugim zemljama ima korupcije. Međutim ako su u pitanju pravne države mnogi završe na robiji i zapleni im se imovina, u Srbistanu malo ko završi na sudu, a ako se to i desi, okrivljeni angažuje Đuku i nikom ništa. Znači nije problem u korupciji, nego u apsolutnom, namernom nefunkcionisanju onih koji bi trebali da je sprečavaju.
  • Prohibicionista

    23.04.2022 17:10
    A u Evropi je kao drugačije. Niko nigde nije gadljiv na pare. Govorim iz iskustva. Sve je isto kao ovde čak i gore samo nije tako očigledno.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija