Nekadašnje ribarsko selo u Kini sada ima više bogataša od Njujorka

Kina sada ima čak tri grada sa najvećim brojem milijardera na svetu, pokazuju podaci iz godišnje publikacije "Globalna lista bogataša", koju objavljuje šangajska istraživačka kompanija Hurun Riport.
Nekadašnje ribarsko selo u Kini sada ima više bogataša od Njujorka
Foto: Pixabay
Najveći broj milijardera, njih 144, živi u Pekingu, a sledi Šangaj koji je trenutno dom 121 najbogatijem čoveku na planeti.
 
Nekadašnje ribarsko selo Šenžen, koje je postalo kineska Silicijumska dolina, potisnulo je sa 113 milijardera američku metropolu Njujork, koja je svojevremeno sa 100 milijardera zauzimala treće mesto na rang listi Huruna.
Koncentracija bogataša u Šenženu kontinuirano raste, pri čemu se od prošle godine još osam ljudi iz tog grada pridružilo listi najimućnijih na svetu.
 
Prema rečima Heng Čena, vanrednog profesora ekonomije na Univerzitetu u Hong Kongu, uspon Šenžena je rezultat napora lokalnih vlasti da ovaj grad učine privlačnim za poslovanje, nudeći, na primer, poreske olakšice kompanijama iz sektora visokih tehnologija.
"Struktura stanovništva u Šenženu je i dalje veoma mlada u poređenju sa drugim prestižnim gradovima u Kini, tako da je to jedan od razloga zašto je on veoma atraktivna poslovna lokacija", rekao je Heng, dodajući da lokalne vlasti "ulažu mnogo finansijskih sredstava u privlačenje vrhunskih talenata iz ostatka sveta".
 
Ubrzani razvoj Šenžena počeo je 1980. godine, kada je dobio status prve kineske specijalne ekonomske zone, što je omogućilo gradu da privuče strane investicije. Kao rezultat toga, njegov BDP je narastao sa manje od 28 miliona dolara na otprilike 475 milijardi dolara u poslednje četiri decenije.
 
Ovaj grad je dom mnogobrojnih velikih kineskih tehnoloških kompanija, među kojima su i Huavej i Tencent, za koje analitičari kažu da privlače i druge poznate brendove. U Šenženu je prošle godine osnovano oko 2.500 novih visokotehnoloških kompanija, čime je njihov ukupan broj dostigao oko 17.000, prema podacima lokalne vlade.
 
Prema izveštaj Huruna, u svetu je na početku ove godine broj milijardera bio 3.381, 153 više nego 2020, od kojih 1.133 živi u Kini.
 
Najbogatiji Kinez je osnivač proizvođača bezalkoholnih pića Nongfu Springa, Džong Šanšan, čija se imovina procenjuje na 72 milijarde dolara, prati ga Džang Jiming, osnivač tehnološke firme BajtDens (vlasnik TikToka), s neto vrednošću od 54 milijarde dolara, a na trećem mestu je Zeng Jukun, šef fabrike CATL za proizvodnju baterija za električna vozila, koji raspolaže bogatstvom od 53 milijarde dolara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • alias

    24.04.2022 23:45
    #Realista
    Реч је граду, не о целој многољудној држави.

    Био сам тамо пре пар година.
    Фасцинантно је шта су направили.
    Ако си на улицама Хонг Конга или Шенжена, нема разлике. Слично је у запослењу.
    Јесте новац у питању.
  • Realista

    23.04.2022 19:21
    novac...
    Broj milijardera je potpuno nebitan, bitan je prosek i srednji stalež, kojeg u Kini ima vrlo malo u procentima kao i svuda... a sirotinje ima milijarda, ali nju niko ne pita ništa niti nekom treba...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.