Da li je Momirović najavio poskupljenje struje?
Prema nedavnim izjavama ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislava Momirovića moglo bi se zaključiti da nas uskoro očekuje poskupljenje struje.
Foto: 021.rs
"Cene struje su ovih dana značajno porasle na svetskom tržištu, a to naši građani nisu osetili. Imali li šta lepše, cena skače, a vi to ne plaćate. Ali, ako se tako nastavi, ti građani će to platiti sa kamatom, a mi ćemo naša preduzeća uništiti", rekao je Momirović.
Srbija još od prošle jeseni uvozi električnu energiju, prvo zbog remonta Bloka B1 TENT-a, a onda tokom cele zime. U decembru je ispalo šest od osam blokova TENT-a zbog havarija i nedostatka uglja, a Elektroprivreda se još nije oporavila od toga i dan-danas se deo struje uvozi. Tokom zimskih meseci uvozilo se i do 20 odsto dnevne potrošnje, a i u aprilu se u pojedinim trenucima uvozilo preko 900 megavata struje, piše Danas.
Ministarka energetike i rudarstva Zorana Mihajlović pre nekoliko dana je ocenila da će tek sledeće godine EPS stati na noge, ali tek će se videti cena kolapsa ovog preduzeća.
U nameri da pomogne građanima i privredi još pre početka sukoba u Ukrajini Vlada je u novembru zamrzla cene struje za privredu na 75 evra po magavatsatu (bez PDV-a), a onda je krajem decembra tu preporuku EPS-u produžila do 30. juna ove godine.
Domaćinstvima je, s druge strane, već dve godine ista cena od oko 50 evra po megavat-satu, mada jedan deo toga ide EPS-u dok ostatak naplaćuje distributer koji je prošle godine izdvojen - Elektrodistribucija.
S druge strane, uvozne cene električne energije su znatno više od maloprodajnih u Srbiji. Prema podacima berze struje SEEPEX, prosečna cena megavatsata u martu iznosila je 292 evra. U aprilu je nešto jeftinija, ali sajt EMS-a o tokovima električne energije Energyflux pokazuje da je prosečna cena više od 200 evra za megavatsat, piše Danas.
I pre krize i u Ukrajini i u EPS-u struja se domaćinstvima prodavala uz gubitak, ali se to nadoknađivalo prodajom privredi koja se nalazi na komercijalnom snabdevanju. Sa ogromnim rastom troškova uvoza i ograničavanjem prodajnih cena EPS se našao u cenovnim makazama.
Prema analizi stručnjaka iz biltena Makroekonomske analize i trendovi (MAT), u prva dva meseca ove godine Srbija je za uvoz struje platila osam puta više nego u istom periodu prošle godine.
U januaru i februaru za nabavku električne energije iz inostranstva izdvojeno je 86 miliona evra dok je prošle godine taj iznos bio 10 miliona evra.
Nenad Jovanović, konsultant u energetici, kaže za Danas da poskupljenje struje zavisi od vlasti, ali da do njega mora doći.
"Struja mora da poskupi da bi EPS mogao da se izvuče. Kada se radi o privredi, govori se o cenama od 130 do 150 evra po megavat-satu, a ja mislim da može biti i više. Za građane struja je trebalo da poskupi pre dve godine. EPS je u izveštaju za 2020. tražio da se samo nadoknada za obnovljive izvore energije poveća sa 0,4 na jedan dinar. Sada imamo i programe energetske efikasnosti koji se takođe naplaćuju preko računa za struju. Cena struje mora biti veća, jer ne može maloprodajna cena da bude manja od veleprodajne", upozorava on.
Na pitanje koliko bi mogla da poskupi za građane, on procenjuje za oko 10 do 20 odsto, a za privredu bar 50 odsto.
Mihailo Gajić, ekonomista Libeka, podseća da je naša cena struje među najjeftinijim u Evropi, ali zato što smo i jedna od najsiromašnijih zemalja.
"Ako pogledamo slične zemlje, Srbija ima nešto nižu cenu struje i sa takvom cenom EPS ne može da održava ni ovakav nivo proizvodnje, a kamoli da se razvija. On mora da ulaže u zaštitu životne sredine, zatvaranje starih termoelektrana, ugrađuje filtere na elektranama, da otvaraju nove kopove uglja … To je niz velikih investicija koje EPS ne može da preduzme. A to čak ni ne uključuje investicije u obnovljive izvore energije kako bi se smanjila upotreba uglja, što je naša obaveza kao člana energetske zajednice, a kasnije i EU", pojašnjava Gajić za Danas dodajući da u srednjem ili dugom roku svakako možemo očekivati poskupljenje struje.
"Ako EPS-u povećate prihode tako što povećate cenu struje, taj novac će, kao i ranijih godina, potrošiti na plate zaposlenih i saniranje otvorenih rupa nastalih lošim upravljanjem, a nećemo dobiti nove potencijale. Preduslov za povećanje cena struje treba da bude uvođenje reda u EPS-u", napominje Gajić dodajući da će poskupljenje struje kao jednog od najvažnijih inputa u industrijskoj proizvodnji pogurati cene.
Opširnije na sajtu Danasa.
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Četvrtina zaposlenih bi pristala na manju platu samo da rade od kuće
02.11.2024.•
1
Oko 23 odsto zaposlenih u Srbiji pristalo bi na smanjenje zarade da bi zadržali mogućnost da rade od kuće.
U Srbiju moguć uvoz vozila starih i 24 godine: Ove godine će stići 130.000 polovnjaka
02.11.2024.•
7
Prosečna starost automobila u Srbiji 17 godina i jedina smo zemlja u regionu u kojoj je dozvoljen uvoz automobila sa euro 3 i 4 motorom.
Poreska uprava šalje rešenja frilenserima za porez iz 2019. godine
01.11.2024.•
1
Poreska uprava je utvrdila poreske obaveze frilensera, koji su od 1. januara do 31. decembra 2019. godine ostvarili prihode na osnovu naknade za autorska i srodna prava i naknade za izvršeni rad.
Ilić: U Srbiju se uvozi nekvalitetno meso iz inostranstva, pitanje gde ono završi
01.11.2024.•
4
Poslanik stranke Srbija centar (SRCE) Slobodan Ilić kazao je da se u Srbiju nekontrolisano uvozi nekvalitetno meso iz inostranstva.
EPS ugasio više od 100 blagajni za naplatu struje: Dodatni popusti za slanje računa na mejl
01.11.2024.•
5
Elektroprivreda Srbije (EPS) je ugasila 106 blagajni za naplatu električne energije.
Đedović Handanović: Ukidanje moratorijuma na izgradnju nuklernih postrojenja do kraja godine
01.11.2024.•
18
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da očekuje da izmene Zakona o energetici budu u parlamentu do kraja godine.
Nove cene goriva: Pojeftinili dizel i benzin
01.11.2024.•
6
Dizel i benzin će danas od 15 sati na pumpama u Srbiji pojeftiniti za po jedan dinar po litru.
Kraj akcije "Najbolja cena": Vučevićeva bleda kopija Vučićevog populističkog čeda
31.10.2024.•
27
Akcija "Najbolja cena" privodi se kraju. Poslednji predviđeni dan akcije je 31. oktobar. I, nekako se dolazi da je prošlogodišnja "Bolja cena" bila bolje od ovogodišnje "Najbolje cene".
Vlada usvojila predloge finansijskih i poreskih zakona: Povećava se neoporezivi iznos zarade
31.10.2024.•
1
Vlada Srbije usvojila je danas set predloga zakona iz oblasti finansija, kao i set poreskih zakona.
Google kažnjen sa 20.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 dolara
31.10.2024.•
11
Rusija je kaznila Google novčanom kaznom u iznosu od neverovatnih 20 kvintilijardi dolara, nakon što je američki tehnološki gigant uklonio jedan ruski kanal sa Youtube-a.
Stelantis beleži dalji pad prodaje: Dva faktora koji utiču na to
31.10.2024.•
2
Grupa Stelantis, koja je matična kuća Pežoa, Fijata i Krajslera, beleži pad prodaje u trećem kvartalu ove godine od 27 odsto, na 33 milijardi evra.
SAD uvele sankcije za dve firme iz Srbije i Crne Gore zbog prodaje opreme Rusiji
31.10.2024.•
4
Sjedinjene Američke Države uvele su sankcije za skoro 400 novih pojedinaca i kompanija iz više desetina zemalja zbog pružanja vojne podrške Rusiji, među kojima su i dve firme iz Srbije i Crne Gore.
EU pokreće istragu protiv Temua zbog prodaje falsifikovanih i nebezbednih proizvoda
31.10.2024.•
4
Evropska komisija će otvoriti formalni postupak protiv kineske platforme za onlajn prodaju Temu kako bi ispitala da li krši pravila o suzbijanju prodaje nelegalnih proizvoda, prenosi Blumberg.
Svaki treći stomatolog u Srbiji ne izdaje fiskalne račune
31.10.2024.•
18
Svaki treći stomatolog u Srbiji ne izdaje fiskalne račune.
Za registrovana gazdinstva: Do 10. novembra subvencionisana cena dizela od 179 dinara po litru
30.10.2024.•
2
Do 10. novembra obezbeđena je subvencionisana cena dizela od 179 dinara po litru za sva registrovana poljoprivredna gazdinstva u Srbiji.
Vučić bi sa trgovinskim lancima razgovarao o marži: Džaba sve kad je plata mala
30.10.2024.•
24
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je trgovinskim lancima da zarađuju na količini, a ne na visokim cenama.
Analiza pokazala: Srbiji će u narednoj deceniji biti potrebno bar 100.000 radnika
30.10.2024.•
9
Iako je potencijal za stvaranje zajedničkog tržišta rada u zemljama Zapadnog Balkana veliki, u praksi do radnih migracija ne dolazi i najveći deo migracija sa Zapadnog Balkana usmeren je na EU.
Građani Srbije u proseku uštede 6.500 dinara: "Savet je da to budu tri, četiri mesečne plate"
30.10.2024.•
8
Prosečna mesečna ušteđevina u 2024. godini iznosila je 6.500 dinara, što je za 500 dinara više nego u prošloj godini, rezultat je istraživanja, uoči 31. oktobra - Svetskog dana štednje.
Britanski maloprodajni lanac otvara prodavnice u Srbiji
30.10.2024.•
3
Prve prodavnice Miller Grupe u Srbiji biće otvorene tokom novembra i decembra na aerodromu "Nikola Tesla".
Zašto nam je sve skupo: Ekonomista smatra da su krivci država i pasivna regulatorna tela
29.10.2024.•
10
Ekonomista Saša Đogović ocenio je da jedan od glavnih razloga zašto su cene u Srbiji, posebno prehrambenih proizvoda, više nego na drugim tržištima jesu upravo marže.
Prosečna plata od 1.400 evra u Srbiji: "Čista demagogija, može samo uz visoku inflaciju"
29.10.2024.•
10
Prosečna neto plata u avgustu je u odnosu na jul smanjena za 1.200 dinara, a u odnosu na rekordnu majsku platu manja za oko 3.500 dinara.
Komentari 24
Ris
Знатижељан грађанин
Misirac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar