Da li je Momirović najavio poskupljenje struje?
Prema nedavnim izjavama ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislava Momirovića moglo bi se zaključiti da nas uskoro očekuje poskupljenje struje.
Foto: 021.rs
"Cene struje su ovih dana značajno porasle na svetskom tržištu, a to naši građani nisu osetili. Imali li šta lepše, cena skače, a vi to ne plaćate. Ali, ako se tako nastavi, ti građani će to platiti sa kamatom, a mi ćemo naša preduzeća uništiti", rekao je Momirović.
Srbija još od prošle jeseni uvozi električnu energiju, prvo zbog remonta Bloka B1 TENT-a, a onda tokom cele zime. U decembru je ispalo šest od osam blokova TENT-a zbog havarija i nedostatka uglja, a Elektroprivreda se još nije oporavila od toga i dan-danas se deo struje uvozi. Tokom zimskih meseci uvozilo se i do 20 odsto dnevne potrošnje, a i u aprilu se u pojedinim trenucima uvozilo preko 900 megavata struje, piše Danas.
Ministarka energetike i rudarstva Zorana Mihajlović pre nekoliko dana je ocenila da će tek sledeće godine EPS stati na noge, ali tek će se videti cena kolapsa ovog preduzeća.
U nameri da pomogne građanima i privredi još pre početka sukoba u Ukrajini Vlada je u novembru zamrzla cene struje za privredu na 75 evra po magavatsatu (bez PDV-a), a onda je krajem decembra tu preporuku EPS-u produžila do 30. juna ove godine.
Domaćinstvima je, s druge strane, već dve godine ista cena od oko 50 evra po megavat-satu, mada jedan deo toga ide EPS-u dok ostatak naplaćuje distributer koji je prošle godine izdvojen - Elektrodistribucija.
S druge strane, uvozne cene električne energije su znatno više od maloprodajnih u Srbiji. Prema podacima berze struje SEEPEX, prosečna cena megavatsata u martu iznosila je 292 evra. U aprilu je nešto jeftinija, ali sajt EMS-a o tokovima električne energije Energyflux pokazuje da je prosečna cena više od 200 evra za megavatsat, piše Danas.
I pre krize i u Ukrajini i u EPS-u struja se domaćinstvima prodavala uz gubitak, ali se to nadoknađivalo prodajom privredi koja se nalazi na komercijalnom snabdevanju. Sa ogromnim rastom troškova uvoza i ograničavanjem prodajnih cena EPS se našao u cenovnim makazama.
Prema analizi stručnjaka iz biltena Makroekonomske analize i trendovi (MAT), u prva dva meseca ove godine Srbija je za uvoz struje platila osam puta više nego u istom periodu prošle godine.
U januaru i februaru za nabavku električne energije iz inostranstva izdvojeno je 86 miliona evra dok je prošle godine taj iznos bio 10 miliona evra.
Nenad Jovanović, konsultant u energetici, kaže za Danas da poskupljenje struje zavisi od vlasti, ali da do njega mora doći.
"Struja mora da poskupi da bi EPS mogao da se izvuče. Kada se radi o privredi, govori se o cenama od 130 do 150 evra po megavat-satu, a ja mislim da može biti i više. Za građane struja je trebalo da poskupi pre dve godine. EPS je u izveštaju za 2020. tražio da se samo nadoknada za obnovljive izvore energije poveća sa 0,4 na jedan dinar. Sada imamo i programe energetske efikasnosti koji se takođe naplaćuju preko računa za struju. Cena struje mora biti veća, jer ne može maloprodajna cena da bude manja od veleprodajne", upozorava on.
Na pitanje koliko bi mogla da poskupi za građane, on procenjuje za oko 10 do 20 odsto, a za privredu bar 50 odsto.
Mihailo Gajić, ekonomista Libeka, podseća da je naša cena struje među najjeftinijim u Evropi, ali zato što smo i jedna od najsiromašnijih zemalja.
"Ako pogledamo slične zemlje, Srbija ima nešto nižu cenu struje i sa takvom cenom EPS ne može da održava ni ovakav nivo proizvodnje, a kamoli da se razvija. On mora da ulaže u zaštitu životne sredine, zatvaranje starih termoelektrana, ugrađuje filtere na elektranama, da otvaraju nove kopove uglja … To je niz velikih investicija koje EPS ne može da preduzme. A to čak ni ne uključuje investicije u obnovljive izvore energije kako bi se smanjila upotreba uglja, što je naša obaveza kao člana energetske zajednice, a kasnije i EU", pojašnjava Gajić za Danas dodajući da u srednjem ili dugom roku svakako možemo očekivati poskupljenje struje.
"Ako EPS-u povećate prihode tako što povećate cenu struje, taj novac će, kao i ranijih godina, potrošiti na plate zaposlenih i saniranje otvorenih rupa nastalih lošim upravljanjem, a nećemo dobiti nove potencijale. Preduslov za povećanje cena struje treba da bude uvođenje reda u EPS-u", napominje Gajić dodajući da će poskupljenje struje kao jednog od najvažnijih inputa u industrijskoj proizvodnji pogurati cene.
Opširnije na sajtu Danasa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Tramp saglasan da Mask kupi i TikTok u Americi
22.01.2025.•
4
Američki predsednik Donald Tramp saglasan je s idejom da popularnu kinesku aplikaciju TikTok, koja je u SAD privremeno zabranjena, preuzme vlasnik platforme X Ilon Mask.
Poljoprivrednici: Nisu isplaćene subvencije za 2024, povraćaj akcize kasni...
21.01.2025.•
5
Poljoprivrednicima u Srbiji još nisu isplaćene sve subvencije iz prošle godine, rekao je predsednik Skupštine Uduženja poljoprivrednika Subotice Miroslav Matković.
Skaču cene goriva: Vreme da država (konačno) smanji akcize?
21.01.2025.•
17
U poslednje tri nedelje cene i dizela i benzina u Srbiji porasle su za po sedam dinara.
Električne "fiat pande" još ni od korova, a Srbiju čeka "strahoviti rast automobilske industrije"
21.01.2025.•
19
Ima li šanse za "strahoviti rast automobilske industrije" ove godine dok proizvodnja električne "grande pande" u Kragujevcu kasni mesecima?
Više od 10.000 milionera za godinu dana napustilo Veliku Britaniju
21.01.2025.•
4
Više od 10.000 milionera napustilo je Veliku Britaniju u protekloj godini, navode analitičari firme "New World Wealth", pripisujući to višestrukim razlozima.
Skoro pola čovečanstva u siromaštvu a najbogatiji još bogatiji: I to za 2.000 milijardi dolara više
20.01.2025.•
2
Bogatstvo svetskih milijardera poraslo je za dve hiljade milijardi dolara u 2024. godini dok se, prema istraživanjima, polovina čovečanstva nalazi u siromaštvu a među njima su najčešće žene.
Prošle godine krivotvoreno 3.840 novčanica: Vrednost lažnih dinara i deviza 26 miliona dinara
20.01.2025.•
0
U Srbiji je prošle godine falsifikovano ukupno 3.840 komada novčanica, od čega je 1.697 novčanica u dinarima i 2.143 novčanica efektivnog stranog novca, objavila je Narodna banka Srbije.
Presek spoljne trgovine u 2024. godini: Šta se 100 puta više uvozilo iz Konga?
20.01.2025.•
2
Presek spoljne trgovine Srbije u prvih 10 meseci prošle godine skrenuo je pažnju na jednu afričku zemlju a ispostavilo se da nam je uvoz iz Konga - neverovatno porastao.
Poljoprivrednici u Subotici: NIS na nekim pumpama obustavio prodaju dizela po povlašćenim cenama
20.01.2025.•
9
Naftna industrija Srbje (NIS) obustavila je na pojedinim pumpama u Subotici prodaju dizela na agrokartice po povlašćenim cenama od 179 dinara za litar.
Subvencije prošle godine dobile 54 kompanije: Dominira autoindustrija
19.01.2025.•
3
Srbija već godinama isplaćuje milione evra stranim i domaćim kompanijama, kao podsticaj za ulaganja.
Kako banke sve zarađuju na klijentima, a ne bi smele: Pet najčešćih načina
19.01.2025.•
8
Banke, po prirodi svog posla, pokušavaju da zarade na korisnicima finansijskih usluga, ali to često rade na nepošten način, što je u svom izveštaju potvrdila i Narodna banka Srbije (NBS).
Planira se privatizacija šest državnih preduzeća u ovoj godini: Ovo je spisak
19.01.2025.•
15
U 2025. godini očekuje se novi talas privatizacije u Srbiji, sa mogućnošću objave javnih poziva za kompanije iz različitih sektora, vidi se u planu Ministarstva privrede.
Banke šalju nove obračune stambenih kredita: Veće rate za većinu dužnika
19.01.2025.•
12
Građani koji otplaćuju stambene kredite proteklih dana od svojih banaka dobijaju nove obračune za rate koje plaćaju od januara ove godine.
Broker Jorgić: Umesto da potroše na skupo putovanje, građani bi mogli da ulože u NIS
19.01.2025.•
30
Ukoliko ishod američkih sankcija bude taj da NIS ponovo bude u većinskom vlasništvu države preuzimanjem oko 56 odsto akcija, to bi moglo da se, smatra stručna javnost, negativno odrazi na poslovanje.
Cene stanova u EU značajno rasle u 2024: Ovo je situacija u Srbiji
19.01.2025.•
2
U trećem kvartalu 2024. godine cene stanova u EU porasle su 3,8 odsto, dok su cene iznajmljivanja porasle 3,2 odsto u odnosu na treći kvartal 2023. godine.
Mađarski trgovinski lanac dolazi u Srbiju, prvo otvara prodavnice u Vojvodini
19.01.2025.•
4
Mađarska Family Market grupa ulazi na srpsko maloprodajno tržište.
Tramp ima svoju kriptovalutu $TRUMP inspirisanu pokušajem atentata na njega
19.01.2025.•
0
Novoizabrani predsednik SAD-a Donald Tramp je tokom predizborne kampanje dosta govorio o značaju kriptoindustrije pri čemu se i sam upustio u nju formiranjem $TRUMP kriptovalute.
Nigerija postala "zemlja-partner" BRIKS-a
19.01.2025.•
1
Nigerija je kao "zemlja-partner" primljena u grupu ekonomija u razvoju BRIKS, objavio je Brazil, predsedavajući te grupe.
Više od 130 osuđujućih presuda za pranje novca: Odakle stižu pare?
19.01.2025.•
0
Srbija je prema nedavno završenoj proceni, u srednjem riziku od pranja novca.
Politiko: Evropa troši milijarde na ruski gas
18.01.2025.•
4
Evropa kupuje ruski gas po stopi bez presedana u 2025. godina, čime troši milijarde dolara koje Kremlj može da koristi za finansiranje svog rata u Ukrajini, prenosi Politiko.
Mićović o sankcijama NIS-u: Minimalan uslov za tržište goriva je da rafinerija u Pančevu nastavi rad
18.01.2025.•
11
Srbija nastavlja razgovore sa SAD-om i Rusijom podovom uvođenja sankcija NIS-u.
Komentari 24
Ris
Знатижељан грађанин
Misirac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar