Mihajlović: Obustava isporuke gasa Bugarskoj ne utiče na Srbiju

Ministarka energetike Zorana Mihajlović rekla je da obustava isporuke gasa Poljskoj i Bugarskoj ne utiče na snabdevanje srpskog tržišta ovim energentom.
Mihajlović: Obustava isporuke gasa Bugarskoj ne utiče na Srbiju
Foto: 021.rs
Mihajlović je rekla da Srbija dobija gas Balkanskim tokom preko Bugarske, koja je tranzitna država.
"Gas dobijamo preko Balkanskog toka u redovnim, dogovorenim količinama od šest miliona kubnih metara. Trošimo oko 4,6 miliona kubnih metara dnevno, što znači da imamo dovoljno za naše potrebe", navela je Mihajlović u saopštenju.
Dodala je da se, bez obzira na redovno snabdevanje, Srbija pripremala na nepredviđene situacije, odnosno prekid isporuka gasa tranzitnoj državi, koja, kao što se ranije dešavalo, može da uzima gas za svoje potrebe.
 
"Ne treba zaboraviti da je Bugarska 100 odsto zavisna od ruskog gasa i nema mogućnost da nabavi gas za svoje potrebe iz drugih izvora. Nadamo se da se to neće desiti, sve vreme smo u komunikaciji s njima", rekla je Mihajlović.
 
Istakla je da je Srbija spremna ukoliko do takve situacije ipak dođe. 
 
"Imamo nekoliko mogućnosti, odnosno opcija za koje smo potpuno spremni. Jedna je da koristimo gas iz skladišta u Banatskom Dvoru, gde imamo za sada za 21 dan samo u našem delu. U ruskom delu ima rezervi za još 22 dana. Iz tog skladišta dnevno može da se izvlači pet miliona kubnih metara i dodatno da krenemo, ako je potrebno, u krizni plan broj dva, a to znači supstitucija gasa drugim energentom, obično je to mazut", objasnila je ministarka.
 
Druga varijanta je, prema njenim rečima, da se dopuni skladište u Banatskom Dvoru, a treća zakup kapaciteta u nekom skladištu van Srbije, recimo u Mađarskoj i da se razmišlja o zajedničkoj kupovini gasa sa Evropom.
 
Mihajlović je rekla i da se razmatraju sve opcije kako bi se obezbedile dovoljne količine gasa za predstojeću zimsku sezonu, kada je potrošnja na dnevnom nivou od 11 do 15 miliona kubnih metara.
 
Govoreći o novom ugovoru sa Gaspromom, rekla je da je jedna od opcija produženje postojećeg do kraja godine, umesto sklapanja novog dugoročnog ugovora.
 
"Moramo da obezbedimo energetsku bezbednost na sve načine, jer u ovom trenutku svaka država brine za sebe. Кada bude gotova interkonekcija Niš - Dimitrovgrad, u septembru naredne godine, tada ćemo sigurno moći da razmišljamo o ugovorima sa drugim dobavljačima. Ili da dobijamo LNG iz Grčke ili gas iz Azerbejdžana", rekla je Mihajlović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Лиманац

    27.04.2022 16:37
    Обустава испоруке гаса Србији не утиче на Србију.
  • Tommy gun

    27.04.2022 16:28
    Škundrić je "mama"
    Trebalo je da, slagaću, 2016. potvrde Škundrićev ugovor za narednih 20 god. Zorka koridorka je to odbila. Kao, velika je cena u odnosu na D, NL, UKR, PL, .... Ok ali u SRB nema industrijske proizvodnje. Mali smo potrošač (najviše za grejanje) pa i ne čudi nešto viša cena. Sada će namuljat nešto do kraja ove god. Nakon toga se dodaje još jedna nula pre zareza. Ne mislim na rublje.
  • Pa nije baš tako

    27.04.2022 15:52
    https://nultatacka.rs/bugarski-atlantski-savet-hoce-da-prekine-tranzit-gasa-za-srbiju/

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Naftne sankcije - Srbija između sila

SAD su 10. januara uvele još jedan paket sankcija prema ruskom energetskom sektoru, a sa obrazloženjem da će time drastično redukovati mogućnosti Rusije da finansiraju sukob u Ukrajini.