
Rusko zatvaranje ventila Sofiji: Koje su mogućnosti Srbije u slučaju blokade gasa preko Bugarske?
Informacije o tome da je moguć prekid isporuke ruskog gasa preko Bugarske, pokrenule su rasprave o tome šta se dešava u tom slučaju.

Foto: Pixabay
Ruski Gasprom obustavio je isporuke gasa Bugarskoj i Poljskoj pošto nisu izmirile račune u rubljama za gas isporučen u aprilu. Ovaj potez mogao bi da zakomplikuje situaciju i kada je u pitanju snabdevanje Srbije gasom, jer ovaj energent iz Rusije stiže iz dva pravca, od kojih je jedan preko Bugarske, a drugi preko Ukrajine i Mađarske.
Stižu uveravanja da to što će potrošači u Bugarskoj i Poljskoj biti uskraćeni za ruski gas ne bi trebalo da utiče na tranzit ovog energenta gasovodima na teritoriji dve zemlje, pa i na snabdevanje Srbije. Tako su bar najavili strani zvaničnici, a to je rečeno i posle sastanka Radne grupe za praćenje sigurnosti snabdevanja energijom i energentima pri Ministarstvu energetike.
Ljubinko Savić iz Udruženja za energetiku Privredne komore Srbije smatra da Bugarska neće sprečiti tranzit gasa preko svoje teritorije ka drugim zemljama.
"Taj transportni pravac je međunarodni i postoji nezavisno od Bugarske. U njegovom udelu vlasništvo ima i Gasprom. Tranzit bi trebalo da teče bez problema. Očekujem neko rešenje kao što je izuzet JANAF iz sankcija EU. Njihovo je pravo da oni ne uzmu ruski gas, ali zabranom tranzita bi prekršili međunarodno pravo i saradnju koju imamo, ne samo sa nama i Rusijom, već i sa Mađarskom. To bi značilo da svima nama Bugari uvode sankcije", objašnjava Savić za Euronews Srbija.
On smatra da su sve alterative koje navodi ministartka Mihajlović otvorene i da ih treba razmatrati, ali se nada da nećemo morati da ih iskoristimo.
"Treba reagovati najpovoljnije u skladu sa situacijom na terenu. Imamo proizvodnju domaćeg prirodnog gasa i skladište Banatski Dvor. To su strateške rezerve i služe samo kada imamo maksimume potrošnje zimi i u ovakvim kriznim situacijama. Te količine gasa su dovoljne za određeni period. Izašli smo iz zime i nemamo više veliku potrošnju, domaćinstva su je smanjila, tako da u nekom periodu, kada je akcenat na potrebama privrede, mi možemo da funkcionišemo sa tim alternativnim scenarijima", priča Savić.
Bugarski zvaničnici, premijer i ministar energetike dali su oprečne izjave o tranzitu gasa preko teritorije te zemlje.
"One su vrlo opasne i na ivici legalnog, jer oni u suštini ne bi imali pravo da obustave naše isporuke, ali ipak s druge strane, kad je takva situacija, ko vas pita, dok se mi žalimo, mi nećemo imati gas u tom trenutku. Više verujem ministru energetike koji je izrazio spremnost da se isporuke prema nama i Mađarima nastave. Uvek postoji mogućnost zloupotrebe i da se količine namenjene nama preuzmu i preusmere, ali sve to ipak spada u domen koji nije legitiman i legalan, ali može da bude deo brobe i prljavih igara", ukazuje stručnjak za energetiku Željko Marković iz Delloita u izjavi za Euronews Srbija.
U slučaju da se situacija zakomplikuje postoji više scenarija, a Marković kaže da mu opcije koje su predstavili nadležni u Srbiji ulivaju poverenje da će snabdevanje ipak biti stabilno.
"Imamo nekoliko mogućnosti, a 100 odsto bih bio miran da imamo još jedan pravac iz kojeg dobijamo gas, a da on ne stiže iz Rusije. Nadamo se da će se to dogoditi sledeće godine, kada bude završena interkonekcija Niš-Dimitrovgrad i kada dobijemo mogućnost snabdevanja LNG preko Grčke. A sada, i ako bi se u Bugarskoj prekinula isporuka, nama ostaje drugi put, kojim nam je ovaj energent i stizao preko Ukrajine i Mađarske, kako smo se i inače snabdevali dok nije pušten ovaj deo Turskog toka", kaže Marković.
Predsednica Evropske komisije Ursula Fon der Lajen je izjavila da blok od 27 članica može da izdrži obustavu ruskog gasa, a Marković smatra da bi to posledično mogao biti dodatni pritisak i na Srbiju da bude solidarna sa blokom.
"To će svakako biti jedan od pritisaka, a moramo videti šta nam valja činiti. Treba uvek birati manje zlo. Zemlje EU mogu da izdrže pritisak, ali ne da to bude potpuno bezbolno. Njima taj gas treba. Prema svim istraživanjima, gledano na celu Evropu, jako teško bi se mogli osloboditi zavisnosti od ruskog gasa potpuno i u narednih 10 godina. Dve trećine bi mogli odmah da zamene, ali kritična je jedna trećina, koju je teško nadomestiti", ukazuje Marković.
Šta su alternative ruskom gasu?
"Veliki broj potrošača, naročito velikih, kao što su industrijski potrošači ili sistemi grejanja, shodno ranijim propisima i pripremama, imaju planirano alternativno gorivo. Uglavnom je alternativa mazut, dizel, odnosno lož ulje", navodi ekspert za energetiku Aleksandar Kovačević za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Srbija ima kao opciju skromnu sopstvenu proizvodnju gasa, ali i uvoz sa evropskog tržišta, objašnjava Kovačević.
Ono što ostaje nepoznanica jeste cena gasa koji bi se tako nabavljala, pre svega zbog kompleksne prirode takvih ugovora na koji utiču i cena proizvodnje, daljina i frekvencija distribucije.
Srbija je u novembru 2021. godine, potpisala evropski paket zakonskih mera "Čista energija za sve Evropljane" koji podrazumevaju pet direktiva.
"Sama direktiva sadrži dve reči koje su važne – sigurnost snabdevanja i solidarnost", navodi Kovačević.
Drugim rečima, kada postoji ozbiljan nedostatak u snabdevanju gasom, kako na primer u januaru 2009. godine, takođe povodom rusko – ukrajinske krize, tada se za zemlje potpisnice ugovora, preraspoređuje količina gasa.
"Reč je o distribuciji bilo kojeg gasa koji dospe na teritoriju EU, svima potpisnicima sporazuma", objašnjava Kovačević.
EU uvozi 70 odsto gasa, dok se oko 30 odsto proizvodi na teritoriji Unije, kaže sagovornik RSE.
"U samoj EU postoje veliki proizvođači gasa, što su Rumunija, Danska, Holandija. Uvozi se gas cevima iz Norveške, Velike Britanije, Libije, Alžira, Azerbejdžana", objašnjava.
Naravno, postoji mogućnost i povećanja proizvodnje iz lokalne proizvodnje, dodaje Kovačević, a to se pre svega odnosi na Rumuniju, gde, kako tvrdi, može doći do znatno povećanje proizvodnje gasa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija
Spoljnotrgovinska razmena Srbije porasla u prva dva meseca, deficit veći za 47 odsto
31.03.2025.•
0
Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije u prva dva meseca iznosila je 11,1 milijardu evra i bila je 4,7 odsto viša nego nego u isto vreme prošle godine saopštio je Republički zavod za statistiku.
Ministarstvo poljoprivrede: U Srbiji nema sumnje niti potvrđenog slučaja slinavke i šapa
31.03.2025.•
0
Ministarstvo poljoprivrede saopštilo je da u Srbiji nije zabeležena nijedna sumnja, niti potvrđen slučaj slinavke i šapa, kao i da je poslednji slučaj te bolesti registrovan 1996. godine, na Kosovu.
Sankcije NIS-u: Moljakanje Amerike
31.03.2025.•
9
Po drugi put je odložena primena američkih sankcija prema Naftnoj industriji Srbije i narod je odahnuo.
AIK banka pripojila Eurobank direktnu banku
31.03.2025.•
2
AIK banka je saopštila da je završila proces pripajanja Eurobank direktne i od danas spojena banka posluje pod novim imenom AikBank ad Beograd i sa novim vizuelnim identitetom.
Programeri više nisu najplaćeniji u Srbiji, prestiglo ih jedno zanimanje
31.03.2025.•
25
Programeri više nisu najplaćenije zanimanje u Srbiji, budući da su najveći prosek zabeležili zaposleni u proizvodnji koksa i derivata nafte i on je iznosio 332.994 dinara.
Šta znači novo odlaganje sankcija NIS-u: "Kupovina" vremena kao uvod u trajno rešenje?
30.03.2025.•
12
Sjedinjene Američke Države (SAD) odložile su u petak Naftnoj industriji Srbije (NIS) uvođenje sankcija za još 30 dana, što znači da je novi rok 28. april.
Anketa PKS: Polovina preduzeća trpi posledice političke krize
30.03.2025.•
9
Skoro polovina od 378 kompanija koje je Privredna komora Srbija (PKS) anketirala trpi "direktne i vrlo značajne posledice" zbog političke krize i blokada koje se organizuju širom države.
Više od 10 stranih kompanija koje su dobile državne subvencije otišlo, a krenuo novi talas otkaza
30.03.2025.•
10
Deo stranih kompanija koje su godinama dobijale subvencije i podsticaje od države, otpušta zaposlene, dok neke zatvaraju pogone u Srbiji.
Koliko bi mogla da iznosi rata kredita za mlade nakon šest godina otplate: Ovo je računica
30.03.2025.•
21
Krediti za mlade sa jedan odsto učešća odobravaju, za sada, tri banke. Unikredit, NLB Komercijalna i Poštanska štedionica.
Ukrajina se u ratu davi u dugovima, a isto je čeka i u miru: Kako će vratiti pare?
30.03.2025.•
5
Odgovor na pitanje odakle će Ukrajina namaći novac za obnovu u ovom trenutku je možda još neizvesniji od predviđanja kada će se okončati rat.
Objavljen kalendar poreskih obaveza firmi za april
30.03.2025.•
0
Poreska uprava objavila je poreski kalendar firmi za april.
Novi pokušaji da se privrednici prevare da uplate za upis u registar: APR izdao upozorenje
30.03.2025.•
0
Poslednjih dana na adrese privrednika ponovo stižu koverte sa uplatnicama i uputstvom da u roku od pet dana uplate novac radi upisa u registar, odnosno takozvanu "Poslovnu bazu".
Iz budžetske rezerve još 224 miliona Fudbalskom savezu Srbije
29.03.2025.•
13
Vlada Srbije u tehničkom mandatu donela je rešenje o upotrebi sredstava tekuće budžetske rezerve na osnovu kojeg je pre dva dana Fudbalskom savezu Srbije (FSS) dato 224,2 miliona dinara.
Agencija za restituciju: Isplata četvrtog krupa akontacije obeštećenja počinje 31. marta
29.03.2025.•
2
Agencije za restituciju obavestila je korisnike restitucije da će isplata četvrtog kruga akontacije obeštećenja početi u ponedeljak 31. marta.
NIS: Odložene sankcije, poslovanjem nismo doprineli ovoj akciji koja ugrožava rad kompanije
29.03.2025.•
0
Kompanija NIS saopštila je da je Ministarstvo finansija SAD izdalo novu, specijalnu licencu kojom je stupanje na snagu sankcija u punom obimu prema toj kompaniji odloženo do 28. aprila.
Živadinović: Obustavljeno analiziranje meda u Srbiji, neko iz ministarstva to koči
29.03.2025.•
6
Predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljub Živadinović izjavio je da je Uprava za veterinu pre više od mesec dana prestala da analizira kvalitet i bezbednosti meda.
Projekat "eCarina" do kraja 2027. godine: Bez administracije, papirologije, dugog čekanja...
29.03.2025.•
7
Projekat "eCarina" planirano je da počne da se primenjuje do septembra 2027. godine, navodi pomoćnica direktora Uprave carina Sektora za carinske postupke Nataša Mirković.
Đedović Handanović: Stigla potvrda SAD da su odložene sankcije NIS-u do 28. aprila
29.03.2025.•
12
Stigla je zvanična potvrda Sjedinjenih Američkih Država da odlažu sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS) do 28. aprila.
APR: Rok za dostavljanje redovnog godišnjeg finansijskog izveštaja za 2024. kraj marta
29.03.2025.•
2
Krajem marta ističe rok za dostavljanje redovnog finansijskog izveštaja za 2024. godinu.
Koliko su kupci u Srbiji spremni da plate novi automobil?
28.03.2025.•
11
Kupci novih automobila u Srbiji najčešće su spremni da izdvoje do 20.000 evra za novo vozilo, pokazala je anketa na sajtu Polovni automobili, objavljena danas.
Bajatović: Nadam se odlaganju sankcija NIS-u, danas poslednji razgovor advokata i Vlade
28.03.2025.•
1
Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je danas da se nada odlaganju sankcija SAD Naftnoj industriji Srbije (NIS), kako je naveo, "i do tri meseca".
Komentari 6
Marko
Napaljeni PatriJota
Ma biramo bre najveće zlo, u inat svima!
Dejan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar