Ko su najveći kupci ruskog gasa u Evropi?

Odluka Gasproma da prekine isporuke gasa Bugarskoj i Poljskoj izazvala je burne reakcije u EU, ali i potres na tržištu jer su u prvih nekoliko sati cene gasa skočile za više od 20 odsto.

Evropa najavljuje da će smanjiti zavisnost od ruskog gasa, ali to će biti težak zadatak jer oko 45 odsto svih isporuka gasa u Evropu dolazi iz Rusije. 

Portal Nova.rs piše ko su najveći kupci ruskog gasa u Evropi.

Najveći kupac ruskog gasa u Evropi je Nemačka sa 28,9 milijardi kubnih metara gasa godišnje. Prati je Turska koja od Rusije nabavlja 14,6 milijardi kubnih metara gasa svake godine, dok Italija kupuje 11,4 milijardi.
 
Francuska uzima gotovo upola manje – 6,6 milijardi kubnih metara gasa, Austrija 5,4, Poljska 5,2, a Holandija 4,2 milijardi kubnih metara godišnje. Za njima slede Mađarska, koja po ugovoru sa Rusijom kupuje 3,9 milijardi kubnih metara gasa, a prati je Slovačka sa 2,5.
 
Velika Britanija uzima oko 1,7 milijardi, Grčka 1,6, a Bugarska 1,5 milijardi kubnih metara gasa. Rumunija i Srbija od Rusije kupuju 1,2 milijarde kubnih metara gasa, a Danska i Finska po jednu milijardu.
 
Ispod milijardu su Češka (0,9) i Hrvatska (0,8), a najmanje kupuju Slovenija (0,3), Švajcarska (0,2) i Bosna i Hercegovina (0,1), pokazuju podaci iz Gaspromovog kvartalnog izveštaja iz 2021. godine.
 
Šta može da se dogodi ako isporuka ruskog gasa skroz prestane?
 
Cene grejanja, koje su ionako visoke,  još više bi porasle.
 
Ako bi ruski gas presušio, Italija i Nemačka bi bile posebno ranjive. Evropa bi mogla da se okrene postojećim izvoznicima gasa, kao što su Katar ili Alžir i Nigerija, ali postoje praktične prepreke za brzu isporuku, prvenstveno manjak infrastrukture.
 
Naučni centar Bruegel predviđa da bi ako bi Rusija zaustavila isporuke gasa, Evropa bi mogla da uvozi više tečnog prirodnog gasa iz SAD. 
 
To bi takođe moglo povećati upotrebu drugih izvora energije, ali to nije ni brzo ni lako.
 
EU je predložila plan da Evropa postane nezavisna od ruskih fosilnih goriva pre 2030. godine - uključujući mere za deverzifikaciju snabdevanja gasom i zamenu gasa u grejanju i proizvodnji električne energije.
 
Opširnije na Nova.rs.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Mikica

    03.05.2022 20:54
    Pa molim
    Platite više. Sloboda ima cenu! Menjaju dobavljača,pošto ga ne mogu iz bašte iskopati. Žao me je,moraćete u Afriku tokom zime kao ptice selice
  • Mihajlo

    03.05.2022 11:30
    Orban
    Madjari su javno priznali da placaju gas u rubljama ali su i rekli da jos devet zemalja EU to isto radi iako njihovi politicari to ne pricaju javno kako bi ispali "verni EU".
  • Prosečni Putinovac

    03.05.2022 10:50
    Zbog sankcija glupog, prljavog lažljivog zapada Rusija ove godine zarađuje 2-3 puta više na prodaji energenata!
    Baš me briga što će Evropa, najveći potrošač sve manje i manje kupovati i što je kapacitet isporuke ka Kini i drugim destinacijama limitiran- ja slavim kao da pare idu meni!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Biznis i ekonomija

Kako je Evropa izgubila korak za SAD i Kinom

Sa povratkom Donalda Trampa u Belu kuću i evropska ekonomija je u sve većem problemu, a temelj na kojem počiva prosperitet regiona u opasnosti je da se raspadne, piše Politiko.

NIS - svako ima svoj interes

Sjedinjene Američke Države zapretile su da će američkim kompanijama zabraniti da posluju sa firmama koje posle 15. januara budu u aranžmanu sa Rafinerijom nafte u Pančevu.

NBS povećala naknade

Narodna banka Srbije donela je izmene Odluke o jedinstvenoj tarifi kojom je povećala naknade za izvršne usluge, a nove tarife objavljene su u Službenom glasniku.