Ovo za RTS kaže direktor portala "Kamatica" Dušan Uzelac.
Američka centralna banka FED povećala je pre dva dana kamatnu stopu za 0,5 postotnih bodova, što je najveće jednokratno povećanje cene novca od 2000. godine. To znači da banke dolaze skuplje do novca i taj novac skuplje prodaju svojim klijentima.
Promena referentne kamatne stope može neznatno uticati na one koji imaju ili će uzimati kredite, smatra Dušan Uzelac.
Uzelac je rekao da, kada se na makroekonomskom nivou podigne referentna kamatna stopa, smanjuje količina novca u opticaju.
"To je antiinflatorna akcija i to države, odnosno centralne banke, donose kao borbu protiv inflacije. Cela svetska ekonomija su spojeni sudovi. Ne postoje nacionalne ekonomije, već samo nacionalni i individualni računi, ali ceo svet je u istoj priči", kaže Uzelac.
U poslednjih godinu dana najviše su rasli stambeni krediti, krediti za adaptaciju stanova, dok su na drugom mestu gotovinski krediti.
Prema rečima direktora portala "Kamatica", građevinska industrija je industrija koja radi u krupnim ciklusima i kada krene, ona ne staje.
"Cene nekretnina u poslednje vreme rastu i to je rezultat ponude i tražnje. Prednost je još uvek na strani ponude, jer je ima manje, i onda tražnja generiše više cene. Zato stambeni krediti rastu", objašnjava Uzelac.
Dodaje da, sa druge strane, postoji makroekonomska situacija da mnogi koji imaju novac ulažu u nekretnine i to poskupljuje onima koji žele svoj dom.
Direktor "Kamatice" naglašava da u našoj zemlji gotovinski krediti često idu na kupovinu automobila, kupovinu bele tehnike ili letovanja ili vraćanje nekih dugova.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 22
Mihajlo
Nimbus
M. N
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar